Z šikanovaného tlouštíka legendou. Vězení mě nezměnilo, vyprávěl Tyson

4 2018
Co bylo předtím, než se z něj stala boxerská ikona? „Jako dítě jsem dělal ošklivé věci, mlátil jsem ostatní, kradl jsem věci a nechával se chytit. Byl jsem špatný kriminálník,“ vysvětloval ve čtvrtek boxer Mike Tyson pražskému publiku. Do české metropole dorazila legenda, která měla vyprávět svůj pohnutý životní příběh.

Na přelomu století mu říkali Železný Mike a Bestie. Ve 20 letech se stal nejmladším boxerským šampionem v těžké váze. Z šikanovaného tlouštíka, jemuž se ostatní děti smály, protože pištěl holčičím hlasem, vyrostla sportovní celebrita, jejíž kariéru lemovaly skandály.

Jako kluk zmlátil surovce Garyho Flowerse, jenž mu zabil milovaného holuba. Později už Tysonovy excesy probíral celý svět. Svému soupeři Evanderovi Holyfieldovi v ringu ukousl ucho a roky 1991 až 1994 strávil ve vězení odsouzený za znásilnění. Aby ošálil dopingové kontroly, míval připravený umělý penis naplněný cizí močí. Mlátil fanoušky. Na ulici se rval se soupeři.

Tyson v Praze za miliony. Byl skromný, kaviár nepožadoval, říká pořadatel

„Už jako dítě jsem byl divoký. Kradl jsem kola, byl jsem neklidný. Užíval jsem si, když jsem byl v průšvihu,“ vyprávěl ve čtvrtek v holešovickém klubu SaSaZu. „Ale vězení mě nezměnilo. Vyšel jsem z něj jako úplně stejný člověk, takovou situaci musíte  překousnout. Kdybych tomu podlehl, teď tu nesedíme.“

Taky ale z 56 zápasů vyhrál rovných padesát. Za svou kariéru vydělal (a rozházel) až 500 milionů dolarů. Nyní dvaapadesátiletý Mike Tyson prožil bouřlivý život. Ocitl se na samém vrcholu, užíval si se ženami, bral drogy. Pak padl. Musel vyhlásit bankrot, protože dlužil miliony.

„Zatímco boxer Floyd Mayweather byl byznysmen, Tyson byl zabiják. Finance neřešil. Jen chodil a zabíjel. Jenže pak se v něm něco zlomilo. Dokáže si vůbec sám odpovědět, co se stalo?“ ptá se MMA zápasník Karlos Vémola. Šanci na soukromou otázku měl jako host Tysonovy besedy v Praze, kde slavný boxer vyprávěl svůj životní příběh devíti stovkám posluchačů.

„Když v televizi vyprávěla, že manželství se mnou bylo peklo, chtěl jsem ji uškrtit.“

Tyson o prvním manželství s herečkou Robin Givensovou

Právě nápad jezdit po světě a odhalit lidem životní zážitky Tysona finančně zachránil po konci kariéry v roce 2005.

„Doba se pro něj změnila, potřeboval to. Navíc je plno zápasníků, kterým je po konci kariéry lépe. Třeba Chuck Liddell zápasil v MMA, teď točí filmy v Hollywoodu, vydal knihu a dělá dokumenty,“ srovnává Vémola.

Slavného boxera do Česka dostal Petr Větrovský, bývalý generální ředitel fotbalové Příbrami a nyní zástupce agentury VDN Promo.

„Jednání trvala přes rok. Bylo komplikované najít termín, protože pro Tysona je to jen zastávka během turné po Evropě,“ říká Větrovský. Čekali byste přepychové podmínky a útrpná vyjednávání o honoráři? Kdepak... „Měl skromné požadavky. Žádný kaviár nebo ústřice, stačila mu voda, ovoce a oříšky do šatny, dobrý hotel a lepší auto. Ohledně peněz přímo pro Tysona nás váže mlčenlivost, ale celá akce stála několik milionů,“ prozrazuje Větrovský.

Řidič mě jako malého kluka nepustil do autobusu, pamatoval si mě kvůli kapesním krádežím.

