Český plavec Tomáš Franta na světovém šampionátu v Koreji.

Český plavec Tomáš Franta na světovém šampionátu v Koreji. | foto: AP

Plavec Franta na ME do finále na 50 metrů znak nepostoupil

• 0
Tomáš Franta, jediný český zástupce v nedělním finálovém programu na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Glasgow, skončil v semifinále závodu na 50 metrů znak. Časem 23,83 zaostal o tři setiny vteřiny za vlastním českým rekordem z dopolední rozplavby a obsadil patnáctou příčku.

Za Frantou se v semifinále umístil jen Ital Lorenzo Mora, který byl diskvalifikován. Potvrdil se předpoklad českého reprezentanta, že pro postup do finále by bylo potřeba výrazně zrychlit. Bělorus Viktar Staselovič, který proklouzl do finále z osmého místa, měl čas 23,42. Vítěz semifinále Kliment Kolesnikov z Ruska dohmátl za rovných 23 sekund.

Česká výprava si v Glasgow připsala šest finálových účastí, dvakrát tolik než před dvěma lety v Kodani. Nejlepšími českými výsledky byla čtyři pátá místa, o která se postaraly Simona Kubová na všech znakařských distancích a Barbora Seemanová na 200 metrů volný způsob.

Znakařskou padesátku vyhrál Kliment Kolesnikov z Ruska, který měl ve finále čas 22,75 sekundy. Byl to jeho druhý dnešní individuální titul, před tím triumfoval v polohovém závodě na 100 metrů. „Bylo to po semifinále a finále polohovky na 100 metrů strašně těžké, ale vyhrávání mám v krvi,“ řekl devatenáctiletý plavec, který získal v Glasgow tři zlaté medaile v individuálních závodech a další tři štafetová zlata.

Sedm zlatých medailí si z tohoto šampionátu odveze jeho krajan Vladimir Morozov. Dnes získal třetí individuální titul, když po prsařské a kraulařské padesátce vyhrál závod na 100 metrů volný způsob. K tomu pomohl ke čtyřem nejcennějším medailím ruským štafetám

Seemannová další finále nedosáhla

Devatenáctiletá Seemanová, která byla v sobotu pátá na dvoustovce, na další finále v Glasgow nedosáhla. Třináctý čas na 400 metrů volný způsob na postup do elitní osmičky nestačil.

Rozplavbu zahájila rychle a po první stovce vedla, ale nakonec se v ní propadla na páté místo.

Výkonem 4:07,79 zaostala o více než čtyři sekundy za svým českým rekordem z říjnových závodů v Plzni. „Asi bych to možná radši nehodnotila. Katastrofa, strašný, nechápu to. Od začátku to bylo úplně špatně,“ řekla zklamaně.

Marně hledala příčinu nedělního neúspěchu. „Vůbec nevím, únavu jsem ze včerejška necítila. Nebyla jsem nějak rozložená, ale netuším, čím to bylo, nedokážu to teď říct,“ přemítala.

Svoji výkonnost na celém šampionátu však neodsoudila. „S dvoustovkou jsem spokojená, samozřejmě, medaile nebyla, což Češi budou určitě zklamaní. Ale já si myslím, že to není moje poslední mistrovství Evropy. Ještě k tomu je to krátký bazén, takže to neberu jako katastrofu,“ doplnila Seemanová.

Mistrovtsví Evropy v plavání v krátkém bazénu

Glasgow

FINÁLE
Muži:
100 m v. zp.:
1. Morozov (Rus.) 45,53, 2. Miressi (It.) 45,90, 3. Griněv (Rus.) 46,35.
50 m znak: 1. Kolesnikov (Rus.) 22,75, 2. Diener (Něm.) 23,07, 3. Ryan (Ir.) 23,12, ...v semifinále 15. Franta 23,83, v rozplavbách 36. Čejka (oba ČR) 24,39.
200 m mot.: 1. Vazaios (Řec.) 1:50,23, 2. Klenz (Něm.) 1:51,51, 3. Guy (Brit.) 1:51,73, ...v rozplavbách 21. Luňák 1:55,59, 23. Janeček 1:55,93, 25. Gemov 1:56,42, 29. Hlobeň (všichni ČR) 1:57,92.
100 m pol. záv.: 1. Kolesnikov 51,15, 2. Fesikov (oba Rus.) 51,59, 3. Vazaios (Řec.) 51,62,... v rozplavbách 23. Šefl (ČR) 54,05
4x50 m pol. záv.: 1. Rusko (Kolesnikov, Morozov, Kostin, Griněv) 1:30,63, 2. Maďarsko 1:32,10, 3. Bělorusko 1:32,29.

ŽENY
50 m v. zp.:
1. Kameněvová (Rus.) 23,56, 2. Heniqueová (Fr.) 23,66, 3. Blumeová (Dán.) 23,73.
400 m v. zp.: 1. Quadarellaová (It.) 3:59,75, 2. Goseová (Něm.) 4:00,01, 3. Keselyová (Maď.) 4:00,04, ...v rozplavbách 13. Seemanová 4:07,79, 30. Elhenická 4:12,50, 31. Tondrová (všechny ČR) 4:13,09.
200 m prsa: 1. Temnikovová (Rus.) 2:18,35, 2. Renshawová (Brit.) 2:19,66, 3. Carrarová (It.) 2:19,68,... v rozplavbách 27. Horská (ČR) 2:25,66.
100 m mot.: 1. Škurdaiová (Běl.) 56,21, 2. Di Liddová (It.) 56,37, 3. Ntutunakiová (Řec.) 56,44,... v semifinále 13. Svěcená 58,36.
4x50 m pol. záv.: 1. Polsko (Tchorzová, Sztanderaová, Fiedkiewiczová, Wasicková) 1:44,85, 2. Itálie 1:44,92, 3. Rusko 1:44,96.