Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Malíř a ilustrátor Karel Franta: jsem šťastný člověk

T ý n n a d V l t a v o u -
V městské galerii v Týně nad Vltavou si návštěvníci mohou prohlédnout ilustrace malíře Karla Franty, který svou tvorbou dosud doprovodil téměř dvě stě titulů. Jeho ilustrace znají všichni, kteří v druhé polovině sedmdesátých let chodili do školy, protože právě tento malíř je zodpovědný za to, jak vypadaly jejich učebnice hudební výchovy pro 1. až 4. třídu. Jeho pohádkové postavy znají i čtenáři Strašpytýlka, poslední knihy spisovatele Františka Nepila, ale i ti, kteří příliš nečtou. Malíř je totiž i autorem několika poštovních známek - například vánoční emise z roku 1997.

Která z těch dvou set knih, jež jste ilustroval, vám je nejbližší?

Samozřejmě na tohle je jedna odpověď: každá kniha, kterou mám právě na stole, je mi nejmilejší. Obyčejně ale na ty, které už jsem udělal, vzpomínám sice rád, ale říkám si, že bych je potřeboval dělat znova.

Přesto - které byly něčím výjimečné?

Dá se říct, že ty s muzikantskou tematikou. Já jsem totiž takový ten nehrající malující muzikant. Tatínek si přál, abych byl muzikantem, ale já jsem se těsně před zkouškami rozhodl, že chci dělat práci, v níž bych mohl kreslit. Bylo to za války a já jsem nastoupil do Melantrichu jako litograf. Zkoušky jsem udělal natolik dobře, že se vedení Melantrichu rozhodlo zařadit mě mezi hotové malíře - učil jsem se tedy jednak upravovat knihy a časopisy, ale zároveň jsem začal rovnou ilustrovat. Tam jsem se setkal poprvé s takovými velikány, jako byl Jiří Trnka, František Tichý a celá plejáda dalších význačných ilustrátorů, kteří s Melantrichem spolupracovali. To byl pro mě veliký základ a určilo to moji dráhu ilustrátora. Po vyučení jsem se přihlásil na Akademii výtvarných umění. Tehdy jsem si o sobě sice myslel, že budu převážně malovat a že se naučím být Rembrandtem, ale ilustraci jsem nikdy neopustil. To byla moje velká láska už od mládí. Moji rodiče vůbec neměli problém, co s tím klukem bude. Já už v dětství věděl, že budu ilustrovat dětské časopisy a knihy. A představte si, mně se to opravdu podařilo. Já měl cestu velice šťastnou, přímou a patřím mezi lidi, pro které je práce koníček. Splnil se mi můj velký sen - knih mám už ke dvěma stům, kromě toho jsem dělal i filmy, plakáty a další věci. Zdá se, že o všechno, co s výtvarným uměním souvisí, jsem už nějak zavadil, přesto stále objevuji nová a nová témata, která bych chtěl ještě dělat.

Která to jsou?

V poslední době se věnuji známkové tvorbě. I to byl můj jeden velikánský sen. Už jako kluk jsem sbíral známky a moje velké přání vždy bylo: kdybych si tak někdy mohl nějakou známku nakreslit sám. Dnes už mám za sebou šestou a další mám zrovna na stole. I tohle se mi tedy splnilo.

Prozradil jste, že je vám blízká hudba a že jste měl být muzikantem. Na který nástroj hrajete?

Pocházím z muzikantské rodiny - můj dědeček byl kapelníkem Libčické kutálky. Sice jsem ho nepoznal, ale měli jsme po něm doma spoustu nástrojů. Můj tatínek hrál ve vojenské kapele a vždy se chlubil těmi vojenskými přehlídkovými parádami. Často vzpomínal na přehlídku v Banské Štiavnici, kde hráli prezidentu Masarykovi. Já jsem se učil hrát na housle a později na pozoun a trombón. Nesmírně mě to bavilo a připadalo mi to naprosto samozřejmé, protože jsem mezi hudebními nástroji vlastně vyrůstal. Měli jsme totiž dvě místnosti a vlastně v každém rohu nějaký byl. Tušil jsem, že si tatínek přeje, abych byl hudebníkem, a že bych mu to měl splnit. Přihlásil jsem se tedy na konzervatoř. Nebylo to však nic proti mé vůli, připadalo mi to naprosto přirozené. Jenže týden před zkouškami jsem se rozhodl, že to přeci jen zkusím s malováním.

Měl jste ještě nějaké jiné zájmy?

Miloval jsem ochotnické divadlo a sehrál jsem takové role, že mi dnes skáče husí kůže, když si vzpomenu, do čeho všeho jsem se pustil. Zajímavé je, že jako mladý kluk jsem vždycky hrál staré dědky. Byl jsem třeba hrobník v Divé Báře nebo Harpagon v Moliérově Lakomci. Jednou jsem si zahrál i ve filmu, a sice s Karlem Högerem. Tehdy jsem totiž studoval akademii a filmaři mě vybrali, abych nakreslil do filmu Mikoláš Aleš podle Jaroslava Vojty kresby. Režisér Krška mi tehdy zároveň nabídl, jestli bych nechtěl hrát jednoho z posluchačů. Tak jsem se stal spolužákem Mikoláše Alše. Všechny tyto tři oblasti mi velice přirostly k srdci a kromě malování mi dodnes zůstala muzika. Stále ještě umím hrát trošku na housle, trošku na pozoun i na trombón, ale troufám si hrát jen mezi přáteli. Ti totiž vědí, co mají čekat, takže přijdou i příště.

Co říkal tatínek vašemu rozhodnutí?

Můj otec byl velice velkorysý a tolerantní člověk. Když jsem mu řekl: "Tati, já bych přece jen radši kreslil," tak mi na to řekl jen: "No, když myslíš, tak to zkus."

Jak jste začínal jako ilustrátor?

Každý ilustrátor chce především dělat knihy, ale to se mu většinou nesplní hned. Já jsem nejdřív dělal hlavně časopisy. Stál jsem u zrodu prakticky všech dětských titulů, například Sluníčka. Všechny také nesly moje loga. Dodnes vychází Mladý svět - to MS je moje práce. Kreslit pro dětská časopis je sice moc prima, ale je to tak různorodá tematika, že nakonec máte tisíce různých ilustrací, které k sobě příliš nejdou. Je to trošku takový guláš, ale velká škola. A potom jednou přijde první kniha.

Jaká byla ta vaše?

Ta byla přímo hrozná. Přestože tvrdím, že správný ilustrátor by měl zvládnout i telefonní seznam, tohle bylo naprosto k neilustrování. Jmenovalo se to Za okny laboratoře a byly to pouze chemické vzorce. A já z toho měl udělat veselou knihu. Nikdy nezapomenu na to, že jsem vesele maloval, jak se škrábe yperit ze vrat. Říkám ale upřímně - v začátku se bere všechno. Teprve s léty pak přijde kniha, na kterou čekáte, protože nakladatel pozná vaši silnou stránku. Dá se říct, že moje poslední knihy byly tak trošku šité přímo mně na míru.

Které to byly?

Například Pohádkové vandrování po Čechách a po Moravě. To jsem dělal moc rád. Zajímavé je, že stejně jako jsem v mládí hrál dědky, tak se se mnou léta táhnou čerti. Kdyby tu všichni, které jsem kdy nakreslil, nastoupili, tak jich v samotném pekle tolik neuvidíte. Velice rád jsem ilustroval knížku Františka Nepila. Seznámili jsme se takovým zvláštním způsobem. Měl jsem výstavu v Praze na Staroměstské radnici a on mi do knihy hostů napsal, že by se se mnou chtěl setkat. Okamžitě jsem to využil a požádal jsem ho, aby mi zahájil hned příští výstavu. Vzniklo z toho přátelství a jeho poslední dovolenou jsme strávili spolu ve Švýcarsku, kde jsme dávali dohromady knihu. Zůstalo z toho sice jen torzo, ale naštěstí bylo tak uzavřené, že bylo možné jej vydat jako knížku. Jmenuje se Strašpytýlek a je to jeho poslední kniha.

Říkáte o sobě, že jste šťastný člověk. Měl jste nějaké přání, které vám život nesplnil?

Nevím, jestli je to přesně to, na co se ptáte, ale kdysi jsem dostal od jedné obdivovatelky z Mnichova velice pěkné papíry, které tu vůbec nebyly k dostání. Celá léta si říkám: "Až to jednou budu opravdu umět, tak si na ty papíry něco nakreslím." Dodnes jsem se jich nedotkl.


Malíř Karel Franta


Autor:

Sport v roce 2023

6. - 28. 5. Cyklistické Giro d´Italia
12. - 28. 5. MS v hokeji, Riga a Tampere
28. 5. - 10. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž
15. - 25. 6. EuroBasket ženy, Tel Aviv a Lublaň
19. - 27. 8. MS v atletice, Budapešť

Témata: Karel Franta
  • Nejčtenější

Vémola padl. Kincl obhájil titul šampiona Oktagonu a vyzval Végha

Zvedl ruce nad hlavu a mocně zakřičel. Potlučený, znavený, ale vysmátý. Dokázal to. Patrik Kincl porazil Karlose Vémolu...

USA - Česko 3:0. Neúspěšná obhajoba bronzu, hokejisté končí ve čtvrtfinále

Čeští hokejisté bronzové medaile neobhájí, s letošním světovým šampionátem se loučí ve čtvrtfinále. Proti Spojeným...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kanada - Česko 3:1. Další prohra, čtvrtfinále v Tampere proti Američanům

Čeští hokejisté nezvládli ani druhý test před začátkem vyřazovací fáze mistrovství světa. Kanadě vzdorovali jen ve...

Kincl se smál: Manželka mi teď zkontroluje rozkrok. Čím ho naštval Vémola?

Vypadal svěže. Jako by snad ani nezápasil. Jako by za sebou neměl peprný souboj s Karlosem Vémolou, na který čekal pět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Švýcarsko 2:4. Neúspěšný test, hokejisté zaostávali, rozhodl Ambühl

Souboj se zatím nejsilnějším protivníkem skončil porážkou. Česká reprezentace podlehla na mistrovství světa v hokeji...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Krpálek počtvrté v kariéře vyhrál turnaj judistické Grand Prix

Judista Lukáš Krpálek dva týdny po zisku stříbra na mistrovství světa vyhrál Grand Prix v Linci. Na turnaji v Rakousku...

Fury to znova zkouší. V září chce boxovat s Joshuou, poslal mu smlouvu

Britský profesionální boxer Tyson Fury by v září rád nastoupil do ringu proti krajanovi Anthonymu Joshuovi. Boxovat by...

Čínští stolní tenisté ovládli na mistrovství světa všech pět soutěží

Tituly ve dvouhře na mistrovství světa ve stolním tenisu v Durbanu získaly světové jedničky, čínský favorit Fan...

Ragbisté porazili Izrael a postoupili do vyšší divize mistrovství Evropy

Čeští ragbisté postoupili do vyšší divize Trophy mistrovství Evropy. V baráži v Říčanech porazili Izrael suverénně...

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...