KOMENTÁŘ: Nebojme se světa. Umíme dělat i velké akce

Momentka ze slavnostní zahájení krasobruslařského mistrovství Evropy v Ostravě | foto: ČTK

31 2017
Je tomu osm let, co lyžařské mistrovství světa v Liberci a aféry s ním spojené zanechaly v Češích pachuť a pocit: V této zemi neumíme a nemůžeme pořádat vrcholné sportovní akce. S Libercem se spojovaly výrazy jako korupce, finanční schodek a ostuda. Teď však Češi ukazují: Ono to jde. Bez skandálů. Bez dluhů. S úžasnou atmosférou na tribunách i se ziskem na účtech.

Tak zkusme být pro změnu pyšní, když se nám něco povede. Stačí pohlédnout na poslední dva velké mezinárodní podniky na našem území.

Světový pohár biatlonistů v Novém Městě přejmenovali v prosinci zahraniční aktéři na „biatlonový Super Bowl“ po vzoru exkluzivní události amerického sportu. Denně nalákal až 30tisícové návštěvy.

A atmosféru mistrovství Evropy krasobruslařů v Ostravě nyní ocenily i ledové legendy. Závodníci vyzdvihovali organizaci, komfort v zázemí, zaplněné tribuny. Tři finálové večery se rychle vyprodaly. „Spoustu dalších žádostí o vstupenky jsme museli odmítat,“ říkal předseda organizačního výboru Stanislav Žídek.

Nešlo pouze o to, kolik diváků fandilo, ale také jak. Tleskali do rytmu každému, bez ohledu na státní příslušnost. „Předávali nám energii,“ děkovala zlatá Jevgenija Medveděvová a olympijský vítěz Brian Orser, kouč dvojnásobného mistra světa Javiera Fernándeze, prohlásil: „Za šest let, co jezdím s Javierem, jsem takhle povedené mistrovství Evropy nezažil.“

Skutečnost, že největší (a velmi ojedinělá) výtka funkcionářů Mezinárodní bruslařské unie (ISU) směřovala k tomu, že při prvním vyhlášení vítězů byly koberce nataženy na led o chvilku později, je výbornou vizitkou českých organizátorů. Později dokonce vedoucí představitelé ISU označili ostravské mistrovství za nejlepší za posledních dvacet let.

Jelikož s jídlem roste chuť, došlo zákonitě na otázku: Mohlo by Česko po 24 letech opět kandidovat i na mistrovství světa?

A jestli ano, tak v Ostravě, nebo v Praze?

V očích špiček ISU je prodej reklam a drahých vysílacích práv z krasobruslení podstatně výnosnějším obchodem než například z rychlobruslení. Pro světové krasobruslařské šampionáty v minulosti vyžadovala ISU z prestižních důvodů velká a kulturní města. Proto je hostily Paříž, Moskva, Tokio, Helsinky či Boston. V tomto směru by měla 297tisícová Ostrava menší šanci než Praha.

Ovšem doba i sport se mění.

Český krasobruslař Michal Březina ve volné jízdě na mistrovství Evropy v...
Anna Dušková a Martin Bidař při volné jízdě na mistrovství Evropy v Ostravě.

ČEŠI. Michal Březina skončil dvanáctý. Sportovní dvojice Anna Dušková - Martin Bidař nadchla v 17 letech při své premiéře 7. místem.

Žijeme v 21. století. Už rozhodují jiné faktory. Jak jinak by se mohlo mistrovství světa 2013 konat v kanadském Londonu, některými závodníky označeném za „neatraktivní malé studentské město“.

Dnešní prioritou se stává cosi jiného. „Sportovce až tak nezajímá město, ale to, že mají hotel dvě minuty od haly, že dostanou pro sebe celý komplex i s tréninkovou halou a obří rozcvičovnou a že je o ně královsky postaráno. To vše v Ostravě našli,“ říká exmistr Evropy Tomáš Verner.

Praha sice může nabídnout svoji historii, krásu a luxusní O2 arenu, jenže u ní nemá žádnou tréninkovou halu. Ta nejbližší je v Letňanech nebo Holešovicích.

Jistě, mistrovství světa je akcí s většími požadavky ze strany ISU než to evropské. Ostrava má své minusy. Nejbližší pro potřeby světového šampionátu využitelné mezinárodní letiště v Katovicích je hodinu vzdáleno (to v Ostravě-Mošnově nevyhovuje požadavkům ISU) a závodnický hotel Clarion, přes ulici od haly, už nyní praskal ve švech. V hale chybí restaurační zařízení po vzoru moderních arén. Avšak tento nedostatek má odstranit brzká rekonstrukce. A ani ty další rozhodně nemusí být nepřekonatelnou překážkou, například i hotel Park Inn odpovídá standardům ISU a je v přijatelné vzdálenosti od haly.

Odpověď na výše vyřčenou otázku tedy zní: Ano, ať se Česko pokusí kandidovat i na mistrovství světa v Ostravě. Čím dříve, tím lépe, dokud letošní velmi pozitivní ohlasy přetrvávají ve vzpomínkách.

Kdo nic nezkusí, nic nemá.

A pokud by se pak přece jen ukázalo, že zájem na přidělení takového šampionátu ze strany ISU není, potom by se měl ten evropský vrátit do Česka rozhodně dříve než po osmnáctileté odmlce.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Karolína Plíšková na Australian Open postupuje, dvojče Kristýna končí

POZDRAV. Česká tenistka Karolína Plíšková zdraví diváky, poté co postoupila do...

Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Karolína Plíšková si na Australian Open zahraje třetí kolo. S Melbourne se loučí Kristýna Plíšková...

Dominantní Kvitová a Berdych slaví postup, Vondroušová končí

Petra Kvitová slaví zisk prvního setu v 2. kole Australian Open.

Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Tři čeští tenisté se představili během třetího dne Australian Open. Program druhého kola zahájila...

Když budeš dál takhle válet, vyhraješ celý turnaj, řekla sokyně Kvitové

„Pokud takhle budeš hrát dál, celé to tu vyhraješ,“ vzkázala Rumunka Beguová...

Melbourne (Od našeho zpravodaje) V běhu za základní čárou si Petra Kvitová přehodila raketu z levé ruky do pravé, kterou v tísni...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Český biatlonista Michal Krčmář na trati štafety v Hochfilzenu.

V neděli 2. prosince odstartovala ve slovinské Pokljuce biatlonová sezona. O téměř čtyři měsíce...

Lehce překopl hřiště a všechno věděl, říká o Čechovi někdejší parťák

Jaromír Blažek (vlevo) utěšuje Petra Čecha po prohraném boji o postup do...

VIDEO Po trénincích během reprezentačních soustředěních spolu soutěžili, kdo míč dokopne dál. „Já a nikdo...

Další z rubriky

Buď jako McVay. Geniální kouč si podmanil Los Angeles i celou NFL

Sean McVay (vlevo) během zápasu svých Los Angeles Rams proti Dallas Cowboys

Je mu teprve 32 let a už na pozici hlavního trenéra vede Los Angeles Rams až k vytouženému Super...

Zubkov a další tři ruští bobisté dostali dvouletý zákaz závodění

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Dvouletým zákazem startů v závodech potrestala Mezinárodní bobová a skeletonová federace čtyři...

Českou reprezentaci v bandy čeká MS. Ráda by se vracela s medailí

Český tým, který bude startovat na mistrovství světa v bandy 2019.

Je to sport, který má letitou tradici, z české kotliny však na dlouhá léta vymizel. Až před pěti...

Najdete na iDNES.cz