Jeden let? Jako uběhnout pět kilometrů, srovnává mistr světa Šonka

Akrobatický pilot Martin Šonka se stal mistrem světa letecké série Red Bull Air Race. | foto: Red Bull Content Pool

23 2018
Když na pódium v hotelu Hilton vkročil legendární pilot Petr Jirmus, všem v sále bylo jasné, kdo že se v tradiční anketě Sportovec roku umístil šestý. Martin Šonka, Jirmusův nástupce ve světě, který není pro slabé povahy a kde závodníky drtí mohutné síly. „Působí na vás přetížení až 12G, takže každá část vašeho těla jakoby váží 12krát tolik. Z pětikilové hlavy máte šedesátkilovou,“ přibližoval letošní mistr světa v Red Bull Air Race úskalí své disciplíny.

.Až on na pátečním vyhlášení naboural nadvládu zimních sportů. Po rychlobruslení, biatlonu, alpském lyžování, snowboardingu či hokeji uspělo - poprvé po 23 letech - letectví.

Fotogalerie

Šonkova osudová láska, jež mu dává pocit štěstí a volnosti. Kdysi u něj zvítězila nad jiným, rovněž nesmírně náročným koníčkem.

„Létání je pro mě sport jedna, dva i tři,“ zubil před novináři. Pak už vážnějším tónem dodal: „ Od šesti do osmnácti let jsem ale dělal sportovní gymnastiku. Vím, jaká to je neskutečná dřina, krásný a bolavý sport.“

Stal jste se mistrem světa v Red Bull Air Race. Měl jste někdy podobné ambice také právě ve sportovní gymnastice?
To ne. Já jsem byl nejlépe snad druhý v republice při přeskoku. Bohužel to vyšlo na moje telecí léta. Když jsem končil s gymnastikou, tak už jsem šel na vysokou školu a zároveň jsem už byl tak ovlivněný létáním, že všechno jsem směřoval k němu.

V čem vám gymnastika pomohla směrem k létání?
Rozhodně mi pomohla fyzicky. Při závodech působí odstředivé síly, máme až 12G, což znamená, že každý kus vašeho těla váží 12krát tolik. Třeba i hlava, místo pěti kil jakoby váží šedesát, na to už nějaký sval musíte mít, abyste to udržel. Musíme také tlačit krev nahoru do hlavy, abyste neomdlel, i na to potřebujete svaly. Pracujete celým tělem, zatínáním svalů tlačíte krev nahoru.

Vidíte ještě nějaký přínos?
Také mi pomohla v orientaci v prostoru, díky všem těm vrutům a saltům, jsem nikdy neměl v letadle problém, že bych se ztrácel, že bych nevěděl, kde je nahoře a kde dole. A to se točí opravdu rychle.

Laikům se může zdát, že při Red Bull Air Race jen sedíte v letadle, že to nemůže být dřina.
Je to obrovský zápřah na organismus, vylezete z jednoho soutěžního letu a máte pocit, jako byste uběhli pět kilometrů. Na pohled je to sedavý sport, ale já tam trpím. (smích)

Jako závodní pilot si musíte hlídat váhu, na konci ledna zase závodíte. Kolik můžete přes Vánoce přibrat?
Dvě kila jsou v pohodě, ta dám za měsíc dolů bez problémů. Letos jsem shodil před prvním závodem pět, šest kilo, což už bylo dost protivné, ta strava byla na mě moc zdravá, chyběly knedlíky a řízky.

Knedlíky si tedy jindy dopřejete?
Dopřeji, ale dám si dva, ne šest. A přihodím k tomu něco zdravého. Řídím se pravidlem, že z masa neztloustnu, takže to prokládám dostatkem masa . Moje motto, že z čeho nekouká kost, není jídlo, tomu zcela vyhovuje.

Šestým v anketě Sportovec roku vás vyhlásil někdejší výtečný akrobatický pilot Petr Jirmus. Býval právě on vaším vzorem?
Nikdy jsem vyloženě neměl vzor, ale on mě inspiroval, je to dvojnásobný mistr světa a úžasný člověk. Dodnes ho potkávám na akrobatických závodech, třeba na mistrovství republiky dělá rozhodčího. Určitě mě nějakým způsobem ovlivnil a ovlivňuje dodnes, je to pilot par excellence.

Autor:

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Maraton pod dvě hodiny. Homoláč vysvětluje, proč Keňané umějí běhat

Je to týden, co první člověk na světě doběhl maraton pod dvě hodiny. Keňan Eliud Kipchoge měl sice kolem sebe armádu...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V semifinále MS se střetnou ragbisté Nového Zélandu a Anglie

Ragbisté Nového Zélandu deklasovali na mistrovství světa v Japonsku ve čtvrtfinále 46:14 Irsko a udělali další krok k...

Baseballová Světová série slibuje velkolepou bitvu nadhazovačů

Velkolepou bitvu hvězdných nadhazovačů slibuje baseballová Světová série. Finále zámořské MLB začne v úterý na stadionu...

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Triatlonistka Kuříková byla osmá na Světovém poháru v Koreji

Triatlonistka Petra Kuříková obsadila osmé místo v závodě Světového poháru v Tchongjongu. V Koreji se nedařilo české...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz