KOMENTÁŘ: Nebojme se světa. Umíme dělat i velké akce

Momentka ze slavnostní zahájení krasobruslařského mistrovství Evropy v Ostravě | foto: ČTK

31 2017
Je tomu osm let, co lyžařské mistrovství světa v Liberci a aféry s ním spojené zanechaly v Češích pachuť a pocit: V této zemi neumíme a nemůžeme pořádat vrcholné sportovní akce. S Libercem se spojovaly výrazy jako korupce, finanční schodek a ostuda. Teď však Češi ukazují: Ono to jde. Bez skandálů. Bez dluhů. S úžasnou atmosférou na tribunách i se ziskem na účtech.

Tak zkusme být pro změnu pyšní, když se nám něco povede. Stačí pohlédnout na poslední dva velké mezinárodní podniky na našem území.

Světový pohár biatlonistů v Novém Městě přejmenovali v prosinci zahraniční aktéři na „biatlonový Super Bowl“ po vzoru exkluzivní události amerického sportu. Denně nalákal až 30tisícové návštěvy.

A atmosféru mistrovství Evropy krasobruslařů v Ostravě nyní ocenily i ledové legendy. Závodníci vyzdvihovali organizaci, komfort v zázemí, zaplněné tribuny. Tři finálové večery se rychle vyprodaly. „Spoustu dalších žádostí o vstupenky jsme museli odmítat,“ říkal předseda organizačního výboru Stanislav Žídek.

Nešlo pouze o to, kolik diváků fandilo, ale také jak. Tleskali do rytmu každému, bez ohledu na státní příslušnost. „Předávali nám energii,“ děkovala zlatá Jevgenija Medveděvová a olympijský vítěz Brian Orser, kouč dvojnásobného mistra světa Javiera Fernándeze, prohlásil: „Za šest let, co jezdím s Javierem, jsem takhle povedené mistrovství Evropy nezažil.“

Skutečnost, že největší (a velmi ojedinělá) výtka funkcionářů Mezinárodní bruslařské unie (ISU) směřovala k tomu, že při prvním vyhlášení vítězů byly koberce nataženy na led o chvilku později, je výbornou vizitkou českých organizátorů. Později dokonce vedoucí představitelé ISU označili ostravské mistrovství za nejlepší za posledních dvacet let.

Jelikož s jídlem roste chuť, došlo zákonitě na otázku: Mohlo by Česko po 24 letech opět kandidovat i na mistrovství světa?

A jestli ano, tak v Ostravě, nebo v Praze?

V očích špiček ISU je prodej reklam a drahých vysílacích práv z krasobruslení podstatně výnosnějším obchodem než například z rychlobruslení. Pro světové krasobruslařské šampionáty v minulosti vyžadovala ISU z prestižních důvodů velká a kulturní města. Proto je hostily Paříž, Moskva, Tokio, Helsinky či Boston. V tomto směru by měla 297tisícová Ostrava menší šanci než Praha.

Ovšem doba i sport se mění.

Český krasobruslař Michal Březina ve volné jízdě na mistrovství Evropy v...
Anna Dušková a Martin Bidař při volné jízdě na mistrovství Evropy v Ostravě.

ČEŠI. Michal Březina skončil dvanáctý. Sportovní dvojice Anna Dušková - Martin Bidař nadchla v 17 letech při své premiéře 7. místem.

Žijeme v 21. století. Už rozhodují jiné faktory. Jak jinak by se mohlo mistrovství světa 2013 konat v kanadském Londonu, některými závodníky označeném za „neatraktivní malé studentské město“.

Dnešní prioritou se stává cosi jiného. „Sportovce až tak nezajímá město, ale to, že mají hotel dvě minuty od haly, že dostanou pro sebe celý komplex i s tréninkovou halou a obří rozcvičovnou a že je o ně královsky postaráno. To vše v Ostravě našli,“ říká exmistr Evropy Tomáš Verner.

Praha sice může nabídnout svoji historii, krásu a luxusní O2 arenu, jenže u ní nemá žádnou tréninkovou halu. Ta nejbližší je v Letňanech nebo Holešovicích.

Jistě, mistrovství světa je akcí s většími požadavky ze strany ISU než to evropské. Ostrava má své minusy. Nejbližší pro potřeby světového šampionátu využitelné mezinárodní letiště v Katovicích je hodinu vzdáleno (to v Ostravě-Mošnově nevyhovuje požadavkům ISU) a závodnický hotel Clarion, přes ulici od haly, už nyní praskal ve švech. V hale chybí restaurační zařízení po vzoru moderních arén. Avšak tento nedostatek má odstranit brzká rekonstrukce. A ani ty další rozhodně nemusí být nepřekonatelnou překážkou, například i hotel Park Inn odpovídá standardům ISU a je v přijatelné vzdálenosti od haly.

Odpověď na výše vyřčenou otázku tedy zní: Ano, ať se Česko pokusí kandidovat i na mistrovství světa v Ostravě. Čím dříve, tím lépe, dokud letošní velmi pozitivní ohlasy přetrvávají ve vzpomínkách.

Kdo nic nezkusí, nic nemá.

A pokud by se pak přece jen ukázalo, že zájem na přidělení takového šampionátu ze strany ISU není, potom by se měl ten evropský vrátit do Česka rozhodně dříve než po osmnáctileté odmlce.

Autor:

Sport v roce 2019

20. 6. (Ostrava)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě...

Rok do revoluce. Fotbalové Euro 2020 v otázkách a odpovědích

Zveme vás! Bilbao je jedním z dvanácti měst, kde se bude hrát fotbalové Euro...

Jen co byl spuštěn prodej lístků na mistrovství Evropy, začal na internetu frmol. Během první...

Záhada zn.: Messi. Jako wi-fi bez signálu. Další pokus o změnu začal zle

Argentinský kapitán Lionel Messi leží na trávníku.

Lionel Messi + národní tým = zklamání. Jednou už v argentinské reprezentaci skončil. Od loňského...

Ukrajinci děkují Suprjahovi. Mají titul fotbalových mistrů světa do 20 let

Ukrajinští fotbalisté s trofejí pro mistra světa do 20 let

Ukrajina poprvé ovládla mistrovství světa fotbalistů do 20 let. V souboji finálových debutantů...

Copa América: Messi si proti Kolumbii neškrtnul. Katar mocně finišoval

Argentinský kapitán Lionel Messi lituje spálené šance.

Fotbalisté Kolumbie zaskočili na jihoamerickém šampionátu Argentinu a tým kolem hvězdného Lionela...

Další z rubriky

Kajakář Prskavec byl druhý v úvodním závodu SP v Londýně

Jiří Prskavec během závodu v Londýně

Kajakář Jiří Prskavec obsadil v úvodním závodu Světového poháru vodních slalomářů v Londýně druhé...

První výhra pro softbalisty. Na domácím MS si poradili s Mexikem

Český nadhazovač Marek Joska v zápase softbalového MS v Praze

Čeští softbalisté porazili na mistrovství světa v Praze v osmé nastavené směně Mexiko těsně 3:2 a...

Fury porazil Schwarze technickým k.o. už ve druhém kole

Tyson Fury (vlevo) boxuje s Tomem Schwarzem.

Bývalý mistr světa v těžké váze Tyson Fury udělal v souboji dosud neporažených profesionálních...

Najdete na iDNES.cz