Vynikající evropský debut, chválí krasobruslaře Bělohradského

Jiří Bělohradský na mistrovství Evropy v krasobruslení v Bratislavě. | foto: ČTK

1 2016
Čerstvě sedmnáctiletý kluk z vísky Babice u Teplé prožil podařený debut mezi seniory na mistrovství Evropy v krasobruslení. Celkově dvacáté místo Jiřího Bělohradského je příjemným překvapením, navíc v osobním rekordu 168,57 bodu.

Do krásné haly Ondreje Nepely se v minulém týdnu vrátil šampionát počtvrté v historii. Předchozí ročníky se konali v letech 1958, 1966 a 2001. Nyní se ME zúčastnilo 159 bruslařů ze 33 zemí. Mezi pěticí českých sportovců byl premiérově v kategorii mužů Jiří Bělohradský.

Jednalo se o jeho soutěžní seniorskou premiéru na šampionátu ISU, ale první zkušenosti z velkých soutěží již posbíral v seriálu juniorské Grand Prix a na loňském MS juniorů. Zde se mu kvůli zranění před šampionátem nepodařilo proniknout do volných jízd, což bylo jeho cílem letos. To se povedlo a v konečném součtu z toho bylo dvacáté místo.

„Celkově jsem moc spokojen. Bylo to super, byla dost konkurence, zvládl jsem to dobře. I umístění a jízdy byly dobré, krátký program lepší,“ pochvaluje si Jiří Bělohradský.

Bezchybný úvod

Čistým krátkým programem, ve kterém si ziskem 60,53 bodu vylepšil téměř o šest bodů své osobní maximum ISU, se v pohodě dostal z devatenáctého místa do čtyřiadvacetičlenného finále.

Šanci být ve špičce Jirka má, míní první trenérka

„Na to, že to byl debut na mistrovství Evropy, tak byl super. Líbilo se mi jeho nasazení do volné, když tam dal najevo, teď jedu a teď vám to ukážu. Byla tam odhodlanost předvést se a držím mu dál palce,“ říká Monika Škorničková, krasobruslařská trenérka, jež byla první, která malého Jiřího Bělohradského vedla.

To bylo v SKK Karlovy Vary a jejich spolupráce skončila před rokem, načež Bělohradský přešel do Prahy k Tomáši Vernerovi a Vlastě Kopřivové.

„Trenérka z Varů Monika Škorničková ho dobře připravila,“ vzpomněla během televizního přenosu spolukomentátorka Olga Žáková, jinak mezinárodní rozhodčí, první Bělohradského trenérku. „Svého debutu na ME zhostil na výbornou. Držela jsem mu palce,“ přiznala Škorničková.

Přidala také poučku o náročnosti krasobruslení, a že uspět v něm, je velmi těžké. „Chce to osobnost se vším všudy. Pracovitost a jiné, a pokud Jirka zvládne ustát tu dřinu a vše okolo, tak šance tam jsou, ale chce to opravdu hodně velké nasazení a tah na branku. I kdyby to vyskákal, tak mu prostě ujel vlak,“ míní Monika Škorničková.

Problém českého krasobruslení je absence konkurence. „Ten jeden sám to nedá, protože je to obrovský psychický tlak. Pokud Jirka zvládne vydržet tuto práci a usilovnost, šanci být ve špičce má,“ dodává trenérka SKK Karlovy Vary Škorničková.

Zvládl všechny tři trojité skoky, navíc se skvěle vydařil zejména trojitý lutz v kombinaci s trojitým toeloopem a trojitým flipem z kroků téměř na konci krátkého programu. Navíc za piruety obdržel stupně obtížnosti 3 a 4.

„Velká spokojenost. Jsem rád, že se mi při premiéře takhle zadařilo,“ radoval se Jiří Bělohradský, kterého vedle Vlasty Kopřivové trénuje i Tomáš Verner. „Byl jsem nervózní, ale spíš mě to vyhecovalo. Jak začala hrát hudba, tak jsem nemyslel na nic jiného než na sebe a program. Ve druhé části jsem vnímal i publikum, fanoušci byli skvělí,“ řekl po krátkém programu. Ten se mu obzláště povedl. „Byl úplně bez chyby, předvedl jsem všechno, co jsem chtěl. A všechno čistě, žádná chyba.“

Druhá část s drobnými chybami

Čtyřiapůlminutová volná jízda na hudbu z opery Carmen, jejímž autorem je Georges Bizet, obsahovala sedm trojitých a dvojité skoky bohužel s jedním pádem u trojitého rittbergera. Ostatní skoky však již víceméně ustál a především úvodní kombinace trojitého flipa s toeloopem byla výborná.

Ovšem zatímco v krátkém programu si Jiří Bělohradský vytvořil osobní rekord, ve volné jízdě za svým maximem i kvůli zmíněnému jednomu pádu o čtyři body zaostal.

„Celkově jsem spokojený. Volná nebyla taková, ale předvedl jsem, co jsem chtěl. Většina skoků byla čistá, za což jsem rád,“ řekl. V závěru měl viditelně problémy s kondicí. „Na konci už to bylo drsné,“ uznal krasobruslař, který byl zvyklý jezdit volné jízdy o třicet sekund kratší. „Navíc tam máme choreokroky, což je taky náročné,“ vysvětlil.

Možná byla na vině i změna programu, tentokrát se jela volná jízda hned druhý den po krátkém programu. „Jak jsem byl plný emocí z kraťasu, tak jsem se asi úplně nezkoncentroval do volné. Pád po rittbergeru? Chyba byla už v nájezdu, pořádně jsem se na to nerozjel, ale na druhou stranu to bylo dobře, že mě to potom nakoplo a jel jsem už dobře, začal se víc soustřeďovat,“ míní.

S novým trenérským tandemem hlásí spokojenost

Bělohradský už rok čerpá z pomoci dvojice Kopřivová - Verner a je z tohoto trenérského tandemu nadšený. „Je to super a velká motivace pro mě,“ řekl. Na Vernerovi si cení hlavně toho, že mu může předávat vlastní zkušenosti. „Jezdil všechno, co já. Může mi říct, co jaké je. Všechno objasnit,“ vysvětlil Bělohradský, pro nějž byl Verner velkým vzorem.

V Bratislavě nezůstal ani do konce celého programu šampionátu, spěchal domů. „Musím trénovat. Už ve čtvrtek začíná v Plzni mistrovství republiky juniorů a to musím vyhrát, abych se kvalifikoval na mistrovství světa. Máme jen jedno účastnické místo,“ vysvětluje Bělohradský.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pardubicím vládnou domácí koně. Zahraničním chybí síla, říká Váňa

Už je to dvacet čtyři let, co cílem Velké pardubické proběhl na první pozici britský valach It’s A Snip s Charlesem...

Obchodníci se zbraněmi a víra ve zlámané kosti. To má zachránit XFN

Jeden řídí módní značku, druzí obchodují se zbraněmi. To jsou noví investoři, kteří věří v obrodu XFN a znovuvybudování...

Premium

Holky rychlé jako vítr. Slavné sportovkyně, které měnily historii

Překonávat rychlost a rekordy prý baví hlavně muže, směle jim ale konkurují i ženy. Nikdy to neměly lehké, musely se...

Rychlobruslařka Sáblíková ovládla anketu ministerstva vnitra

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se po třech letech stala nejlepším sportovcem ministerstva vnitra. Anketu Olympu...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz