Lence Šmídové spadl ze srdce střední kamínek

Lenka Šmídová - Lenka Šmídová. | foto: René VolfíkČTK

30 2008
Praha - Po období hledání a nejistoty si mohla dnes jachtařka Lenka Šmídová spokojeně oddechnout. Se svojí novou parťačkou Lenkou Mrzílkovou vybojovala na MS příčku zajišťující účast na olympijských hrách. "Teď nás ale čeká sedm měsíců tvrdé dřiny, musíme se ještě více sehrát," snažila se krotit euforii Šmídová.

I přes realistický tón hlasu bylo na pozadí telefonického rozhovoru s Lenkou Šmídovou slyšet veselí. "Máme takovou malou rodinnou oslavu," přiznala Šmídová.

O radost se dělila s kolegyní na lodi, trenérem a jeho manželkou. Pozvány byly také americké sparingpartnerky.

Šmídová vybojovala účast na olympiádě potřetí v kariéře, poprvé však na dvouposádkové lodi. A právě hledání ideální partnerky bylo možná nejtěžší z celého kvalifikačního úskalí. Přesto nebyla zkušená jachtařka abnormálně nervózní.

"Kamínek ze srdce mi spadl, ale byl spíše takový střední," připustila Šmídová. "Nikdy jsem neřekla, že je to ztracené. Šly jsme do toho s tím, že šance vždycky nějaká je, když budeme s Lenkou tvrdě pracovat. A nakonec to i tak dopadlo."

Průběh světového šampionátu v Austrálii Šmídová rozdělila na dvě etapy. "První tři dny kvalifikace probíhaly ve slabém větru a vcelku se nám dařilo. My jsme do závodu šly s tím, že nebudeme příliš riskovat a pojedeme na jistotu," popisovala Šmídová.

"Ve finále už to bylo složitější, postoupilo osm nekvalifikovaných lodí, které se praly o pět volných míst. Některé týmy šly po sobě, především Španělky, které měly ve hře dvě lodě."

Jak hodnotí Šmídová své partnerky na lodi

Elizabeth Kratzigová
Byla jednoznačně nejzkušenější, chtěly jsme moc spolu jet. Bohužel to kvůli známým problémům s občanstvím nevyšlo.

Veronika Fenclová
Zkušená a nadaná jachtařka. Podle mě nebyla stavěná pro týmovou spolupráci, proto jsme se rozešly.

Lenka Mrzílková
Hodně talentovaná jachtařka bez jakýchkoli zkušeností. Na druhou stranu na sobě příkladně pracuje, zlepšuje se každým dnem a pro Peking je pro mě asi nejlepší volba.

Kolizím se nevyhnula ani česká jachta. "S jedněma Španělkama jsme měly asi tři kolize, poslední den jsme byly v kontaktu i s Finkama," řekla Šmídová. Tvrdý boj se španělskou lodí si částečně zavinila česká loď sama.

"My jsme je jednou vyprotestovaly a pak se nám mstily," říkala už s úsměvem česká kormidelnice, která měla větší strach z dnešního konfliktu s finskou lodí. "V poslední jízdě jsme měly osm bodů náskok na Finky, které jsme si chtěly hlídat, proto jsme chtěly jet bez konfliktů, bez riskantních manévrů, prostě na jistotu."

Hned na startu se ale situace změnila. Finky se postavily před českou loď. "Na startu to vypadalo, že budeme moci jít hladce před ně, tak jsme to zkusily. Ale ony na to zareagovaly rychle a z atakované lodi se stala loď atakující. Navíc hned začaly volat ´Protest!´. Raději jsme se proto zdržely na startu, abychom nepřišly o pozici."

I díky chladnokrevnosti ve vypjatém okamžiku česká loď udržela kýženou postupovou pátou příčku v redukovaném pořadí. "Je možné, že postupovat bude i šestá loď," překvapila novou informací Šmídová.

"Už dříve se kvalifikoval Nový Zéland, ale od té doby nemá patřičnou výkonnost, ani v Austrálii se nedostal do finále a zřejmě tak svojí loď na olympiádu nepošlou," prozradila česká olympionička.

S radostí se v obou jachtařkách mísí i téměř posvátná hrůza z následujících dní. "Čeká nás tvrdá sedmiměsíční dřina. Musíme se ještě více sjezdit, jsme společně nejméně zkušená loď, která se kvalifikovala," popisuje následující dny Šmídová.

Tvrdá dřina znamená především právě co nejvíce hodin na lodi a společné seznamování se s tratí. "V místě olympiády budeme mít dva kempy, v květnu a v červnu, a budeme se tam připravovat ještě týden před hrami."

Olympijská trať v Pekingu má do ideálu daleko, Šmídová tuší, že její třetí olympiáda bude nejtěžší. "Divím se, že v Číně nenašli lepší místo na olympijskou regatu," nevěřícně kroutí hlavou Šmídová. "Je tam téměř bezvětří nebo jen slabý vítr, ale jsou tam velké vlny a silné proudy."

Po sedmém a druhém olympijském místě nemá tentokráte Šmídová pro Peking žádné konkrétní plány. "To je předčasné, vždyť máme jen pár hodin po posledním závodě. Ta trať tam je opravdu záludná, my navíc musíme s Lenkou vše společně vypilovat. Jedno ale vím jistě: nemá cenu jet na olympiádu jen tak. Každý tam bude chtít získat medaili a o to se budeme snažit i my."

Mistrovství světa očima Lenky Mrzílkové

"Měla jsem strach, abych to Lence nezkazila, ale jinak se mi jelo hezky. Byl to velmi důležitý závod, Lenka byla trošku více nervózní, šlo jí jakoby o víc. Párkrát jsme měly rozdílný názor na věc, ale Lenka je zkušenější, tak měla vždy pravdu.

Jaké to bude na olympiádě, si vůbec nedovedu představit. Pro mě už byla změna, že jsem začala jezdit s Lenkou. Musela jsem přibrat, zesílit, změnilo se mi i prostředí. Najednou jsem nebyla mezi vrstevníky, ale žila jsem mezi staršími lidmi. Ale nakonec to dobře dopadlo a i když budeme muset ještě tvrdě pracovat, na olympiádu se moc těším."

Autor:

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Přetahovaná o Panarina a spol. Které hvězdy čekají na trhu volných hráčů?

Artěmij Panarin z Columbusu se žene za pukem, vlevo je Jakub Voráček z...

Letošní trh volných hokejistů, o které budou kluby NHL od prvního července usilovat, nabízí...

Velký návrat se blíží. Neymar už se dohodl s Barcelonou, píší Španělé

Neymar z PSG vstřebává porážku ve finále Francouzského poháru.

Před dvěma lety to byla letní fotbalová událost číslo jedna, nejdražší přestup historie. Paříž...

Gudas se o výměně dozvěděl na svatbě. Musel jsem se opít, přiznal

Radko Gudas na tréninku české hokejové reprezentace.

Před minulý víkend měl být pro Radka Gudase poklidný. V Praze se ženil jeho hokejový kamarád Jiří...

Půjde ikona k zemi? San Siro zbouráme, plánují kluby z Milána

San Siro, domov fotbalových klubů z Milána.

Největší stadion v Itálii, jeden z největších v Evropě. Dvěma fotbalovým gigantům – Interu a AC...

Hrozí krach? Slovan je stále bez peněz a město ho chce vyhodit ze stadionu

Stadion Ondreje Nepely, Bratislava

Na konci května oznámili, že končí v KHL. A že se kvůli ekonomickým důvodům vracejí do slovenské...

Další z rubriky

Holčák po triumfu v Českém derby: Dalším cílem je Velká pardubická

České derby, rovinový dostih (2400 m, tříletí koně) - druhý závod Klasické...

Dostihový trenér Radek Holčák vyhrál podruhé České derby. Na vítězství myslí také ve Velké...

Na slovenské divoké vodě bez pódia. Prskavec skončil čtvrtý

Jiří Prskavec během nominačního závodu

Ani kajakář Jiří Prskavec se při slovenské zastávce Světového poháru neprosadil na stupně vítězů. Z...

Hnědák Nagano Gold doběhl na dostihu v Ascotu na druhém místě

Dostihy v Ascotu, ilustrační foto

Po loňském triumfu v hlavním dostihu ve Vichy si pětiletý hnědák Nagano Gold ze stáje Syndikát V3J...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz