Krása a faleš krasobruslení. Na ledě spravedlnost nebude nikdy, show vždy

SKRZ PRSTY se dívá Pán ledu Jevgenij Pljuščenko na rozhodčí. Prý mu ukradli zlatou olympijskou medaili. Ale kde je pravda? Ta není v krasobruslení vždy nejdůležitější... | foto: AP

29 2010
Turín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Místo úvodu jediná věta. Řekl mi ji René Novotný, mistr světa dvojic z roku 1995: "Krasobruslení nikdy nebylo, není a nemůže být spravedlivé, s tím všichni počítáme." Přesto – nebo i právě proto – zůstává úchvatnou ledovou show přitahující miliony diváků.

Překupníci před turínskou arénou Palavela nabízejí vstupenky, které stály 40 eur, za 300. Volné tance jsou na světovém šampionátu úzkoprofilové zboží. Večer pak domácí duo Faiellová – Scalli vybojuje bronz, Italové v hledišti šílí a Federica Faiellová povídá: "Byl tu řev jak na fotbale." Krasobruslení píše další kapitolu svého nekonečného příběhu.

Jenže blyštivý závodní led je pouze jednou z mnoha scén, kde se výsledky tvoří. Na ty další nevidíte. Bojuje se tu jinak. Často nemilosrdně, unfair. Krasobruslařské zákulisí ovládají lobbisté.

Dvě největší aféry

Detroit 1994

"Proč já?" křičí Nancy Kerriganová na mistrovství USA, když atentátník zaútočí kovovou tyčí na její kolena. Agenti FBI posléze prokážou: útok objednal Jeff Gillooly, manžel největší konkurentky, Tonyi Hardingové. Ten za 100 tisíc dolarů najal Shana Stanta, aby Kerriganovou vyřadil z účasti na olympiádě. Média píší o souboji dobra a zla, krásky a zvířete. Hardingová je dodatečně usvědčena, že o atentátu věděla. Odsuzují ji k tříletému podmíněnému trestu, pokutě 160 tisíc dolarů a 500 hodinám veřejných prací, doživotně je vyloučena ze soutěží. Kerriganová na hrách v Lillehammeru závodí a končí druhá. Krasobruslení díky "aféře století" prožívá největší finanční i divácký boom v historii.

Salt Lake City 2002

Aféra Skategate. Chybující ruský pár Běrežná – Sicharulidze vítězí v olympijské soutěži sportovních dvojic před bezchybným kanadským duem Saleová – Pelettier. Diváci bouří nevolí. Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová později přiznává, že ruský mafián Tochtachunov na ni vyvinul nátlak, aby rozhodla ve prospěch Rusů. Na oplátku měl údajně ruský rozhodčí podpořit francouzský pár v tancích na ledě. Rodí se nevídaný precedens: Saleová a Pelletier dostávají dodatečně druhé zlaté medaile. Skandál donutí ISU k revoluční změně systému rozhodování. Ze scény mizí do té doby magické známky 6,0.

"Už před olympiádou bylo jasné, že připravují půdu, aby medaile ve Vancouveru pobraly velmoci," líčí Vlasta Kopřivová, trenérka Tomáše Vernera. "Zezadu vyvíjeli šílený tlak. Jen se čekalo, kdo se ke komu přikloní, třeba jestli Francie k USA, nebo k Rusku."

Německo na ledu velmocí není. Ingo Steuer, kouč exmistrů světa Savčenkové a Szolkowého, říká: "Od závodů Grand Prix jsem cítil, jak se v zákulisí dělá vše pro to, abychom nevítězili."

Pomůžeme vám. Na revanš

Za bruslaře z nejsilnějších zemí lobbují u rozhodčích a funkcionářů početné podpůrné týmy. V minulosti se otevřeně hovořilo i o vlivu ruské mafie. "Rusko, USA a Japonsko, ti v zákulisí nyní dominují," říká René Novotný. "Naopak Kanada tak agresivní není."

Semeništěm rozhodcovských hříchů je kategorie tanců. O ní se traduje, že výsledky se formují na trénincích, které sudí pilně navštěvují. "Pořadí se potom od první do poslední části soutěže takřka nepohne. Koalice rozhodčích, které odjakživa kvůli tancům vznikají, potom ovlivňují i soutěže sólistů," podotýká Kopřivová.

