Jak takový výsledek rozklíčovat?
„V této sezoně jednoznačně ladíme až na únorové mistrovství světa v Salt Lake City,“ říká kouč Petr Novák. Což pochopitelně ladí i ostatní elitní rychlobruslařky, které v Nizozemsku o medaile na trati 3 000 metrů bojovaly. Nicméně u Martiny Sáblíkové, ve 32 letech nejstarší z užší špičky, má být toto zaměření přece jen specifičtější.
Sáblíková zůstala pod stupni vítězů, na 3 000 metrů dojela na ME čtvrtá |
Nedlouho před příjezdem do Heerenveenu se připravovala až třífázově, navíc ve vysoké nadmořské výšce. Pak sjela - takřka z plného tréninku - na otočku do nizozemských nížin.
Tam nejprve v pátek mile překvapila jedním z nejlepších výkonů kariéry na 1 500 metrů. Je možné, že necelých 20 hodin poté už neměla na trojku i kvůli předchozí náročné přípravě dostatek sil. Zvlášť když zlatá Esmee Visserová i stříbrná Natalija Voroninová v pátek odpočívaly.
Sama Sáblíková po závodě přiznala: „Najednou jsem prostě nemohla zrychlit, nevím proč.“
Jistě, v březnu při mistrovství světa ve víceboji zvládla v Calgary excelentně čtyři disciplíny ve dvou dnech a na samém konci tak náročného programu ještě překonala světový rekord na 5 000 metrů. Ale tehdy před šampionátem dlouze pobývala v zámoří, byla zaklimatizovaná.
„Hodně záleží na tom, v jakém rozpoložení se v okamžik závodu tělo nachází,“ poukazuje Novák. „V Heerenveenu ji právě při trojce mohla trefit krize po sjetí z vysokých výšek do nuly metrů. Sednu si k tomu a zanalyzuju to.“
Navzdory těmto možným komplikacím byl čas Sáblíkové 4:01,96 jejím druhým nejlepším na 3 000 metrů v sezoně. Navíc jej dosáhla v poslední rozjížďce závodu, při němž se evidentně rychle zhoršovala kvalita ledu, což postupně zpomalovalo závodící rychlobruslařky.
Také proto Novák uklidňoval: „Že nemáme medaili je pro nás smutné, vždycky ji chceme. Ale rozhodně není důvod k panice. Vždyť Martina zůstala jen tři desetiny od druhého místa. Bojovala a prala se jako vždycky. Zůstávám klidný.“
STÁLE V DOSAHU PÓDIA. Martina Sáblíková na Světových pohárech v této sezoně (vpravo na stupních vítězů v Naganu).
Kouč vidí, kde jsou stále rezervy, že by mohla jezdit zatáčky ještě blíže ke špuntům, nebo ještě více zapracovat na startech. Na práci na detailech teď mají měsíc času.
Sáblíková v aktuální sezoně v závodech na dlouhých tratích (SP a ME) skončila čtvrtá, první, druhá, druhá a čtvrtá.
Na světovém šampionátu v Salt Lake City by jí měla vyhovovat vysoká nadmořská výška, ve které v italském Collalbu často trénuje. Nebude tam největší favoritkou. Bude však patřit na trojce i pětce mezi pět či šest žen s reálnou šancí na titul.
A nikoliv podle Heerenveenu, ale až podle výkonů v mormonské metropoli vyhodnotí celou sezonu. A že pro úspěch udělá maximum, je vzhledem k její extrémní tréninkové pracovitosti jisté.
Novák o Zdráhalové: Přibližuje se ke špičceDruhá Češka vybojovala v Heerenveenu 8., 9., 10. a 11. místo Druhá česká reprezentantka Nikola Zdráhalová patřila v Heerenveenu se čtyřmi starty mezi nejvytíženější ženy a dosáhla na dokonalou „postupku“. Umístila se 8. na 1 500 m, 9. na 1 000 m, 10. na 3 000 m, 11. na 500 m. Navíc svými časy na 1 500 a 3 000 metrů úspěšně atakovala životní maxima na evropských a nížinných drahách. „Nikola si drží vysokou stabilitu, a to jí tady ještě pětistovka nesedla a při kiláku ji znevýhodňovalo, že jela velkou zatáčku ze startu, což pak může udělat půl vteřiny na posledních 150 metrech,“ hodnotil kouč Petr Novák. „I tak víceméně potvrdila na kiláku čas, který předtím zajela na poháru v Naganu,“ připomněl trenér. „Před sezonou si vytyčila cíl dostat se aspoň jednou do desítky, a už ji má ve svěťáku a na Evropě několikrát. Její výkony mi dodávají optimismus, že na olympiádě 2022 už i ona může bojovat o medaile. Přibližuje se ke špičce a její projev je nádherný.“ |