K nálezu zakázané látky trimetazidin v těle dnes už sedmnáctileté Valijevové došlo na ruském šampionátu 25. prosince 2021. Zpráva o pozitivním testu byla zveřejněna ale až 8. února 2022, tedy přímo uprostřed krasobruslařské soutěže na olympiádě.
O den dříve pojistila Valijevová svým výkonem ruským krasobruslařům první místo v týmové soutěži. Zároveň se zapsala do olympijské historie hned několika prvenstvími: první Evropanka, která skočila trojitého axela, první žena, která skočila čtverný skok a trojitého axela v jednom programu, první žena, která skočila dva různé čtverné skoky v jednom programu…
Málokdo v té chvíli tušil, že o několik hodin později se zapíše do historie něčím úplně jiným.
Když se zveřejnily výsledky dopingové zkoušky, Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, že slavnostní předávání medailí prozatím odloží. Americký tým, který skončil za Rusy na druhém místě, pak demonstrativně pózoval před pěti kruhy s prázdnými krabičkami od medailí.
Valijevová se bránila, že omylem spolkla lék na srdce svého dědečka. Posléze výpověď změnila, že se pouze napila z dědečkovy sklenice s vodou, kterým lék zapíjel. „Což je absolutní nesmysl,“ reagovala také česká mezinárodní rozhodčí Olga Žáková.
Kauza Valijevová. Omilostněna, ale svět nevěří „nestrannému“ ruskému tribunálu |
Mezitím byl v Pekingu na programu individuální závod žen, do kterého Valijevová i přes obrovský tlak veřejnosti nastoupila. Alespoň ale ušetřila Mezinárodnímu olympijskému výboru další nepříjemné odkládání medailového ceremoniálu. Z pozice největší favoritky se v slzách proskákala jen na čtvrté místo.
Napomenutí je dostačující
Ruská antidopingová komise RUSADA následně Valijevovou prošetřovala a letos v lednu své vyšetřování uzavřela slovy: „Šlo sice o porušení antidopingových pravidel, ale nebyla to její vina, ani nedbalost.“
Proti tomu se ale ke sportovnímu soudu CAS odvolala Světová antidopingová agentura WADA i Mezinárodní bruslařská unie ISU. Nakonec se proti vlastnímu rozhodnutí odvolala i sama RUSADA!
WADA požaduje čtyřletý zákaz činnosti (do roku 2025) a diskvalifikaci ze všech závodů, kterých se Valijevová zúčastnila od pozitivního nálezu. ISU navrhuje alespoň dvouletý zákaz činnosti a rovněž diskvalifikaci. Tím by Valijevová přišla o první místo z Pekingu a s ní i celý ruský tým.
RUSADA uvedla, že dostačujícím trestem by bylo napomenutí.
Slyšení ve švýcarském Lausanne bylo naplánováno na 26.–29. září, není ale jisté, že arbitři rozhodnou hned. „V tuto chvíli nelze říci, kdy bude vyhlášeno konečné rozhodnutí,“ uvedl CAS při oznámení termínu slyšení.
Rozhodnutí CAS je konečné a závazné, zúčastněné strany mají pouze právo podat do třiceti dnů odvolání k švýcarskému federálnímu nejvyššímu soudu z procesních důvodů.
O krasobruslařce podle agentury AP rozhodují tři soudci, které vybrali CAS, WADA a právník Valijevové.
Víme o ruském dopingu
V pondělí se ke kauze vyjádřil Vincent Zhou, člen amerického krasobruslařského týmu, který na svou medaili z olympiády stále čeká.
Na stránkách GlobalAthlete.org zveřejnil obsáhlé vyjádření, ve kterém kritizuje zdlouhavý přístup zúčastněných institucí a mimo jiné také uvádí: „Já a moji týmoví kolegové víme o rozsáhlém dopingu dalších ruských krasobruslařů, což by bohužel nemělo nikoho překvapit.“
Reakce z Ruska na sebe nedaly dlouho čekat. Jednou z nich je i článek publikovaný v RIA Novosti, podle kterého je Zhou hloupý, podlý a říká nesmysly.
Ozvala se ale i RUSADA, pro kterou je nejlepší obrana útok, a tak píše: „Zatajení skutečnosti, že antidopingová pravidla porušili jiní sportovci nebo jejich doprovod, před antidopingovou organizací, je samostatným porušením pravidel.“
Už brzy by mělo být jasno, jestli je Zhou zhrzený stříbrný medailista nebo spravedlivě rozčílený olympijský šampion.
Devatenáct měsíců od olympiády a stále není jasné, kdo je jejím vítězem – to je další zápis do historie, o který se Valijevová postarala.