Rozpad SSSR se na zrodu současných koalic podílí značnou měrou. K sobě se přiklánějí nejen rozhodčí z bývalých republik SSSR. "Zároveň jejich trenéři působí v zahraničí, kde mají další kontakty. Vše je nesmírně propletené. Pořád je to něco za něco, na revanš. Jde o velké peníze," ví Novotný.

Bývalý německý reprezentant a v současnosti komentátor Daniel Weiss tvrdí: "Když přijdete do tohoto světa normální, máte problém normální zůstat."

Rozhodcovskou aféru na hrách v Salt Lake 2002 činovníci Mezinárodní bruslařské unie ISU už ututlat nemohli. V život tedy uvedli nový systém hodnocení, jenž nahradil někdejší šestky. "Je krokem ke spravedlnosti," dušovali se. Skokům a dalším prvkům jsou předem přiřknuty bodové hodnoty, sudí mohou pouze přidat či ubrat bonusové body. "Vylepšilo se to," uznává Petr Starec, trenér Michala Březiny.

Druhá sada známek však nadále nabízí dostatečný prostor k ovlivnění výsledků. Rozhodčí v ní mají ocenit bruslaře v pěti kategoriích: bruslařská dovednost, spojovací prvky, předvedení, choreografie a interpretace. "Jenže to jsou strašně subjektivní kategorie. Navíc se v mnoha směrech překrývají," říká Kopřivová.

Ve druhé sadě známek se podvádět dá – a podvádí se.

Kdyby byl Březina Američanem

Starec vzpomíná, jak 16letého Březinu doprovázel na prestižní juniorské závody ve Val Gardeně. "Michal se mě tehdy ptal: Proč jsem třetí, když jsem skákal trojitého axela a ti Američané, co jsou přede mnou, ho neudělali? Cítil pocit křivdy a začal o tom přemýšlet."

Dnes Březina dávno chápe pravidla hry: Česko není velký stát, svaz je chudý, na závody s ním nebude jezdit 10 a víc funkcionářů, kteří odvedou "práci" mimo led a obejdou vlivné. Říká tedy: "Pokud se my z menších států chceme prosadit, musíme ukázat, že jsme o kus nad ostatními. Jako Tomáš (Verner) na Evropě 2008."

Český krasobruslař Michal Březina předvedl velmi dobrý krátký program. (16. února 2010)

TALENT Z MALÉ ZEMĚ. Kdyby měl Michal Březina za sebou silnou lobby, cesta k úspěchu by pro něj byla snadnější.

Vernerová trenérka souhlasí: "Naši bruslaři uspějí, když budou jasně lepší než velmoci." Kovaříkovou s Novotným začali v 90. letech rozhodčí hned brát vážněji, když se po jejich boku zjevila slavná ruská trenérka Irina Rodninová. Nyní Novotný věří, že být Březina Američanem, skončil by na olympiádě o dvě příčky výš. "Amíci by mu už před Vancouverem udělali jméno."

Respekt, kteří měli i Čechoslováci v zákulisí zásluhou všemi uznávaného experta Josefa Dědiče, místopředsedy ISU, je však nenávratně pryč. "Teď už tak výrazné funkcionářské typy nemáme. Naši rozhodčí se projevují méně než dříve. Sledují dění, ale nevyvíjejí žádnou politiku," porovnává Kopřivová.

Jak zastrašit soupeře

Politické klání funkcionářů má pokračování v psychologické válce mezi krasobruslaři v šatnách i na tiskových konferencích. Francouzi se předloni pokoušeli vyvést z rovnováhy Vernera. Na loňském mistrovství světa pro změnu Brian Joubert nařkl protivníky, že zbabělým vypouštěním čtverných skoků "zabíjejí" krasobruslení.

Kanaďan Patrick Chan vzápětí obvinil Jouberta z přezíravosti. Oba byli vidět i slyšet už před soutěží. Krasobruslení je hrou na image.

Brian JoubertBrian Joubert

PSYCHOLOGICKÝ VÁLEČNÍK. Brian Joubert umí soupeře rozhodit.

Letos přišel s jinou taktikou Jevgenij Pljuščenko. Na každém kroku hlásal: Spasím krasobruslení, které stagnuje. Jsem tu. Já, váš lídr. "Byla to od něj nehoráznost," říká Kopřivová. "Chtěl ostatní zastrašit a na sebe upoutat pozornost. Přitom nikdo nestagnoval, to je nesmysl."

Březina oceňuje, že v šatně se k němu Pljuščenko nechoval přezíravě. "Tu show dělal spíš navenek, aby ukázal sílu směrem k rozhodčím a ke Kanaďanům a Američanům. Ale i ti vystupovali na olympiádě dost sebevědomě. Možná i proto, že cítili v zádech ten obrovský štáb lidí, co na ně dělá."

Kontroverzi vyvolanou Pljuščenkem po senzační olympijské prohře s Američanem Lysackem potom nejen média nadšeně vítají. "Krasobruslení potřebuje boje a aféry. Jen vzpomeňte, jak ho zpopularizoval skandál Nancy a Tonyi." Tuto větu pronáší Jamie Saleová, olympijská šampionka 2002 a aktérka aféry Skategate. Vzápětí svá slova zlehčí: "Jen vtipkuju."

NEČEKANÝ VÍTĚZ. Americký krasobruslař Evan Lysacek při volné jízdě.NEČEKANÝ VÍTĚZ. Americký krasobruslař Evan Lysacek při volné jízdě.NEČEKANÝ VÍTĚZ. Americký krasobruslař Evan Lysacek se raduje ze zlaté olympijské medaile.

ZLATÝ CHLAPEC. Evan Lysacek se na oylmpijských hrách ve Vancouveru nenechal rozhodit a sebral superfavoritovi Pljuščenkovi zlatou medaili.

Skutečně? Je v nich totiž skryt kus pravdy. Skandály jsou živou vodou krasobruslení balancujícího na hraně mezi sportem a showbyznysem. "Aféra Skategate nás proslavila víc než olympijské zlato," doznává sama Saleová. "ISU pak pod tlakem změnila systém bodování. Ale podvody stejně nevymýtili." Kdo na to není psychicky připraven, bude trpět.

I negativní emoce přitahují

Po krátkém programu žen hovořím v útrobách turínské haly s 16letou senzačně vedoucí Mirai Nagasuovou. Loni byla jen pátá na mistrovství USA. Dokáže si vůbec představit, že by i po volné jízdě zůstala před hvězdami Asadaovou a Kim? "Snažím se na něco takového nemyslet. Jsem ráda, že jsem tady, před rokem jsem si to nedokázala ani představit," říká, načež poděkuje, že jsem se jí zeptal.

Každému, kdo s ní mluví, poděkuje. Na krku má jako přívěsek brusličku, v uších dvě maličké náušnice, nehty na rozdíl od většiny protivnic nenamalované. Tiché, stydlivé děvčátko z mocného týmu, vržené do ledové džungle. Obstojí? "Je to budoucí šampionka pro hry v Soči," píše hned list Chicago Tribune. Jenže ve volné jízdě selže, propadá se na 7. místo, je tak zoufalá. Tady ani silná lobby nepomůže.

Mirai Nagasuová

STYDLIVÉ DĚVČÁTKO. Na ledě se ovšem mladičká Mirai Nagasuová mění v dračici. Až vyzraje, může jí patřit budoucnost.

Rovněž od Březiny očekávají experti velké věci. Nad zákulisními čachry dumat odmítá: "Kdybych si je moc připouštěl, bylo by to likvidační. Copak si mám říkat: Skončí přede mnou tři Američani a tři Japonci jen proto, že jsou to velmoci? To bych se na to vykašlal. Pro mě je výzvou vítězit i jako Čech."

Krasobruslení bude dál nabízet strhující souboje, krásu, euforii, slzy, ale i intriky, dohady, skandály. Nemůže být jiné. Fanoušci možná sami chtějí, aby takové bylo. Kritizovat rozhodčí, hledat viníky nespravedlností, to vždy dotvářelo kolorit ledové show.

Jak říká Tomáš Verner: "Vše, co vzbuzuje emoce, ať negativní či pozitivní, lidi k našemu sportu přitahuje."

