Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stát kvůli viru omezil sport. Hokej bude bez diváků, fotbalová liga čeká

  9:51aktualizováno  16:54
Bezpečnostní rada státu kvůli šíření koronaviru do odvolání zrušila veškeré sportovní, kulturní a jiné hromadné akce nad 100 lidí. Hokejová liga bude zatím stejně jako volejbalové či basketbalové nejvyšší soutěže pokračovat v omezeném režimu bez fanoušků, o té fotbalové se rozhodne ve středu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

„Opatření jsou podle nás skutečně nutná, protože vícero států v Evropě nemá koronavir pod kontrolou,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) po úterním jednání bezpečnostní rady.

Tvrdík navrhuje přerušení ligy. Hrát bez diváků je nesmysl, říká

„Věřím, že tato opatření jsou správná. Za týden, až se tady sejdeme, to budete moci posoudit,“ sdělil novinářům Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví.

Hokejový svaz nejprve uvedl, že extraligové play off bude pokračovat podle plánu s tím, že na každý zápas podle něj může dorazit maximálně 100 diváků. Později musel své stanovisko poupravit.

„Úterní předkola první a druhé ligy se uskuteční podle rozpisu. Po dohodě s pořádajícími kluby však budou sehrána bez diváků. Přístup na zimní stadiony budou mít vedle hráčů a realizačních týmů pouze osoby, které jsou nutné k organizaci utkání, televizním přenosům a informování veřejnosti,“ uvedl tiskový mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Dokončit rozehrané série předkol je pro svaz prioritou. V jaké podobě by se pak případně uskutečnilo samotné play off, které by mělo začít po víkendu, včetně divácky atraktivní série mezi pražskou Spartou a Kometou Brno, bude ještě předmětem jednání. 

Jednotlivé sporty a jejich reakce na epidemii koronaviru

Řešit se teprve bude také osud nejvyšší fotbalové soutěži. Ligová fotbalová asociace, která řídí první i druhou ligu, rozhodne ve středu.

Případné odsouvání termínů by pro ni přitom mohlo znamenat velkou komplikaci, jen ze základní části zbývá odehrát šest kol, další zápasy mají být na programu v květnové nadstavbě, jejíž závěrečné páté kolo se hraje v sobotu 23. května. Na poslední květnový týden připadá ještě baráž a kvalifikace o Evropskou ligu, 31. 5. se má před mistrovstvím Evropy scházet reprezentace...

Soutěže organizované Fotbalovou asociací České republiky, tedy od třetí ligy níž a také národní pohár, se zatím odkládat nebudou. Pořadatel utkání je však povinen zajistit, že se ho nezúčastní více než 100 osob.

„My chceme, aby lidi chodili do práce, aby nestála ekonomika. Ale pak ať jsou doma,“ řekl český premiér. „Nijak jsme neřešili zápasy, ale je možné, že třeba hokej proběhne stejně jako biatlon, tedy bez diváků. Pokud je to ale menší koncentrace lidí v šatně, zápasy by se mohly konat bez diváků, ale nediskutovali jsme to. Je na svazech, jak si to zorganizují,“ doplnil.

Basketbal či volejbal ano, ale bez diváků

Již nyní je například jisté, že za zavřenými dveřmi odehrají středeční zápas basketbalistky USK Praha, které ve čtvrtfinále hostí italský tým Schio. Klub českých šampionek to oznámil na facebooku. 

Epidemie nového koronaviru

Bez diváků se odehrají i nejvyšší tuzemské basketbalové soutěže mužů a žen. „Je to nepopulární rozhodnutí pro fanoušky i pro kluby, ale v tuto chvíli nemáme jinou možnost. Naším cílem je, aby se soutěže po sportovní stránce řádně dohrály,“ vysvětloval sportovní ředitel obou soutěží Zdeněk Ringsmuth.

Podobně zareagoval volejbalový svaz, který ve svém prohlášení konkretizoval: „Všechny soutěže ČVS budou probíhat bez účasti diváků, či jiné veřejnosti. V soutěžích je nutné zajistit časovou návaznost tak, aby nedošlo k souběhu utkání více než 4 družstev na jednom sportovišti.

Všechny turnaje mládeže (mistrovské a nemistrovské soutěže ČVS) hrané formou turnajů za účasti více než 4 účastníků se odkládají na dobu neurčitou, případně do dalšího rozhodnutí ČVS.“

ČOV přesunul březnové akce, další zatím chystá

Český olympijský výbor (ČOV) kvůli epidemii koronaviru přesunul březnové akce na pozdější termín. Vzhledem k zákazu všech akcí s účastí více než stovky lidí se 20. března neuskuteční tradiční společenské setkání Českého klubu olympioniků. Na podzimní termín se posune také Sympozium sportovní medicíny v Dříteči, na jehož organizaci se ČOV podílí a které mělo být 19. až 21. března. S ceremoniály plánovanými na duben zatím ČOV počítá. Pokračují rovněž přípravy na letní olympijské hry v Tokiu.

Epidemie koronaviru vyvolává pochybnosti také o osudu letních olympijských her v Tokiu, které by měly začít 24. července. Olympijské přípravy se zatím ani v Česku nezastavily. "Mezinárodní olympijský výbor i japonští organizátoři dali jasně najevo, že s žádnou jinou variantou se nepočítá," uvedl v tiskové zprávě předseda ČOV Jiří Kejval. 

V plánu je stále inspekční cesta zástupců ČOV přímo do dějiště her, která by se měla uskutečnit v následujících dnech. "Organizátoři nás v závěru minulého týdne ujistili, že s naplánovanými návštěvami počítají, i když s omezeními danými současnou situací," dodal sportovní ředitel ČOV a šéf české výpravy Martin Doktor, byť si uvědomuje, že za současné situace může být cesta na poslední chvíli zrušena.

ČTK

Ani házená svá utkání neruší, pořadatel je však povinen zabezpečit, že se duelu nezúčastní více než sto osob. „V tomto počtu jsou zahrnuti hráčky či hráči a členové realizačních týmů, rozhodčí, delegáti, pořadatelská a zdravotní služba, zástupci médií (v případě televizních utkání i pracovníci TV), zástupci ČSH a všechny ostatní osoby přítomné v prostoru sportovního zařízení. Kluby zodpovídají za to, že nikdo z účastníků není osobou, na kterou se vztahuje nařízení o karanténě,“ vysvětloval v prohlášení předseda Českého svazu házené Jaroslav Chvalný.

Zákaz sportovních akcí nad 100 lidí dopadl na většinu sportů. Domácí biatlonové závody v této sezoně skončily, neuskuteční se Český pohár ani loučení se zimou v Jablonci. Svaz lyžařů ČR odvolal po dobu platnosti opatření státu veškerá domácí lyžařská a snowboardová klání. Ruší se víkendové běžecké závody a v ohrožení je Pražský půlmaraton, na který se 28. března chystalo více než deset tisíc účastníků včetně mnoha cizinců. 

Třeba judisté ale stále doufají, že budou moci na začátku května v Praze uspořádat mistrovství Evropy. „Turnaj připravujeme, jako kdyby se měl konat, a bude záležet na dalších rozhodnutích vlády. Zákaz platí do odvolání, věříme, že se situace ještě může změnit,“ řekl pro agenturu ČTK předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

Se stejně optimistickou vizí zareagovali organizátoři pražského ženského tenisového turnaje okruhu WTA, který by se měl konat na přelomu dubna a května. „Budeme ale samozřejmě na prvním místě následovat kroky a rozhodnutí státní správy a sekundárně doporučení vedení WTA Tour jako organizátora turnajů,“ řekl ČTK mluvčí turnaje Karel Tejkal. „Jsme na hranici, kdy by mělo padnout rozhodnutí, jestli bude turnaj s diváky, nebo bez nich, jestli máme začít stavět tribuny a další věci.“

Jak se situace vyvíjela

O možném zákazu či omezení konání velkých sportovních či kulturních akcí jednala Bezpečnostní rada státu už minulou středu. Tehdy však pro restrikce ještě neviděla důvod.

Uzavřela pouze biatlonový světový pohár v Novém Městě na Moravě, který se od čtvrtka do neděle uskutečnil bez diváků.

„Tu akci mělo navštívit až sto tisíc lidí. Navíc se naposledy konala v Itálii, kde ji navštívil i člověk, u kterého se nemoc objevila,“ vysvětloval hojně diskutovaný krok premiér Babiš.

V Česku se ale dál hrála například fotbalová liga, na jejíž vrchol - nedělní 295. derby pražských S - dorazilo do Edenu takřka 20 tisíc lidí. Tisícovky fanoušků minulý týden sledovaly na zimních stadionech také finiš základní části hokejové extraligy, která v pondělí rozehrála předkolo play off.

Výrazná omezení kvůli obavám z šíření nákazy koronavirem zasáhly sportovní dění po celém světě.

Jen pár hodin před začátkem organizátoři zrušili například prestižní tenisový turnaj v kalifornském Indian Wells.

Nejasno kolem MS v hokeji: možná bez hráčů NHL, ženský turnaj se ruší úplně

V ohrožení je hokejový světový šampionát, který mají od 8. do 24. května hostit švýcarská města Curych a Lausanne. Na definitivní verdikt se čeká do polovina dubna. Ženský turnaj, který se měl konat na začátku dubna v Kanadě, byl v neděli zrušen úplně.

A pokud se situace v Evropě neuklidní, epidemie se může dotknout i fotbalového Eura. Od 12. června do 12. července by se turnaj měl odehrát ve dvanácti městech po celém kontinentu, což je za současného stavu jen těžko představitelná idea.

Nejdrastičtější jsou opatření v Itálii, v níž je po Číně, odkud se nemoc do světa rozšířila, nejvíc potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Od úterní půlnoci je celá země v karanténě, sportovní akce včetně fotbalové Serie A se nesmí hrát do 3. dubna ani bez diváků. Není vyloučeno, že aktuální ročník bude anulován úplně.

Zákaz veškerých sportovních zápasů či závodů na příštích čtrnáct dnů vyhlásilo v pondělí rovněž Slovensko.

Alespoň před prázdnými tribunami by se naopak podle posledních zpráv měly uskutečnit některé z odvet osmifinále fotbalové Ligy mistrů: ve Valencii, v Paříži, v Mnichově či v Barceloně.

Bez diváků se odehrají také duely Evropské ligy mezi Olympiakosem a Wolverhamptonem, Interu Milán s Getafe, Lince s Manchesterem United, Wolfsburgu s Šachtarem Doněck či AS Řím se Sevillou. Odvetu utkání mezi Basilejí a Frankfurtem ve stejné soutěži zcela zakázaly švýcarské úřady. 

Po doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) si fotbalisté až do odvolání nebudou mezi sebou ani s rozhodčími podávat ruce. Na stadionech, kam nesmějí diváci, budou zrušeny i novinářské mixzóny, rozhovory s hráči a trenéry pořídí pouze televizní stanice zajišťující přenos zápasu. Zámořské profesionální sportovní soutěže včetně hokejové NHL či basketbalové NBA zase pro zástupce médií uzavřou hráčské šatny.

Autoři: ,

Sport v roce 2024

14. 6. - 14. 7. Fotbalové EURO, Německo
29. 6. - 21. 7. Cyklistická Tour de France
1. - 14. 7. Tenisový Wimbledon

  • Nejčtenější

Program Eura: Anglie je podruhé v řadě ve finále, vyzve suverénní Španělsko

Poslední zápas fotbalového Eura 2024 obstarají Španělsko a Anglie. Ta v semifinále dokázala otočit utkání s Nizozemskem a zvítězila 2:1. Stejný vývoj skóre mělo i o den dříve hrané utkání, Španělé si...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  10.7 23:07

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrovské vzepětí Krejčíkové. Porazila Rybakinovou a je ve finále Wimbledonu

Po roce má Česko opět zástupkyni ve finále tenisového Wimbledonu. Postup do souboje o titul vydřela Barbora Krejčíková, která přehrála světovou čtyřku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu 3:6, 6:3 a 6:4....

11. července 2024  17:46,  aktualizováno  20:59

Konec Turků na Euru: Erdogan s Özilem i zásah policie. Tamní média tým oslavují

Zatímco turečtí fanoušci, kterých byly na Olympijském stadionu v Berlíně desetitisíce, po vedoucím gólu ve čtvrtfinále Eura proti Nizozemsku přímo šíleli nadšením, jejich prezident Recep Tayyip...

7. července 2024  7:15,  aktualizováno  9:48

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Triumfální česká sobota. Siniaková ve Wimbledonu ovládla čtyřhru

Dvakrát Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály Wimbledon spolu, nyní se jim to podařilo několik hodin po sobě. Siniaková s americkou parťačkou Taylor Townsendovou porazila ve finále čtyřhry...

13. července 2024  21:10,  aktualizováno  14.7

Právní kroky? S potěšením. Divák, který házel na Tour brambůrky, má problém

Proti divákovi, který v sobotní 14. etapě Tour de France hodil hlavním hvězdám závodu Tadeji Pogačarovi a Jonasi Vingegaardovi v závěrečném stoupání do obličeje bramborové lupínky, se rozhodla...

14. července 2024  12:19

Mistr světa ve Wimbledonu. Jak Dostál ráno cvičil a potom hnal Krejčíkovou

Londýn (Od našeho zpravodaje) V bílé košili a světlých kalhotách do wimbledonského prostředí zapadl, přesto se hokejový brankář Lukáš Dostál cítil v areálu tenisového grandslamu poněkud vyjukaně. „Kousek ode mě seděl Tom Cruise,...

14. července 2024

ONLINE: Královská etapa Tour. Pyreneje hostí další bitvu, zaútočí i Vingegaard?

Sledujeme online

Sobotní etapa nadělala rozdíly, nedělní ukáže, jak největší favorité regenerují. Cyklisty na Tour de France před dnem volna čeká papírově nejtěžší zkouška 111. ročníku závodu. V Pyrenejích nastoupají...

14. července 2024  11:55

V Itálii znovu vyšetřují Pantaniho doping na Giru. Členové mafie vypovídají

Italské státní zastupitelství znovu otevřelo vyšetřování případu cyklistické hvězdy Marca Pantaniho z Gira d’Italia v roce 1999, z něhož byl kvůli podezření na doping diskvalifikován. Podle médií...

14. července 2024  11:50

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...