Martina Sáblíková

Martina Sáblíková | foto: AP

Stříbrná Sáblíková. Na trojce nestačila jen na Kanaďanku Weidemannovou

• 16
Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková statečně bojovala s náročnými podmínkami na otevřené dráze v japonském Tomakomai a díky času 4:13,005 bere stříbro ze závodu na tři kilometry. Zvítězila Kanaďanka Isabelle Weidemannová, která se blýskla rekordem dráhy. Sáblíková se díky druhému místu ujímá vedení ve Světovém poháru na dlouhých tratích.

Druhý start na trojce v sezoně, druhé umístění na stupních vítězů.

Sáblíková na rozdíl od ostatních rychlobruslařských hvězd pod širým nebem obstála a v Tomakomai byla stříbrná.

Vítězství zůstalo pro Sáblíkovou daleko - Weidemannová byla o 2,82 sekundy rychlejší. Dokonce o více než tři sekundy vylepšila rekord tamní dráhy. Obrala o něj domácí Miho Takagiovou.

Zmar favoritek

Weidemannová se těší z premiérové výhry ve Světovém poháru. A to v závodě, který přinesl zmar favoritek.

Leckomu patrně neseděly specifické podmínky - jelo se na otevřené dráze, pod umělým osvětlením, teplota byla kolem devíti stupňů a proměnlivý vítr uměl nepříjemně udeřit.

„Jedna věc je led, druhá věc je vítr a všeobecně otevřená dráha. Když není zakrytá, je to úplně něco jiného. V hale je to jednodušší, člověk snáz může chytit rytmus,“ charakterizovala podmínky Sáblíková.

Nizozemka Ireen Wüstová skončila šestá, Kanaďanka Ivanie Blondinová osmá a ještě hůře dopadla další žena v oranžové kombinéze - Esmee Visserová se nevešla do nejlepší desítky a byla dvanáctá.

8. kolo 33,97

Přitom to byla právě Visserová, kdo minulý týden zvítězil v Obihiru.

Sáblíková jela v poslední rozjížďce. Ve chvíli, kdy už své vystoupení měly za sebou všechny nizozemské závodnice i Blondinová.

Na dráhu se vydala po boku Rusky Natalje Voroninové a po pomalejším startu, kdy se pohybovala kolem šestého místa, začala průběžnou výsledkovou listinou stoupat.

Když česká reprezentantka zajela sedmé kolo za 33,61, vyšvihla se na stupně vítězů. V tom dalším, závěrečném se pak ještě posunula před nakonec třetí Italku Francescu Lollobrigidaovou.

„Ač se to nezdálo, strašně foukalo, že nás to až jako zastavilo. Opravdu to bylo hodně náročné a namáhavé. Jsem strašně ráda, jak to dopadlo. Bylo vidět, že holky, které minulý týden zajely čas 4,05, najednou měly čas kolem 4,15,“ uvedla Sáblíková po závodě.

Stříbro pomohlo Sáblíkové do čela Světového poháru na dlouhých tratích, vede o pět bodů před Voroninovou. Ta v Tomakomai brala čtvrté místo.

„Jsem hrozně ráda za to, jak sezona zatím probíhá, vidím, že to ve mně je, uvidíme, jak to pojede dál. Na dlouhých tratích je to pro mě zatím nad očekávání. Jsem hrozně ráda, protože když jsme do Japonska odjížděli, vůbec jsem nečekala, že to půjde takhle,“ dodala Sáblíková.

V divizi B zvítězila Nikola Zdráhalová časem 4:17,03 a v dalším dílu Světového poháru se představí mezi elitou. Další Češka Natálie Kerschbaummayr byla o více než 18 sekund pomalejší a skončila jednadvacátá.

„Po tom všem, jak to bylo v Obihiru, i tady, kdy se mi nevyvedla patnáctistovka, je pro mě dnešek nejlepší ze všech závodů v Japonsku,“ řekla Zdráhalová, které by čas stačil v ‚áčku‘ na 7. místo.

„Nechci říct, že mi na otevřené dráze hrálo počasí do karet, protože foukalo všem. Záleží, komu foukne víc, kdo jede po úpravě ledu... Dostala jsem se do elitní skupiny, ale v Polsku se pojede pět kilometrů, já tuhle trať nevyhledávám,“ uvedla rychlobruslařka, která by v budoucnosti měla převzít roli české jedničky po Sáblíkové.

Poslední vystoupení v Japonsku má za sebou i Sebastian Druszkiewicz, který byl v závodu na 5000 metrů stejně jako v Obihiru třináctý v divizi B.

Seriál Světového poháru bude pokračovat od 7. do 9. prosince v polském Tomaszówě. „Jsem ráda, že to není takový stereotyp a člověk se podívá na nová místa. To platilo i teď o Japonsku, i když do Asie obecně moc létat nemusím, zvládli jsme to tady. V Tomaszówě jsem nikdy nebyla, teď tam jeli junioři, uvidíme, jaké budou časy a my i podle toho zjistíme, jak to bude plus minus vypadat,“ dodala Sáblíková.

Výsledky SP v rychlobruslení

Tomakomai (Japonsko)

Muži:
1000 m:
1. Nuis 1:10,45, 2. Verbij 1:10,72, 3. Krol (všichni Niz.) 1:10,91.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 6 závodů): 1. Nuis 114, 2. Krol 96, 3. Verbij 94.

5000 m: 1. Swings (Belg.) 6:34,85, 2. Pedersen (Nor.) 6:36,86, 3. Roest (Niz.) 6:37,32, ...divize B: 13. Druszkiewicz (ČR) 6:47,818.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 5 závodů): 1. Roest 108, 2. Pedersen 94, 3. Rumjancev (Rus.) 90, ...28. Druszkiewicz 24.

Týmový sprint: 1. Rusko 1:23,54, 2. Nizozemsko 1:23,64, 3. Kanada 1:24,23.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 3 závodů): 1. Nizozemsko 228, 2. Rusko 200, 3. Kanada 192.

Ženy:
1000 m:
1. Kodairaová (Jap.) 1:17,31, 2. Boweová (USA) 1:17,65, 3. Herzogová (Rak.) 1:17,77.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 6 závodů): 1. Herzogová 108, 2. Kodairaová 108, 3. Boweová 97.

3000 m: 1. Weidemannová (Kan.) 4:10,18, 2. Sáblíková (ČR) 4:13,00, 3. Lollobrigidaová (It.) 4:13,47, ...divize B: 1. Zdráhalová 4:17,03, 21. Kerschbaummayr (obě ČR) 4:35,27.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 5 závodů): 1. Sáblíková 102, 2. Voroninová (Rus.) 97, 3. Weidemannová 92, ...16. Zdráhalová 50, 40. Kerschbaummayr 5.

Týmový sprint: 1. Nizozemsko 1:32,10, 2. Itálie 1:32,12, 3. Kanada 1:32,81.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 3 závodů): 1. Nizozemsko 216, 2. Rusko 206, 3. Itálie 194.