Tyson vzpomínal na dětství

Nízké naopak nebyly ceny vstupenek. Nejlevnější stála dva tisíce korun, nejdražší deset tisíc, i když s přidanou hodnotou - fotkou s Tysonem. „Netěší nás, že to bylo drahé a jen pro úzkou skupinu lidí, kteří si to mohli dovolit. Ale v Česku se trh teprve tvoří, pro nás je to lepší, protože zatím nevěříme, že by na Tysona přišly - byť levněji - třeba tři tisíce lidí,“ vysvětluje Větrovský. Při Tysonově nástupu zazpíval raper Rytmus, bez urážek promluvil jindy svérázný bojovník MMA Karlos Vémola.

Američan dorazil do Česka podruhé v životě. Měl přiletět už v roce 2010, jenže tenkrát návštěvu zrušil pár hodin před příletem. O Tysona nebyl dostatečný zájem a promotéři mu nebyli schopni zaslat dost peněz. Vyšlo to až o rok později, kdy si zase myslel, že z České republiky pochází rumunská gymnastka a pětinásobná olympijská vítězka Nadia Comaneciová.

Prý se změnil, alespoň to o sobě tvrdí.

Už ve vězení konvertoval k islámu. Je vegan. Přestal kouřit. Alkohol nepije. Zhubl ze 158 na 100 kilo. Významně ho ovlivnila nešťastná smrt čtyřleté dcery v roce 2009.

POHLED: Tyson si s vyprávěním moc práce nedal a zanechal mdlý dojem

„Byl jsem jako zvíře. Po ztrátě dcery jsem už nechtěl dál žít. Pak jsem si řekl: Musím úplně změnit svůj život, vyloučit z něj všechno, co na sobě nenávidím,“ vyprávěl Tyson. „Kdybych ve své vůli polevil, budu v domě pořádat sexuální orgie nebo strávím celý den v klubu, kde budu chlastat, brát kokain a dovádět s děvkama.“

Prý nepolevil. A se zájmem studuje franské krále dynastie Merovejců, zjišťoval si, zda v české historii figurují Vikingové nebo Attila Hun. V roce 2009 si zahrál v komedii Pařba ve Vegas, která vydělala 467 milionů dolarů a získala Zlatý glóbus. „Nestál jsem o slávu. Ale vzal jsem tu roli, abych měl prachy na léčbu drogové závislosti. Byl jsem zfetovaná zrůda!“

Už není.

„Když jsem se s ním viděl ve Vídni, mluvil klidně a slušně,“ vzpomíná Větrovský. Na svou hlášku „Každý má v ringu nějaký plán do té doby, než ho trefím“ už Tyson pouze vzpomíná.

Autor:

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Velký návrat se blíží. Neymar už se dohodl s Barcelonou, píší Španělé

Neymar z PSG vstřebává porážku ve finále Francouzského poháru.

Před dvěma lety to byla letní fotbalová událost číslo jedna, nejdražší přestup historie. Paříž...

Hrozí krach? Slovan je stále bez peněz a město ho chce vyhodit ze stadionu

Stadion Ondreje Nepely, Bratislava

Na konci května oznámili, že končí v KHL. A že se kvůli ekonomickým důvodům vracejí do slovenské...

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Češi a nejistá budoucnost v NHL. Jak dopadnou Zacha, Jaškin či Vrána?

Pavel Zacha z New Jersey (v červeném) projíždí kolem lavičky soupeřů z Arizony...

V hokejové NHL se brzy otevře trh s volnými hráči a bez smlouvy je i několik českých hráčů. Na...

Půjde ikona k zemi? San Siro zbouráme, plánují kluby z Milána

San Siro, domov fotbalových klubů z Milána.

Největší stadion v Itálii, jeden z největších v Evropě. Dvěma fotbalovým gigantům – Interu a AC...

Další z rubriky

London Knights vítězi GCL v Cascais. Prague Lions obsadili šesté místo

Momentka ze závodů v portugalském Cascais.

V sobotu se v portugalském Cascais konala rozhodující část devátého kola týmové jezdecké soutěže...

Na slovenské divoké vodě bez pódia. Prskavec skončil čtvrtý

Jiří Prskavec během nominačního závodu

Ani kajakář Jiří Prskavec se při slovenské zastávce Světového poháru neprosadil na stupně vítězů. Z...

Měli jsme jenom kladné ohlasy, těší pořadatele softbalového MS v Brodě

Čeští softbalisté na ME v Havlíčkově Brodě.

Na deset dnů se stal Havlíčkův Brod jedním z hlavních měst světového softbalu. Společně s Prahou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz