Lukáš Krpálek (v modrém kimonu) na archivním snímku

Lukáš Krpálek (v modrém kimonu) na archivním snímku | foto: Reuters

Okopávaný kotník Krpálka bolel, ale o cestu za stříbrem ho nepřipravil

  • 2
Judista Lukáš Krpálek byl blízko největšímu úspěchu po přestupu do nejvyšší váhové kategorie, zlato z Grand Slamu v Tokiu mu však těsně uniklo. I přes finálovou smolnou porážku v těžké bitvě s domácím Juseiem Ogawou si váží cenného kovu, zvláště když po srpnovém zranění kotníku ještě nebyl v ideální formě.

„Je to pro mě obrovský úspěch, protože je to z jednoho z nejtěžších turnajů v celém roce. Tady v Japonsku to má obrovskou úroveň. Ale mrzí mě, že když už jsem tam byl takhle dlouho, že jsem to nedotáhl do konce,“ řekl Krpálek České televizi.

V Tokiu jasně porazil Mexičana Josého Cuevase, následně zvítězil nad obhájcem vítězství Japoncem Takešim Odžitanim. A v semifinále udolal v nastavení loňského asijského šampiona Kokora Kageuru. Ve finále šel do třetice proti Japonci a svedl s Ogawou obrovskou bitvu, kterou ukončili až rozhodčí přísným trestem pro Krpálka v 11. minutě prodloužení.

„Myslím si, že když vynechám Mexičana, tak Ogawa byl nejlehčí ze soupeřů, ale už bohužel nebyly síly na to, abych ho porazil. Promítlo se tam i to dlouhé semifinále,“ připomněl Krpálek, že už v boji o finále proti Kageurovi byl zápas dvakrát delší.

„Už jsme pak Ogawu ani nemohl chytit, jak mě bolely ruce. Ono je znát, když člověk tři měsíce není v kimonu a pouze posiluje, to je na té žíněnce znát, v závodě se to projeví. Silově na tom můžu být dobře, ale odejít celý zápas je nesmírně těžké,“ připustil, že se na něm projevila dlouhá pauza zaviněná zraněním kotníku, kvůli kterému přišel i o mistrovství světa.

Přesto měl výhru na dosah. Ogawa sice na začátku prodloužení získal wazari, ale použil nedovolenou techniku během páčení, za což mohl být i diskvalifikován. Sudí nakonec jen zrušili wazari.

„Rozhodně to byla technika, která v judu povolená není. Kdyby byla, využíval bych ji taky, protože na to páky mám. Tahle technika je zakázaná, a když mi ji udělal, je dobře, že ji rozhodčí vůbec nepočítali, protože jsem díky tomu spadl na wazari. Rozhodčí se zachovali správně a ten zápas pokračoval dál,“ uvedl Krpálek.

Český judista byl většinu zápasu aktivnější a Japonec mohl být potrestán za pasivitu. Nakonec ale sudí udělil trest Krpálkovi. Olympijský vítěz tak zkompletoval sadu medailí z Tokia, kde byl v roce 2009 bronzový a v roce 2013 zlatý.

„Startoval jsem tu už poněkolikáté, dokonce se mi teď podařilo završit sbírku všech medailí. Moc si toho cením, protože získat medaili na Grand Slamu, ať už tady v Tokiu nebo v Paříži, tak to je něco, co se jen tak někomu nepovede,“ dodal šampion z Ria.

Díky stříbru si připíše 700 bodů do světového žebříčku a poskočí z devátého místa zpět do nejlepší pětky. Nyní bude mít čas zcela doléčit kotník, jelikož další turnaje jsou až na konci ledna v Tunisu a Marrákeši a 11. února by mohl startovat na Grand Slamu v Paříži.

„Kotník docela držel, ale párkrát jsem do toho dostal obrovský kopanec, což mě hodně bolelo. Samozřejmě, že jsem tomu musel styl boje přizpůsobit, bál jsem se tu nohu dávat dopředu, aby mi na ni neútočili. A já jsem zvyklý mít tuhle nohu vepředu. Ale na to bych určitě nesváděl to, že jsem byl stříbrný,“ prohlásil Krpálek.

Zisk stříbra pro něj představuje i další motivaci do přípravy na příští sezonu. „Teď tu zůstáváme na tréninkový kemp do konce týdne, takže doufám, že se tu pořádně připravím na další závody a kempy, které nás čekají, a že to v příštím roce půjde zase super,“ dodal loňský Sportovec roku ČR.