Špinavý led: krasobruslařské aféry a skandály posledních dvaceti let

Albertville 1992
Sportovní dvojice Kovaříková – Novotný je okradena o olympijský bronz. Rozhodčí jej přisuzují Kanaďanům Brasseurové – Eislerovi, kteří třikrát padli, zatímco čtvrtí Češi jeli čistě. Později se ruský sudí Alexander Drei kolegům přizná, že byl ovlivněn ve prospěch Kanaďanů. "Přemýšlel jsem pak: Má smysl dál závodit?" říká Novotný.

Lillehammer 1994
Olympijské vítězství Ukrajinky Oksany Bajulové nad Američankou Nancy Kerriganovou režíruje podle amerických reportérů postkomunistická mafie v rozhodcovském sboru. Nejkontroverznější výrok ve prospěch ne zcela jisté Bajulové vynáší německý rozhodčí Jan Hoffmann, bývalý reprezentant NDR.

Nancy Kerriganová

Birmingham 1995
Mistryně USA Nicole Bobeková je zatčena za krádež peněz v cizím domě. Dostává dvouletý podmíněný trest a v médiích přezdívku "Divoká Nicole". Na světovém šampionátu v Birminghamu je pak nejsledovanější krasobruslařkou ze všech. Objevují se náznaky, že incident si naplánovala, aby získala větší mediální pozornost.

Mnichov 1997
Neznámá ruská "novinářka" slovně napadá přední kanadské tanečníky Bourneovou a Kraatze. "Váš program je slaboučký a nedůstojný," říká jim při tiskové konferenci po finále Grand Prix. Později je odhalena jako podvodnice – a teta mistryně světa Griščukové.

Moskva 1997
Anjelika Krylovová, budoucí světová šampionka v tancích na ledě, má na mistrovství Ruska pozitivní test na kokain. Provinění je ututláno!

Izrael 1998
Boris Chait, otec izraelské tanečnice Chaitové, investuje prý 200 tisíc dolarů, aby dceři před hrami v Naganu zajistil přízeň nejlepších trenérů i rozhodčích.

Nagano 1998
Kanadská sudí Senftová je kontaktována ukrajinským rozhodčím Balkovem, aby zvýhodnil při olympijské soutěži ukrajinský pár výměnou za podporu kanadského páru. Senftová "naoko" souhlasí, ale rozhovor si nahraje a jeho záznam předává činovníkům ISU. Ti suspendují Balkova, ale také Senftovou!

Helsinky 1999
Kameraman kanadské televize odhaluje, jak se ukrajinský sudí Korytek a Rus Babenko klepáním nohou domlouvají, koho nechají vyhrát v soutěži dvojic. Dostávají roční a 18měsíční distanc – pak znovu rozhodují vrcholné soutěže. Mezinárodní bruslařská unie ISU reaguje na incident tím, že vydává zákaz natáčení rozhodčích během soutěže.

USA 1999
Americká média obviňují ruského mistra světa Alexeje Jagudina z rasismu. Kvůli alkoholismu jej pak promotéři vylučují z exhibičního turné Champions on Ice.

Moskva 1999
V novém BMW mistryně světa Marie Butyrské vybuchuje bomba jen nedlouho poté, co z auta vystoupila. Podle ruských zdrojů mělo jít o varovný výbuch se vzkazem "Už nesmíš vítězit", objednaný kýmsi z doprovodu jiné ruské krasobruslařky.

Nice 2000
Neznámý muž proniká během mistrovství světa na pokoj Stephana Bernadise z francouzské sportovní dvojice Abitbolová – Bernadis. Břitvou ukrytou v ubrousku jej pořeže na předloktí. Bernadis přesto závodí a s partnerkou získává bronz. Kanaďané později tvrdí: Šlo o fikci za účelem získání popularity u rozhodčích.

Irina Slucká

Salt Lake City 2002
Irina Slucká odmítá přijmout porážku se Sarah Hughesovou v olympijské soutěži žen. Ruská duma si oficiálně stěžuje, že sbor rozhodčích Sluckou okradl o zlato.

Nagano 2002
Povstání u ledu: 38 účastníků soutěže tanečních párů a trenérů podepisuje na mistrovství světa protestní petici, podle níž litevský pár Drobiazková – Vanagas neprávem prohrál bronz v duelu s Izraelci Chaitovou – Sachnovským. Podle Vanagase a "důvěryhodných zdrojů" byly výsledky koupeny, indicie vedou k otci Chaitové. Jury protest zamítá. Když se Boris Chait dozvídá o petici, vyhrožuje závodníkům a koučům, kteří ji podepsali, fyzickým násilím.

Washington 2003
Americký sudí Ron Pfenning, ještě před rokem hrdina, jenž v Salt Lake City pomohl usvědčit z unfair hry francouzskou kolegyni Le Gougneovou, je na mistrovství světa vyloučen ze sboru. Důvod? Dovolil si kritizovat nový systém rozhodování, založený na anonymitě sudích, který podle něj nahrává dalším špinavým kšeftům.

New York 2005
Americký reportér Jon Jackson vydává knihu o korupci v krasobruslení, z níž obviňuje i ruskou mafii. FBI jej následně varuje, aby nikdy necestoval do Ruska, protože jeho život by byl v ohrožení.

Turín 2006
Ingo Steuer, kouč páru Savčenková – Szolkowy, je usvědčen ze spolupráce s tajnou službou NDR Stasi. Němečtí funkcionáři mu na hrách v Turíně zakazují nosit oficiální oblečení týmu a požadují od jeho svěřenců, aby si našli jiného trenéra. Ti odmítají.

New Jersey 2009
Bývalá hvězda Nicole Bobeková je zatčena za organizovanou distribuci drog. Hrozí jí 10 let za mřížemi.

USA 2010
Americký rozhodčí John Inman rozesílá 60 kolegům mail, v němž poukazuje, že Evropané Pljuščenko a Joubert získávají za kroky a spojovací prvky nepřiměřeně vysoké body. Šéf francouzské federace Gailhaguet rozčileně reaguje: "Americká lobby tvrdě pracuje."

Vancouver 2010
Jevgenij Pljuščenko se dožaduje změny výsledků olympijské soutěže mužů. Naznačuje, že triumf Evana Lysacka vyjednali v zákulisí lobbisté týmu USA.

Autor:

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Teplice - Plzeň 1:1, hosté nevyhráli potřetí v řadě, remízu zařídil Hora

Tepličtí fotbalisté Petr Kodeš (ve žlutém vlevo) a Tomáš Kučera hájí míč před...

VIDEO Plzeňští fotbalisté neprožívají nejpovedenější týden. Navzdory vítězství vypadli ve čtvrtek ze hry...

Srazil McGregora, pak vycítil zradu UFC a tři roky mlčel. Teď je Diaz zpět

PORAŽENÝ KRÁL. Conor McGregor (na zemi) vzdal zápas a rozhodčí ho ukončil....

VIDEO S poklonou vchází na pódium, hulákajícímu davu ukazuje svaly... Jenže náhle překvapuje. Místo...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné...

Vrba po remíze v Teplicích: Vy tomu říkáte krize, já tomu říkám fotbal

Pavlu Vrbovi se výkon plzeňské Viktorie evidentně nezamlouvá.

VIDEO Dietnější časy ve fotbalové Plzni. Třetí ligový zápas bez vítězství v řadě musela skousnout v...

Plíšková podlehla Kuzněcovové a po Cincinnati jedničkou nebude

Karolína Plíšková v duelu se Světlanou Kuzněcovovou.

Česká tenistka Karolína Plíšková prohrála ve čtvrtfinále v Cincinnati se Světlanou Kuzněcovovou z...

Další z rubriky

Ostravské baseballisty dělí jedna výhra od obhajoby titulu

Radost baseballistů Arrows Ostrava

Ostravští baseballisté vyhráli i druhý zápas Czech Series a už jen jedna výhra je dělí od obhajoby...

Krpálek má před MS smíšené pocity, spoléhá na závěrečný kemp

Judista Lukáš Krpálek pózuje jako bronzový medailista z mistrovství světa.

Olympijský vítěz Lukáš Krpálek má před odletem na světový šampionát judistů rozporuplné pocity....

Svátek stolního tenisu v Olomouci. Přijede Boll i mladí Japonci

Vítězný pokřik japonského stolního tenisty Tomokazu Harimota na turnaji Czech...

Světová elita stolního tenisu po roce opět míří do Olomouce. Na turnaj Czech Open, který potrvá od...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz