Jiří Bělohradský na mistrovství Evropy v krasobruslení v Bratislavě.

Jiří Bělohradský na mistrovství Evropy v krasobruslení v Bratislavě. | foto: ČTK

Vynikající evropský debut, chválí krasobruslaře Bělohradského

  • 2
Čerstvě sedmnáctiletý kluk z vísky Babice u Teplé prožil podařený debut mezi seniory na mistrovství Evropy v krasobruslení. Celkově dvacáté místo Jiřího Bělohradského je příjemným překvapením, navíc v osobním rekordu 168,57 bodu.

Do krásné haly Ondreje Nepely se v minulém týdnu vrátil šampionát počtvrté v historii. Předchozí ročníky se konali v letech 1958, 1966 a 2001. Nyní se ME zúčastnilo 159 bruslařů ze 33 zemí. Mezi pěticí českých sportovců byl premiérově v kategorii mužů Jiří Bělohradský.

Jednalo se o jeho soutěžní seniorskou premiéru na šampionátu ISU, ale první zkušenosti z velkých soutěží již posbíral v seriálu juniorské Grand Prix a na loňském MS juniorů. Zde se mu kvůli zranění před šampionátem nepodařilo proniknout do volných jízd, což bylo jeho cílem letos. To se povedlo a v konečném součtu z toho bylo dvacáté místo.

„Celkově jsem moc spokojen. Bylo to super, byla dost konkurence, zvládl jsem to dobře. I umístění a jízdy byly dobré, krátký program lepší,“ pochvaluje si Jiří Bělohradský.

Bezchybný úvod

Čistým krátkým programem, ve kterém si ziskem 60,53 bodu vylepšil téměř o šest bodů své osobní maximum ISU, se v pohodě dostal z devatenáctého místa do čtyřiadvacetičlenného finále.

Šanci být ve špičce Jirka má, míní první trenérka

„Na to, že to byl debut na mistrovství Evropy, tak byl super. Líbilo se mi jeho nasazení do volné, když tam dal najevo, teď jedu a teď vám to ukážu. Byla tam odhodlanost předvést se a držím mu dál palce,“ říká Monika Škorničková, krasobruslařská trenérka, jež byla první, která malého Jiřího Bělohradského vedla.

To bylo v SKK Karlovy Vary a jejich spolupráce skončila před rokem, načež Bělohradský přešel do Prahy k Tomáši Vernerovi a Vlastě Kopřivové.

„Trenérka z Varů Monika Škorničková ho dobře připravila,“ vzpomněla během televizního přenosu spolukomentátorka Olga Žáková, jinak mezinárodní rozhodčí, první Bělohradského trenérku. „Svého debutu na ME zhostil na výbornou. Držela jsem mu palce,“ přiznala Škorničková.

Přidala také poučku o náročnosti krasobruslení, a že uspět v něm, je velmi těžké. „Chce to osobnost se vším všudy. Pracovitost a jiné, a pokud Jirka zvládne ustát tu dřinu a vše okolo, tak šance tam jsou, ale chce to opravdu hodně velké nasazení a tah na branku. I kdyby to vyskákal, tak mu prostě ujel vlak,“ míní Monika Škorničková.

Problém českého krasobruslení je absence konkurence. „Ten jeden sám to nedá, protože je to obrovský psychický tlak. Pokud Jirka zvládne vydržet tuto práci a usilovnost, šanci být ve špičce má,“ dodává trenérka SKK Karlovy Vary Škorničková.

Zvládl všechny tři trojité skoky, navíc se skvěle vydařil zejména trojitý lutz v kombinaci s trojitým toeloopem a trojitým flipem z kroků téměř na konci krátkého programu. Navíc za piruety obdržel stupně obtížnosti 3 a 4.

„Velká spokojenost. Jsem rád, že se mi při premiéře takhle zadařilo,“ radoval se Jiří Bělohradský, kterého vedle Vlasty Kopřivové trénuje i Tomáš Verner. „Byl jsem nervózní, ale spíš mě to vyhecovalo. Jak začala hrát hudba, tak jsem nemyslel na nic jiného než na sebe a program. Ve druhé části jsem vnímal i publikum, fanoušci byli skvělí,“ řekl po krátkém programu. Ten se mu obzláště povedl. „Byl úplně bez chyby, předvedl jsem všechno, co jsem chtěl. A všechno čistě, žádná chyba.“

Druhá část s drobnými chybami

Čtyřiapůlminutová volná jízda na hudbu z opery Carmen, jejímž autorem je Georges Bizet, obsahovala sedm trojitých a dvojité skoky bohužel s jedním pádem u trojitého rittbergera. Ostatní skoky však již víceméně ustál a především úvodní kombinace trojitého flipa s toeloopem byla výborná.

Ovšem zatímco v krátkém programu si Jiří Bělohradský vytvořil osobní rekord, ve volné jízdě za svým maximem i kvůli zmíněnému jednomu pádu o čtyři body zaostal.

„Celkově jsem spokojený. Volná nebyla taková, ale předvedl jsem, co jsem chtěl. Většina skoků byla čistá, za což jsem rád,“ řekl. V závěru měl viditelně problémy s kondicí. „Na konci už to bylo drsné,“ uznal krasobruslař, který byl zvyklý jezdit volné jízdy o třicet sekund kratší. „Navíc tam máme choreokroky, což je taky náročné,“ vysvětlil.

Možná byla na vině i změna programu, tentokrát se jela volná jízda hned druhý den po krátkém programu. „Jak jsem byl plný emocí z kraťasu, tak jsem se asi úplně nezkoncentroval do volné. Pád po rittbergeru? Chyba byla už v nájezdu, pořádně jsem se na to nerozjel, ale na druhou stranu to bylo dobře, že mě to potom nakoplo a jel jsem už dobře, začal se víc soustřeďovat,“ míní.

S novým trenérským tandemem hlásí spokojenost

Bělohradský už rok čerpá z pomoci dvojice Kopřivová - Verner a je z tohoto trenérského tandemu nadšený. „Je to super a velká motivace pro mě,“ řekl. Na Vernerovi si cení hlavně toho, že mu může předávat vlastní zkušenosti. „Jezdil všechno, co já. Může mi říct, co jaké je. Všechno objasnit,“ vysvětlil Bělohradský, pro nějž byl Verner velkým vzorem.

V Bratislavě nezůstal ani do konce celého programu šampionátu, spěchal domů. „Musím trénovat. Už ve čtvrtek začíná v Plzni mistrovství republiky juniorů a to musím vyhrát, abych se kvalifikoval na mistrovství světa. Máme jen jedno účastnické místo,“ vysvětluje Bělohradský.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž