MS biatlonistů v Östersundu, ilustrační foto

MS biatlonistů v Östersundu, ilustrační foto | foto: Petr Slavík, Český biatlon

KOMENTÁŘ: Česká poolympijská zima? Tři stálice i mnohá varování

  • 48
Byla to před rokem pro českou výpravu nad očekávání vydařená zimní olympiáda v Pchjongčchangu, se sedmi medailemi druhá nejúspěšnější všech dob. Takové její vyznění tehdy mnozí zasvěcení považovali za malý sportovní zázrak.

Tak tedy zpět do reality.

O rok později už pohled na české zimní sporty tolik radostný není. Zima 2018/2019 přinesla Česku na světových šampionátech v olympijských disciplínách nikoliv sedm, ale tři medaile.

Jistě, můžete namítnout, že Ester Ledecká letos vypustila kvůli termínové kolizi mistrovství snowboardistů, kde by byl její úspěch očekávatelný. A že národní tým hokejistů jejich vrchol teprve čeká.

Přesto je český ústup z pozic patrný.

Zimní sporty na zjevném výsledkovém vzestupu? Jen bobisté a skeletonisté.

Těm prvním dopřál svaz modernější techniku a s ní vyletěli až ke 4. místu ve Světovém poháru (ale nepotvrdili získané pozice na MS).

Další ledová pohádka po česku. Jen zrychlit, přeje si Fernstädtová

Pro ty druhé byl darem „přestup“ mezi zeměmi v podání Anny Fernstädtové, dcery české matky a německého otce, čtvrté na mistrovství světa.

O medaile, dokonce zlaté, se v poolympijské zimě staraly stálice Martina Sáblíková a Eva Samková, vítězně završující předchozí boj s mnohými zraněními. Pokud k nim připočteme Ester Ledeckou, která své schopnosti v paralelním obřím slalomu snowboardistek zhodnotila ziskem křišťálového glóbu, můžeme hovořit o třech stálicích.

PODESÁTÉ ZA SEBOU. Martina Sáblíková slaví triumf v závodě na 5000 metrů na MS...
Eva Samková ukázala na letišti zlato z mistrovství světa
Ester Ledecká v cíli sjezdu v Cortině d´Ampezzo.

ÚSPĚŠNÝ TRIUMVIRÁT. Zleva Martina Sáblíková, Eva Samková, Ester Ledecká.

Naopak lyžaři klasici, kdysi tradiční dodavatelé medailí, zažili v Seefeldu jednoznačně nejhorší světový šampionát v české historii, na němž bylo nejlepším individuálním umístěním 15. místo skokana Romana Koudelky.

Rovněž u sjezdařů se stalo v Aare českým maximem 15. místo Ester Ledecké v dožívající disciplíně superkombinace.  

V krasobruslení ožil Michal Březina, osmý na mistrovství světa a čtvrtý v seriálu Grand Prix, jenže ten už s další olympiádou nepočítá, letos nebo po příští sezoně chce končit a za ním zeje díra.

Poolympijské experimenty v přípravě a možná i věk dlouholetých opor srazily z popředí výsledkových listin biatlonisty, byť potenciál pro budoucí úspěchy Markéty Davidové je nesporný. Östersund byl pro ně nejméně vydařeným šampionátem od roku 2011, nad ostatní výsledky zde vyčnívaly 7. místo Davidové ve sprintu a 4. místo mužské štafety. 

Markéta Davidová během vytrvalostního závodu na mistrovství světa v Östersundu.
Anna Fernstädtová na mistrovství světa ve Whistleru

NADĚJE. Markéta Davidová (vlevo) a Anna Fernstädtová.

Rozklad úspěšné české sestavy z her v Pchjongčchangu navíc začal ještě dříve, než se na hory v této zimě snesly první sněhové vločky.

Kariéru poněkud záhadně ukončila už v 25 letech rychlobruslařka Karolína Erbanová, dle jejích slov kvůli chování reprezentačního kouče Petra Nováka.

Názorové rozpory i na úrovni rodičů vedly též k rozpadu krasobruslařského páru Anna Dušková - Martin Bidař. Přitom kanadský trenér Richard Gauthier, jenž se na jejich přípravě podílel, ještě krátce předtím ujišťoval, že juniorští mistři světa mají veškeré předpoklady bojovat o stupně vítězů na dalších zimních hrách v Pekingu 2022.

BRONZ. Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová vybojovala na olympijské dráze...
ÚSMĚV. Anna Dušková a Martin Bidař si krátký program sportovních dvojic...

VZPOMÍNKY NA MINULOST. Bronzová olympionička Karolína Erbanová (vlevo) už nezávodí, talentovaný pár Anna Dušková - Martin Bidař (vpravo) se rozpadl a začínají takřka od nuly s novými partnery.

Berme tedy tuto sezonu i jako zimu mnohých varování.

- Český sport strádá na úrovni mezilidských vztahů, také proto přichází o naděje. Pokud výše zmíněné i jiné konflikty nedokáže řešit vedení jednotlivých sportovních svazů, je zapotřebí hledat mediátora, například na úrovni Českého olympijského výboru.

- Ester Ledecké, největší hvězdě z Pchjongčchangu, sezona ukázala, že kombinace dvou sportů může být pro ni i vzhledem k přibývajícímu věku čím dál složitější a musí tudíž velmi pečlivě dávkovat vlastní síly.

Změny musí přijít. Biatlon zažil nejméně úspěšné MS od roku 2011

- Biatlonisté se naučili, že při hledání impulzu v podobě příchodu zahraničních trenérů je současně nutné, aby nový model přípravy s citem naroubovali na ten starý.

- Některé zimní sporty nadále výrazně omezuje kritický nedostatek základního vybavení pro přípravu. Nejkřiklavějším případem se v tomto směru stal rozpad všech skokanských můstků v Čechách.

- Ukazují se též mezery ve zdravotním zajištění sportovců. Přiznali je biatlonisté oslabení sérií nemocí, chatrné zdraví zabrzdilo po loňském výkonnostním skoku rychlobruslařku Zdráhalovou, poruchy příjmu potravy musela řešit lyžařská naděje Havlíčková.

- A především: stále neexistuje efektivní systém českého sportu. Stesky na jeho nefunkčnost se už staly jistým klišé, ale on byl skutečně v minulosti zbořen včetně všech tréninkových středisek mládeže. Výstavba systému nového, precizní péčí o mládež počínaje, nadále na státní úrovni přešlapuje na mrtvém bodu a připomíná někdejší budování tunelu Blanka.

Nemá nyní cenu dlouze hořekovat nad letošními neúspěchy, kterých bylo přece jen více než v předchozích sezonách.

Je však důležité vnímat veškerá vyřčená i další varování.

A reagovat na ně.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž