Umím se měřit s nejlepšími, ví už akrobatický pilot Kopfstein

Petr Kopfstein | foto:  Lukáš Wagneter/Red Bull Media House

6 2016
Na poslední evropské zastávce Red Bull Air Race zaletěl Petr Kopfstein v tréninku druhý nejlepší čas ze všech, o den později se však mezi nejlepší osmičku přes dvojnásobného mistra světa už nedostal. „Sobota mi napověděla, že už se umím měřit s nejlepšími,“ věří karlovarský pilot a už se chystá na přesun do zámoří, kde nejprestižnější seriál závodů v letecké akrobacii vyvrcholí.

Zklamání a naděje. Dvě slova, která nejlépe vystihují víkend karlovarského pilota Petra Kopfsteina v německém Lausitzu, kde se uskutečnila poslední letošní evropská zastávka seriálu Red Bull Air Race. V sobotním tréninku zaletěl druhý nejlepší čas. Bohužel ho nedokázal zopakovat v nedělním závodě a z Německa odjíždí s jedenáctým místem. Výsledek kvalifikace Petra Kopfsteina poslal do souboje proti dvojnásobnému mistru světa Kirbymu Chamblisovi z USA, který potvrdil obří zkušenosti z jedenácti let v Red Bull Air Race a Petru Kopfsteinovi vystavil stopku mezi osmičku nejlepších.

„Sobota mi napověděla, že už se umím měřit s nejlepšími. Čas z třetího tréninku by ve finálové čtyřce stačil na druhou pozici. To je závěr, s kterým z Lausitzringu odjíždíme do Spojených států,“ řekl karlovarský pilot.

V Americe se v první polovině října uskuteční dva poslední závody mistrovství světa Red Bull Air Race. Petr Kopfstein se v nich pokusí konečně proniknout do Round of 8 a získat body, kterými by se odpoutal z poslední příčky průběžného hodnocení, kam ho řadí bodovací systém šampionátu, přestože ani v jednom závodě Petr neskončil poslední.

„Chceme si v této sezoně, přestože je nováčkovská a extrémně náročná kvůli výkyvům počasí, dokázat, že minimálně druhou polovinu startovní listiny umíme porážet,“ přeje si Petr Kopfstein z týmu Spielberg. Další závod se letí 1. a 2. října v Indianapolis.

Při minulém závodě v Ascotu už se zdálo, že pilot Teamu Spielberg do druhého kola postoupil jako lucky looser, tedy poražený s nejlepším časem. Následně ale podal jeden z týmů proti jeho výkonu protest a nováček v soutěži byl diskvalifikován za překročení povolené hranice otáček motoru.

Fotogalerie

„Pravidla jsme nechtěně porušili a diskvalifikace byla z tohoto pohledu správným rozhodnutím. Air Race se rychle vyvíjí, závodní časy pilotů se vyrovnávají a pravidla proto přitvrzují. Z protestu je ale vidět, že soupeři mají obavu z toho, jak rychle se jim jako nováček přibližujeme,“ říká karlovarský pilot.

Navzdory diskvalifikaci ho mohou těšit kvalitní výkony, které nad slavným dostihovým závodištěm předvedl. Svými závodními časy se pohyboval ve středu startovního pole, což se v minulosti dařilo nováčkům v elitní divizi Master Class jen zcela výjimečně.

„Víme přitom, že překročení otáček motoru bylo tak minimální, že nám k lepším časům nijak nepomohlo. Limit je 2 950 otáček, my jsme se na velmi krátkou chvíli dostali na 2 959, což je bezvýznamný rozdíl,“ upozorňuje Petr Kopfstein, pro kterého byl protest jednoho ze soupeřů tvrdou školou.

„Nyní jsme vlastně rádi, že k diskvalifikaci došlo v naší první sezoně, ve které sbíráme zkušenosti a výsledky pro nás ještě nemají tak velkou hodnotu. Hodně jsme se z celé události poučili a příště si nebudeme dávat větší pozor jen na sebe, ale také na soupeře.“

Od závodu v Ascotu se intenzivně věnoval tréninku se svým letounem Edge 540 V3, který prošel drobnými úpravami, a také přípravě na simulátoru. „Všechno jsem podřídil úspěchu v Red Bull Air Race, kvůli kterému jsem oželel i mistrovství Evropy v letecké akrobacii,“ říká Petr Kopfstein.

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Odvážný Hirtův útok. Byl dostižen, ale dokončil Kolem Švýcarska pátý

Kolumbijský cyklista Egan Bernal s trofejí pro vítěze závodu Kolem Švýcarska.

Pokusil se zaútočit na stupně vítězů, ale dostihli jej. I tak však patří Janu Hirtovi v konečném...

Modrý osud. Co bude mít Čech v Chelsea na starosti

Usměvavý Petr Čech během fotbalového Eura

VIDEO Není to překvapivá zpráva. Senzační nádech měla spíš před dvěma měsíci, kdy se o ní poprvé začalo...

Hirt uhájil v časovce páté místo. Od pódia jej teď dělí jen 9 sekund

Kolumbijský cyklista Egan Bernal si udržel na závodě Kolem Švýcarska žlutý...

Dál bojuje o stupně vítězů v prestižním worldtourovém klání. Po velmi dobrém výkonu uhájil Jan Hirt...

Gudas se o výměně dozvěděl na svatbě. Musel jsem se opít, přiznal

Radko Gudas na tréninku české hokejové reprezentace.

Před minulý víkend měl být pro Radka Gudase poklidný. V Praze se ženil jeho hokejový kamarád Jiří...

Superdrahý chlapec. Kdo je a kým může být mladá naděje Félix

Joao Félix

Zapamatujte si jméno Joao Félix. Z teenagera s rovnátky má být třetí nejdražší fotbalista světa.

Další z rubriky

Hnědák Nagano Gold doběhl na dostihu v Ascotu na druhém místě

Dostihy v Ascotu, ilustrační foto

Po loňském triumfu v hlavním dostihu ve Vichy si pětiletý hnědák Nagano Gold ze stáje Syndikát V3J...

Na slovenské divoké vodě bez pódia. Prskavec skončil čtvrtý

Jiří Prskavec během nominačního závodu

Ani kajakář Jiří Prskavec se při slovenské zastávce Světového poháru neprosadil na stupně vítězů. Z...

Kvalifikace na Velkou pardubickou: předvede se Ange Guardian či Zarif

Jiří Kousek a Ange Guardian v kvalifikaci na Velkou pardubickou

Tenhle koník kvalifikace na Velkou pardubickou prostě umí, stejně jako v minulosti třeba Trezor....

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz