Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Bratr jako „holka pro všechno“. S ním v týmu se mi líp závodí, říká Šonka

  8:45aktualizováno  8:45
Už když se jich zeptáte, zda u nich platí, že můj brácha má prima bráchu, ve stejné vteřině shodně vykřiknou: „Myslím, že určitě!“ Dělí je jeden a půl roku, ale ač je starší Josef Šonka „nenápadným“ mužem v pozadí, stejně má velkou zásluhu na tom, že se jeho bratr Martin před pár dny stal světovým šampionem letecké série Air Race.

PILOT A KOORDINÁTOR. Martin Šonka dokázal jako pilot vyhrát prestižní světovou sérii, bratr Josef vede jeho tým. | foto: Red Bull Content Pool

V pilotově týmu pracuje jako koordinátor, tedy coby manažer a „holka pro všechno“. A když se Martin v neděli stal definitivně světovým šampionem, byl to Josef, koho jako prvního objal.

Josefe, také létáte?
Josef:
Právě že vůbec. Brácha sice už jako kluk chodil na letiště, ale já hrál na kytaru a měl jiné zájmy. Úplně mě to letectví minulo.

Přitom mladší sourozenci často kopírují ty starší.
Martin:
Tak u běžných věcí mě měl jako ocáska. Ale zdrhal mi za svými kamarády, takže jsem si musel najít své a přitom mě chytla letadla a modely. Brácha hrál na kytaru, což se mi taky líbilo, ale neumím zpívat, na hraní jsem taky nebyl talent, takže jsem naštěstí zůstal u těch letadel.

Prali jste se?
Martin:
Jako koně.
Josef: Vždycky jsem si myslel, že se hodně rveme, ale pak jsem to jednou popisoval kamarádovi a ten mi jen odpověděl, že to nic není, že oni po sobě s bráchou hází nože. U nás to skončilo jen u židlí.

Fotogalerie

Martine, když jste v roce 2010 vstoupil do Air Race, hned jste věděl, že koordinátorem vašeho týmu bude Josef?
Martin:
Přišlo mi to přirozené. Ta moje kariéra v létání se posouvala a najednou jsem potřeboval fotky, videa, různě to zpracovat. A brácha byl dobrý přes počítače, takže jsem za ním kvůli tomu chodil. A pak přišla tato pozice, kde jsem si ho dovedl představit. Byl jasnou volbou.
Josef: Já původně vystudoval stavařinu na vysoké. Jenže měl jsem po škole, neměl práci a nikdo mě nechtěl. Byla krize, firmy nebraly absolventy, nebo když je vzaly, tak jim nedaly nic. Mrcasil jsem se a najednou brácha přišel s tímhle. Super, jenže když jsem si přečetl list, co požadovali, zděsil jsem se: minimálně 20 let v televizi, 35 let v manažerské funkci, snad 65 jazyků. Když jsem se přišel na Air Race představit, blekotal jsem anglicky, koukali na mě jak vrány, ale nechali mě tam. Rok jsem to přežil a pak už to bylo dobré.

Dobré? Vždyť po roce Air Race skončil a měl tříletou pauzu.
Josef:
Proto to bylo dobré... Ne, my jsme spolu pokračovali dál, když Martin dělal akrobacii.
Martin: Musím říct, že Air Race měl na to Pepovo místo fakt neskutečné požadavky. Byl jsem v Salcburku podepsat smlouvu. Prezentoval jsem tým a říkám: Koordinátora bude dělat brácha. Neměl žádnou praxi jako novinář a oni že mi ho teda neschválí. Ale já si ho vybral, opakoval jsem. Tak že si ho prý vyzkouší. Že mu zavolají, aby během hodiny napsal tiskovou zprávu o nějaké pseudoakci, a pak prý poznají, jestli je dobrý. Odmítl jsem a řekl, že je to prostě člověk, kterého jsem si vybral, a oni to musí akceptovat. Odešli se poradit a vrátili se s tím, že mi tedy do toho nebudou mluvit. Jsem zvyklý si dělat věci po svém a neměl jsem v úmyslu si to nechat rozmluvit.
Josef: My do Air Race přišli a Nigel Lamb (pilot) nám říkal: Vůbec nezávoďte, první rok se jen koukejte kolem sebe. To je ta největší škola. A měl pravdu. I šéfové z Air Race se poučili, protože měli fakt šílené nároky – chtěli, aby ten koordinátor dělal webové stránky, řešil PR a média, pomáhal mechanikovi a byl i trochu taktikem. Teď to vyústilo v to, že máme sólo taktika i PR manažera, a přesto máme každý co dělat.

Co bylo na začátku nejtěžší?
Josef:
Angličtina. Nebyl jsem zvyklý, a když na vás začne bezskrupulózně mluvit Australan, tak se jen domníváte, o čem asi hovoří.
Martin: Matt (Australan Hall, jeden z hlavních rivalů) když spustí, tak si říkám, odkud přiletěl a kde má zaparkovaný vesmírný koráb.
Josef: Dodnes chodím na angličtinu k rodilému Britovi, ten mě uklidňuje, že on Australanům taky nerozumí.

Starší bratr je obvykle ten, který udává směr. Jaké to je, když je naopak ten mladší šéf?
Josef:
Občas mrzuté, ale už jsem si za ta léta zvykl. Jsem flegmatik, tak umím spoustu věcí překousnout.
Martin: Já se mu nesnažím mluvit do věcí, co dělá on, a on mi zase nemluví do létání. Pro mě je důležité, že se mnou jezdí. Už jsem v Air Race roky, ale pořád je to cizí prostředí a mít vedle sebe bráchu je snazší. Panuje mezi námi důvěra, víme, co si můžeme říct. Líp se mi závodí.
Josef: Navíc jsou tam další tři lidi. Ale tým si sedl a už víme, co si můžeme dovolit a o čem se dá vtipkovat.
Martin: Někdy ovšem narazíme, že musí být po mém. Ale to se nedá nic dělat.

Když se vrátíte po dvou měsících z Ameriky, kde jste denně spolu, chcete si od sebe odpočinout?
Martin:
Ne. Já jdu s bráchou vždycky rád na pivo.
Josef: Já jdu vždycky rád na pivo. S kýmkoliv.

Red Bull Air Race v Česku

Je šance, že by se závod Air Race uskutečnil v Česku? Martin Šonka má jasno: „Je to poměrně reálné, i vzhledem k tomu, že v sérii létáme dva (s Petrem Kopfsteinem). V roce 2021 by se to mohlo povést. A místo? Určitě by se líbila Praha, jenže řeka je tady úzká, asi by to nesplnilo bezpečnostní požadavky. Ale třeba v Chuchli nebo na jiném okraji Prahy by to šlo. Jako Jihočech bych byl i pro Tábor, kde máme rybník Jordán přímo v centru, tam by určitě vyrostla hezká trať.“

Martine, o závodě vždycky mluvíte v množném čísle a i po vítězství jste vyzdvihoval tým. Jak moc má on a bratr zásluhu na triumfu?
Martin: Obrovskou! Zvlášť v tom posledním závodě, kdy bylo nejdůležitější moje rozpoložení. Jakmile v týmu něco nefunguje, jsem naštvaný, a to se člověk nedokáže soustředit na létání. Tím, že dělají to, co mají dělat, mi to ulehčují. A brácha? Dám příklad: Častokrát je hodinu a půl před závodem podpisovka. A já se hrozně rád bavím, jsem lidumil, jenže brácha ví, že před závodem potřebuji mít klid. Tak mě zavčas vytáhne za flígr do hangáru. Pak spolu děláme cviky na postřeh. A když vše proběhne, jak má, vím, že se můžu soustředit jen na to, jak to proletět.

Josefe, asi taky můžete říct šéfovi pravdu od očí, že?
Martin:
Ten mě vůbec nešetří!
Josef: Říkám. Speciálně když si dám někde dvě piva, tak pravdu řeknu. Samozřejmě se rozčiluje, ale většinou se s tím srovná.
Martin: Dvě piva jsou dobrý, po třetím už je moc pozdě. Ale brácha je to nejlepší zrcadlo, nejlepší zpětná vazba. Někdo by chodil kolem horké kaše, bál by se mi něco říct, ale on mi to vpálí za tepla.
Josef: Zvlášť když vyleze z letadla a má na sobě nějaké šílené kraťasy.
Martin: Jo, dělá mi krutou módní policii.

Jak se změnilo za těch osm let v Air Race jeho popularita?
Josef:
Vnímám posun, ale je to ještě na té zdravé hranici. Není to tak, že bychom museli utíkat.
Martin: Ještě mám radost, že mě někdo v obchodě pozdraví a řekne, že mi drží palce. Ale tady Pepík musel jednou v Japonsku utíkat před fanynkami.

Vážně?
Martin:
Za dvoumetrovým skoroblonďákem letěl přes celý park dav ženských. Mě minul, takže jsem to celé fotil.
Josef: Japonci jsou superslušní, ale při závodech kempují v parku u hotelu. Chtějí se vyfotit, podepsat. Ti samí lidé každé ráno, takže místo deseti minut jdete na letiště skoro hodinu.

Autor:
  • Nejčtenější

První etapa Kolem Polska skončila hrozivým pádem, Jakobsen bojoval o život

Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen byl po hrozivém pádu v Katovicích v dojezdu první etapy závodu WorldTour Kolem...

Byl to obrovský šok pro tělo. Polil jsem se deseti bidony, říkal Štybar

Chyběl v rozhodujícím úniku, ale předvedl pak své schopnosti při dlouhé stíhací jízdě, během níž nechal za sebou i...

Kubalík předvedl rekordní debut v play off NHL, Nečas dal vítězný gól

Restart hokejové NHL po březnovém přerušení kvůli šířící se pandemii koronaviru obstaraly úvodní kvalifikační série...

Jakobsenův pád? Od Groenewegena to byl zločin. Měl by jít sedět, říká Lefevere

Dlouhých pět hodin trvala operace hlavy a obličeje a Fabiu Jakobsenovi snad zachránila život. Podle lékařů je nyní jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekord z roku 1982 už neplatí, teď patří Čechovi. Vyšlo mi vše, ví Kubalík

Když ho v NHL před několika týdny nominovali na nováčka roku, skromně vyprávěl, že on sám by trofej udělil jiným,...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Rozvrhnout síly, nehrotit čas. Letní padesátka není náročná, tvrdí boxer Konečný

Když se řekne ultramaraton, a to navíc v horských podmínkách, kdejakému běžci se orosí čelo. Jak ale říká pravidelný...

Další důkaz O'Sullivanovy rychlosti. Vzal si rekord snookerového MS

Je to nejen skvělý, ale i úžasně rychlý hráč. A pětinásobný mistr světa v královské kulečníkové hře snooker - Ronnie...

Veslaři testovali formu, Synek s Podrazilem jeli první společný závod

Kompletní česká veslařská špička se ve středu a ve čtvrtek představila na kontrolních závodech v Račicích, které byly...

Triatlonové škrty. Kvůli koronaviru se mistrovství Evropy neuskuteční

Poprvé za 35 let se letos neuskuteční mistrovství Evropy v olympijském triatlonu. Kvůli pandemii koronaviru odložený...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...