KOMENTÁŘ: Proč ze sportu zmizely úspěšné „děti ulice“

O Davidu Pastrňákovi, dnes nejlepším českém hokejistovi, jeho maminka Marcela s nadsázkou říká, že je dítě ulice. | foto: AP

19 2019
Vrací se to jako bumerang. Martina Sáblíková rok co rok ohromí tuzemskou scénu nějakou medailí z mistrovství světa či olympiády a politici v záplavě gratulací nezapomenou zmínit, že už je načase, aby se jí konečně postavila ta rychlobruslařská hala. A že teď už tady vůle je.

Vy už ale víte, že bumerang zase odletí. Horší to je, když svět okouzlí třeba Ester Ledecká, protože to se pak rovnou ve státním zájmu uvažuje nad stavbou kryté sjezdovky.

Ono se obecně uvažuje ve sportu nad stavbou kdečeho opulentního, ale většinou to skončí tak, že se zadá za pár milionů studie. A když se změní zastupitelstvo, zadá se pro jistotu ještě jednou a zase...

Ne, neříkám, že by stát či samospráva neměly mít vize a odvahu na velké sportovní projekty, za mnohé zaslouží chválu (viz plánovaná stavba gymnastické haly v pražské Stromovce), ale ve jménu monumentů se zapomíná na to základní.

MF DNES se v pondělním vydání na sportovních stránkách široce věnovala tématu, kterak se u dětí vytrácí základní pohybová gramotnost. Nebaví je tělocvik, kantoři je pro sport nedokážou nadchnout a rodiče lenost podporují omluvenkami. Jenže potíž není jen v ose rodič-dítě-škola, ale i v možnostech, které mladí kolem sebe mají. Zmizely plácky, obyčejná hřiště s brankami, koši, což se odráží až na vrcholové úrovni.

Michal Ježdík vedl první trénink basketbalistů Nymburka.

Michal Ježdík

„Příliš spoléháme na organizované sportování, jenže trénink může vést k robotizaci, která zabíjí kreativitu. Hráč přestává přemýšlet sám o sobě, přestává používat zdravý rozum a nemusí se snažit hledat řešení. Tenhle aspekt nám chybí zejména v kolektivních sportech,“ míní Michal Ježdík, sportovní ředitel basketbalové federace. Dětem chybí přirozený pohyb, a i proto teď kolektivní sporty na velké sukcesy tak dlouho čekají.

O Davidu Pastrňákovi, dnes nejlepším českém hokejistovi, jeho maminka Marcela s nadsázkou říká, že je dítě ulice. V Havířově trávil hodiny venku, zkoušel různé sporty. Rozvíjel pohybovou zdatnost, získával kreativitu, aby chytrostí předčil starší.

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Teď už ulice „nevychovává“. Rodiče mají strach pouštět děti bez dozoru. Plácky na sídlištích, které vyrůstaly v Akcích Z, postupně zchátraly, zarostly. Jinde ustoupily parkovištím. A nahradila je moderní hřiště s prolézačkami, houpačkami, pískovišti, která jsou však pro předškoláky.

Nebo města nechala postavit skateparky. Zní to moderně, při otevření můžete plácat takové ty vznešené řeči o boji proti drogám, přitom stačí betonový plac, na něj přikoupit pár železných ramp a máte odškrtnutou položku pro volnočasové aktivity mládeže.

Už ale většinou (čest výjimkám) nepřijde krok č. 2, aby město ve spolupráci se sportovními spolky či skateboardovou asociací našlo instruktora, který by tu třikrát týdně ukazoval, jak se dělají triky, dal tomu trochu „štábní kultury“.

Bojí se kotrmelců, gymnastiku ani neznají. Proč se tělocvik tak proměnil?

Jindy jsou městská sportoviště od listopadu do února zavřená, protože se obce bojí rychlejšího opotřebení i úrazů. A to navzdory tomu, že třeba tento víkend byl zalitý sluncem. Na školní hřiště se častokrát nedostanete, jejich brány se zamykají s posledním zvoněním, a to navzdory tomu, že jsou financována z veřejných peněz.

Právě tady vidí Slavomír Lener z hokejového svazu největší prostor ke zlepšení. Chce brány otevřít, zřídit funkci „sportovního školníka“, který by na děti i veřejnost dohlížel. Být tu také o víkendu, aby rodiče mohli pořádat lokální turnaje či sportovní pikniky.

Jsou to dílčí kroky, v porovnání s cenou monumentů a při spolupráci státu, kraje a měst i finančně dostupné, navíc snad odstartují sportovní renesanci u dětí. Však i Milan Hnilička, vládní zmocněnec pro sport, optimisticky tvrdí: „Když budeme mít kde sportovat, tak i budeme.“

Autor:

Sport v roce 2019

7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Francie na nohou. Pinot vládl na Tourmaletu, Alaphilippe dojel druhý

Francouzský cyklista Thibaut Pinot se raduje z vítězství ve 14. etapě Tour de...

Už celkem 83krát figuroval v itineráři Tour de France. Pouze dvakrát ale končila etapa přímo na...

Kreuziger: Nastavil jsem si tempo, abych nebouchnul, a pak jsem zrychloval

Roman Kreuziger přichází k týmovému autu Dimension Data za cílem na Tourmaletu

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Projel cílem, našel za pomoci týmového maséra auto Dimension Data, usedl na jeho přední sedadlo a...

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Další z rubriky

Bosenská voda jim svědčí. A raft z Českých Budějovic vládne Evropě

Posádka Hanace rafters dokázala pro Českou republiku vybojovat titul na...

Bosenská řeka Vrbas jim sedí. O tom není sporu. Stejně tak jako o tom, že v Česku patří k...

Dostihy v Karlových Varech: pojedou se dva mimořádné rovinové testy

Cenu města Karlovy Vary - Memoriál Josefa Dolejšího ovládl počtvrté hnědák Sir...

Každý z uplynulých mítinků na Hipodromu Holoubek patřil mezi vrcholné události letošní karlovarské...

Jako loni. Fleretista Choupenitch vypadl na MS ve druhém kole

Český šermíř Alexandr Choupenitch (vpředu) při zápasu s Aláldinem Abúelkásimem...

Fleretista Alexander Choupenitch vypadl na mistrovství světa v šermu v Budapešti stejně jako loni...

Najdete na iDNES.cz