Nejvyšší obtížnost zvedaných figur i piruety, bezchybné twizzly, nápadité krokové sekvence. Volný tanec českých sourozenců poutá svou originalitou pozornost celou sezonu, v sobotu navíc ohromil jistotou, se kterou Taschlerovi program zajeli.
Jako by na ně vůbec nedolehl tlak z toho, že se pohybují mezi deseti nejlepšími páry na světě, i když loni byli až třináctí. Svůj tanec na motivy přírodních živlů doprovodili vyzrálým projevem a na jeho konci se mohli spokojeně usmívat.
„Bylo to přesvědčivé vystoupení, tento styl jim perfektně sedí,“ komentovala počínaní sourozenců expertka České televize Karolína Procházková. „Jejich silnou stránkou je naprostá synchronnost, a to v každém aspektu tance.“
Stejně jako v pátek si za svůj výkon vysloužili ovace vestoje od japonského publika. A ke spokojenosti diváků se přidali také rozhodčí, kteří Čechy odměnili 119,83 body. Tím si Taschlerovi vylepšili osobní maximum z volného tance o osm bodů a v součtu získali 196,39 bodů, což je rovněž jejich dosavadní rekord.
„Konečně jsme ukázali náš volný tanec v celé kráse, to byl náš hlavní cíl,“ radovala se Taschlerová.
Před rytmickým tancem ztráceli na osmé Finy pouhých 41 setin bodu. Juulia Turkkilová a Matthias Versluis jsou ale bronzovými medailisty z mistrovství Evropy, kde Taschlerovi skončili až šestí, nezdálo se tedy pravděpodobné, že by jejich pozici mohli Češi i přes životní výkon ohrozit.
Jenže tentokrát nepředvedli Finové dokonalý program. Turkkilová zakolísala v twizzlech a náskok na českou dvojici byl tentam. Taschlerovi tak přeskočili Finy na osmé místo s rozdílem tří bodů.
Pro krasobruslení využiji i formuli 1. Češi jsou neohrožení, říká jejich italský kouč![]() |
Taschlerovi tím vyrovnávají dosavadní historické maximum České republiky, za kterým stojí Kateřina Mrázová a Martin Šimeček. Ti dojeli osmí na světových šampionátech v letech 1993 a 1994.
„Dělá nám radost, že se s každým startem na velké akci posouváme dopředu,“ hodnotila Taschlerová.
Titul i přes pád
Američané Madison Chocková a Evan Bates už mají doma sbírku medailí ze světových šampionátů, nejcennější kov jim ale zatím chyběl.
V letošní sezoně při absenci francouzských olympijských šampionů Papadakisové a Cizerona ale neohroženě sáhli po uvolněném místě světových jedniček a v Saitamě si dojeli pro vytoužený titul.
Už v rytmickém tanci si vytvořili náskok tří bodů, mohli tedy mít na sobotní finále relativně klidný spánek.
I když páry startující před nimi se předháněly v dokonalých vystoupeních, Američané vjeli na led sebejistě. Jejich jízda bez problému plynula, poutavá choreografie na píseň Souffrance způsobovala, že technicky obtížné prvky se v jejich podání zdály snadné a přirozené.
Pak ale po strop naplněná saitamská aréna zatajila dech. Chocková zcela nečekaně upadla na led. Naštěstí pro Američany to nebylo v rámci žádného prvku a do konce jízdy jim zbývalo už jen několik desítek vteřin.
I přes pád, který je stál srážku jednoho bodu, bylo hned po jejich dobruslení jasné, že na ledě stojí noví světoví šampioni. Bodový zisk od rozhodčích pak mluvil za vše: získali v součtu 226,01 bodů. Od stříbrné pozice odskočili o necelých sedm bodů.
Pro stříbro si se svým mefistovským tancem dobruslili mistři Evropy Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri. Svůj výrazný tanec naplnili efektními zvedačkami a jindy jemný a lyrický pár se zcela ponořil do zlověstné hudby, kterou pro tuto sezonu zvolil.
„Moc se mi jejich volný tance líbí. Je to něco jiného, než na co jsme u nich zvyklí, ale připadá mi, že Charlene se v této poloze našla,“ hodnotila italský tanec Procházková.
Vystoupení Italů následně ohodnotili vysokými známkami také rozhodčí, když jim nadělili v součtu 219,85 bodů, což je pro Guignardovou s Fabbrim nové kariérní maximum.
Jediným párem, který si z nejlepší trojice nevylepšil osobní rekord, jsou bronzoví Kanaďané Piper Gillesová a Paul Poirier. Ti na začátku sezony doufali, že by se právě oni mohli stát novými světovými jedničkami, a vítězství na finále Grand Prix tomu i nasvědčovalo, jenže na světovém šampionátu našli přemožitele.
Jejich elegantní a procítěný tanec na motivy muzikálu Evita nadchl diváky, ve známkách ale za svým maximem zaostali a nedokázali atakovat vyšší příčky.
„Mají doladěný program do nejmenšího detailu a ani při nástupu a klanění nevystupují z role. V tanci jsou geniální choreografické prvky, například krásné výjezdy ze zvedaček nebo z twizzlů,“ řekla na adresu bronzového páru Procházková.
Naděje pro příští rok
Už po devátém místě v rytmickém tanci Taschlerovi hlásili: naše ambice jsou vyšší.
Osmým místem celkově pak potvrdili impozantní progres, který za poslední tři roky absolvovali. Na světovém šampionátu ve Stockholmu 2021 dojeli 22. a ani se neprobojovali do volných tanců. Loni v Montpellieru skončili třináctí. A letos se po právu dostali mezi deset nejlepších.
A to je zásadní i vzhledem k příštímu roku.
Umístěním v první desítce vyjeli Česku dvě místa pro další šampionát, které české tance na ledě potřebovaly snad více než kdy dřív. Díky juniorským mistrům světa Kateřině a Danielovi Mrázkovým má nyní Česko dva špičkové páry. A pro oba je na světovém šampionátu v Montrealu 2024 zajištěný start.
Mistrovství světa v krasobruslení vSaitama (Japonsko) Muži - konečné pořadí: 1. Uno (Jap.) 301,14, 2. Čcha Čun-hwan (Korea) 296,03, 3. Malinin (USA) 288,44, 4. Aymoz (Fr.) 282,97, 5. Brown (USA) 280,04, 6. Tomono (Jap.) 273,41, ...34. Reshtenko (ČR) - nepostoupil do volných jízd. Taneční páry - konečné pořadí: 1. Chocková, Bates (USA) 226,01, 2. Guignardová, Fabbri (It.) 219,85, 3. Gillesová, Poirier (Kan.) 217,88, 4. Fearová, Gibson (Brit.) 214,73, 5. Fournierová Beaudryová, Sörensen (Kan.) 214,04, 6. Greenová, Parsons (USA) 201,44, ...8. Taschlerová, Taschler (ČR) 196,39. |