Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová

Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová - Běloruská skifařka Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová oslavuje vítězství. | foto: Alessia Pierdomenico, Reuters

Knapková obhájila stříbro, Synek bronz

• 3
Eton - Skifaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek obhájili na veslařském mistrovství světa v britském Etonu loňské medailové pozice. Knapková opět nestačila jen na běloruskou reprezentantku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou a má stříbro. Synek vybojoval bronz, vyhrál Mahe Drysdale z Nového Zélandu.

"Jsem rád, že naši skifaři obhájili své loňské pozice a neztratili se. Mirka byla letos počtvrté na velkém závodě stříbrná. Věříme ale, že za dva roky na olympiádě v Pekingu získá zlato. Ondra nás poté překvapil. Třetí místo obsadil v hodně těžkém závodě," řekl reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška.

Knapková dosáhla v rozjížďce i v semifinále nejrychlejšího času, ale poprvé narazila na svou velkou rivalku Karstenovou, kterou ještě nedokázala porazit.

Čtyřiatřicetiletá Běloruska, která do dnešního dne získala na MS tři zlaté medaile, se do čela dostala hned po startu a první pozici neopustila až do cíle.

V polovině trati se sice pětadvacetileté Knapkové podařilo stáhnout náskok Karstenové pod jednu vteřinu, ale v dalších metrech v Německu žijící skifařka opět zrychlila a nezadržitelně se blížila k dalšímu triumfu.

Za členkou pražské Slavie se dlouho držela Sophia Balmaryová z Francie, která však nakonec prohrála souboj o bronz se Švédkou Fridou Svenssonovou.

"Vzhledem k tomu, že před závodem foukal povítr, tak jsem si myslela, že by mi to mohlo hrát do karet, a trochu jsem doufala, že bych Bělorusku mohla porazit," řekla Knapková.

Na trati se ale ke Karstenové přiblížila pouze na kilometru. "To jsem ji periferně viděla. Pak mi ale zmizela. Navíc mi 500 metrů před cílem začaly docházet síly a viděla jsem boj Francouzky a Švédky o třetí místo, takže jsem byla ráda, že jsem zůstala druhá," řekla česká veslařka.

Své druhé stříbro se stejným loňským úspěchem moc srovnávat nechtěla.

"Člověk si sice asi více užije první medaili, kdy jsem byla před startem i více nervózní, ale každá medaile z mistrovství světa je cenná," podotkla Knapková, která dnes stejně jako ve čtvrtek strávila přibližně 90 minut na dopingové kontrole. "Zase si mě vybrali," konstatovala.

Přestože si v příštích dnech bude moci od veslování trochu odpočinout, u vody zůstane. V pondělí v 8:00, po nočním návratu z Etonu, totiž nastupuje na kurz kanoistiky do Prahy-Troje. "Předtím ale ještě medaili trochu oslavím. I když jsem dost unavená," dodala studentka FTVS Univerzity Karlovy v Praze.

Podobně jako Knapková si v předešlém průběhu šampionátu počínal i Synek, jenž v neděli i ve čtvrtek své jízdy vyhrál.

Finálový závod se ale zpočátku nejlépe vyvíjel pro Hackera, který nasadil hned po startu vysoké tempo a dostal se do čela. Synek se držel na třetí pozici, po odpadnutí domácího Alana Campbella se posunul na druhé místo. Brzy se však k němu přidal Drysdale, obhajující titul z Gifu.

Na posledním mezičase již novozélandský skifař veslaři pražské Dukly ujel a díky mocnému finiši nakonec těsně porazil i Hackera. Synek si bez problémů dojel pro bronz. Až čtvrté místo zůstalo pro olympijského vítěze z Atén Olafa Tufteho z Norska.

"Byl to velmi dobrý závod, ale dva soupeři byli lepší. Chtěl jsem jet co nejrychleji, jak budu moci. Taková byla taktika," řekl Synek novinářům v cíli. Třiadvacetiletý veslař se skifu věnuje naplno dva roky a získal dvě bronzové medaile. "Za rok se vrátím zpět a pokusím se vyhrát," slíbil Synek s výhledem na MS v Mnichově 2007.

B-finále

Vedle dvojice skifařů se v dějišti olympijských her v roce 2012 představily i další čtyři české lodě v B-finále. Nejlépe si vedl ženský dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková.

Dvojnásobné juniorské mistryně světa, které v letošním roce ovládly svou kategorii i na světovém šampionátu do 23 let, zbývajících pět soupeřek porazily a v konečném pořadí obsadily sedmou pozici.

Spokojen mohl být i skifař lehkých vah Michal Vabroušek, jenž se díky zrychlení v závěrečných 500 metrech posunul ze čtvrtého místa na druhé. Nestačil pouze na Ukrajince Oleksandra Serdjuka.

Dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jan Schindler byla v B-finále třetí a čtyřka bez kormidelníka Jan Gruber, Jakub Zof, Petr Vitásek, Karel Neffe čtvrtá.

Česká výprava má v Etonu ještě jednu medailovou naději. V neděli bude o umístění na stupních vítězů usilovat párová čtyřka ve složení David Jirka, Milan Doleček, Václav Chalupa a Tomáš Karas.

Muži:
Skif:
1. Drysdale (N. Zél.) 6:35,40, 2. Hacker (Něm.) 6:35,49, 3. Synek (ČR) 6:37,51.
Skif lehkých vah: 1. Purchase (Brit.) 6:47,82, 2. Zunzunegui Guimerans (Šp.) 6:50,14, 3. Grant (N. Zél.) 6:52,73.
B-finále: 1. Serdjuk (Ukr.) 6:55,83 , 2. Vabroušek (ČR) 6:58,77.
Dvojskif: 1. Macquet, Hardy (Fr.) 6:07,60, 2. Špik, Čop (Slovin.) 6:09,79, 3. Wells, Rowbotham (Brit.) 6:10,95.
Dvojka bez kormidelníka: 1. Ginn, Free (Austr.) 6:18,00, 2. Twaddle, Bridgewater (N. Zél.) 6:19,13, 3. Light, Howard (Kan.) 6:21,83.
B-finále: 1. Di Clemente, Cech (JAR) 6:27,41 , ...3. Makovička, Schindler (ČR) 6:35,86.
Dvojka s kormidelníkem: 1. SČH (Stojič, Popovič, korm. Ninkovič) 6:51,27, 2. Itálie 6:54,39, 3. Kanada 6:55,41.
Čtyřka bez kormidelníka: 1. Británie (Williams, Reed, Partridge, Triggs-Hodge) 5:43,75, 2. Německo 5:44,64, 3. Nizozemsko 5:45,54.
B-finále: 1. Irsko 5:53,66, ...4. ČR (Gruber, Zof, Vitásek, Neffe) 5:57,74.
Osma lehkých vah: 1. Itálie (Scala, Tuccinardi, La Padula, Sancassani, Goretti, Savrie, Vlček, Gabriele, korm. Lenzi) 5:36,35, 2. Německo 5:38,48, 3. Polsko 5:38,71.