„Dlouhodobé restrikce spojené s omezením možností pohybových aktivit u mladé generace musí být podloženy mimořádně průkaznými důvody - rozhodně vážnějšími, než jakými jsou dnes zdůvodňovány,“ uvedla komise, jejímž předsedou je renomovaný odborník na pohybovou medicínu Pavel Kolář. Mezi její členy patří i epidemiolog Jiří Beran.
Rekreační a amatérský sport by se mohl obnovit ve třetím rizikovém stupni, kam by se mohlo Česko posunout ještě před Vánoci. S návratem tělocviku do škol ale počítá až druhý stupeň. Absence pohybu může mít přitom pro děti a mládež velké následky.
„Předškolní a školní věk je zcela zásadním obdobím, kdy si mladá generace vytváří a upevňuje vztah k fyzické aktivitě a sportu. Pokud se v tomto věku nestane pohyb přirozenou a příjemnou součástí života, je velmi lákavou alternativou televizní obrazovka či monitor počítače,“ uvedl v tiskové zprávě Kolář.
Data z jarní uzávěry podle komise ukazují, že se hmotnost u dětí a dospívajících zvýšila o dva kilogramy. Tehdy přitom bylo počasí výrazně příznivější pro individuální pohyb venku. „V druhé vlně pandemie očekáváme kromě dalšího zvýšení hmotnosti i podstatné zhoršení tělesné zdatnosti. Omezení pohybu neznamená jen vzestup hmotnosti, ale především pokles zdatnosti vyjádřený zhoršeným poměrem tuku a svalů, i když hmotnost může být zachována,“ varuje komise.
Návrat dětí a nadšenců ke sportu? Obnovení amatérských soutěží se (snad) blíží |
Proto lékařští experti ČOV vyzvali vládu, aby pohyb mladé generace povolila co nejdříve. „Chceme tímto apelovat na vládu, aby možnosti spojené se sportováním dětí a mládeže, včetně tělesné výchovy na školách, byly prvním krokem při rozvolňování restrikcí. Je to v zájmu budoucího nejen tělesného, ale i duševního zdraví celé mladé generace,“ uvedla komise.
Sport a pohybové aktivity vyzdvihla jako prevenci proti onemocnění covidem-19, naopak obezita je rizikový faktor. „Vlivem posílení tvorby hlenu v dýchacích cestách při sportování lze také zásadním způsobem posílit vstupní bariéru viru, a tím snížit jeho množství, které se případně dostane do organismu. Bez pohybu, a tedy dostatečného energetického výdeje, bude vždy i velké riziko obezity,“ dodala komise.