DOBŘE, KÁMO! Jaromír Jágr (druhý zleva) přijímá gratulace od spoluhráčů z...

DOBŘE, KÁMO! Jaromír Jágr (druhý zleva) přijímá gratulace od spoluhráčů z Floridy ke gólu do sítě NY Rangers. | foto: AP

Výzkum, jehož výsledky nepřekvapily. Jágr je u Čechů sportovec číslo 1

  • 126
To, že je Jaromír Jágr pro Čechy sportovní modla, nepřekvapí. Že ale v porovnání s ostatními až taková, už ano. Téměř každý druhý Čech, který odpovídal na otázku, kdo je jeho nejoblíbenější tuzemský sportovec, totiž vyřkl jméno 43letého hokejisty.

Ukázal to průzkum Sport Marketing Research, který si v polovině roku zadala sportovněmarketingová agentura RAUL! a jehož výsledky má MF DNES k dispozici. A mluví jasně: pro 47 procent Čechů ve věku od 15 do 65 let je Jaromír Jágr sportovcem číslo 1.

Jágr porazil i Zátopka

To je jednoznačný triumf, a to i přesto, že lidé mohli říct až tři jména oblíbenců. „Jágr je dlouhodobě vnímán jako velký vzor sportovce. Lidé obdivují, jak neskutečně na sobě maká, jak se podřizuje sportu a že je to profesionál s velkým P,“ vysvětluje důvod Jágrovy popularity Petr Lešek, šéf agentury RAUL!

„Navíc si na Facebooku založil tzv. hokejovou rodinu, kde přirozenou cestou a dobře komunikuje s fanoušky.“

Jeho kolega Tomáš Leixner přidává: „Jágra pořád lidé vnímají jako normálního člověka, ne jako celebritu.“

Jaromír Jágr (vlevo) z Floridy přijímá gratulaci ke vstřelenému gíolu od...
Jaromír Jágr z Floridy cosi pokřikuje na Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu.
BRAMBOROVÁ BOLEST. Jaromír Jágr po prohraném duelu o bronz

Zaskočila-li jednoznačnost, s jakou útočník Floridy ve zmíněném průzkumu vyhrál, zaskočí ještě víc, že už nyní ho lidé vnímají i jako největší českou sportovní legendu. Teprve až za něj staví Emila Zátopka a Josefa Masopusta.

„Jágr získal dvojnásobek hlasů než Zátopek. A ten dvakrát víc než Masopust,“ líčí Lešek. „Vezmeme-li Jágrův mediální obraz, ukazuje jeho velmi pozitivní image. Když řeknete Jágr, tak jeho jméno zná celá česká populace.“

Výsledky, které Lešek a spol. zveřejnili, koneckonců potvrzuje i úterní anketa portálu iDNES.cz. Když se čtenářů ptal, koho z desítky finalistů Sportovce roku by zvolili oni, Jágr získal 45 procent z 5 000 hlasujících. A to navzdory tomu, že největší favoritkou je atletka Zuzana Hejnová. Ta skončila třetí, protože ji přeskočila rychlobruslařka Martina Sáblíková.

KRÁLOVNA. Martina Sáblíková slaví i podruhé. Na trati 3000 metrů porazila...

Žena, která je na druhém místě za Jágrem i v žebříčku oblíbenosti. „Za ní stojí silný příběh a to, že je několikanásobná olympijská vítězka. Olympiáda je v tuzemsku mimořádně sledovaná záležitost a každý, kdo získá zlatou medaili, se stává uznávanou celebritou,“ míní Petr Lešek.

Trojkou je Petr Čech, který je vzhledem ke globálnosti fotbalu zřejmě nejznámější český sportovec současnosti ve světě. V desítce jsou ale i dva muži, kteří už s vrcholovým sportem skončili – Dominik Hašek a Roman Šebrle.

Český brankář Petr Čech zdraví fanoušky Arsenalu po utkání Ligy mistrů s...

Pro to, že je někteří Češi označují za nejoblíbenější sportovce, může hrát fakt, že se objevují v médiích i v mimosportovních oblastech. Šebrle je moderátorem zpráv, Hašek zase aktivně vystupuje v kauze bratrů Michalákových. A mezi respondenty jsou samozřejmě lidé, které sport nezajímá.

Výzkum se ale zaměřil i na to, který sport Češi nejraději sledují. Vyhrál u nich hokej, který pravidelně sleduje třetina Čechů a dalších 43 procent si ho nenechá ujít při vrcholných akcích. Jen 23 procent nezajímá.

Výsledky

První tři místa

1. Jágr 47 %
2. Sáblíková 21 %
3. Čech 16 %

Druhý je fotbal, který ale už nezajímá 44 procent dotázaných, třetí je díky úspěchům tenis.

Negativem hokeje i fotbalu ale je, že si tyto sporty Češi nespojují s fair-play.

„U fotbalu je to dlouhodobé, tam byla velká korupční aféra, která se s ním pořád táhne. I proto, že se fotbal nijak zásadně nesnaží svoji reputaci vylepšit. Hokej měl vždy lepší pověst, ale data jsme sbírali v období krátce po aféře s trenérem Růžičkou, která se do výsledků významně promítla. Oproti fotbalu hokej dělá promyšlené kroky, aby vnímání změnil, ale bude to samozřejmě běh na dlouho trať,“ tuší Lešek. Tenisu zase lidé vyčítají, že je příliš elitářský.

Nejraději Češi plavou

Do desítky oblíbenosti se nově prosadil i biatlon, který před čtyřmi lety, když probíhal stejný průzkum poprvé, ani nebyl mezi sporty, na které by se tazatelé respondentů ptali. „Lidé totiž rádi sledují sport, který má úspěch. Krásnou ukázkou jsou skoky na lyžích. Když se v nich dařilo Čechům, mívalo Turné čtyř můstků neskutečnou sledovanost, teď je v pozadí. A u biatlonu je vidět, že svaz umí se získanou popularitou velmi dobře pracovat,“ říká Lešek.

O výzkumu

Výzkum provedla společnost MillwardBrown na vzorku 1 216 lidí mezi 15 a 65 lety v období od 15. června do 17. července 2015. Každý respondent mohl uvést až tři nejoblíbenější sportovce, i proto je součet procent vyšší než 100. Více na www.sportovnimarketing.cz.

Naopak Leixner přidává příklad sportu, kde svaz svou roli nezvládá. Je jím badminton. „Má širokou základnu. Kurt si musíte rezervovat dlouho dopředu, ale na to, kolik lidí ho hraje, tak o něm není vůbec slyšet.“

Právě i na to, jaký sport lidé aktivně provozují, se v RAUL! ptali. Nejčastěji Češi uvedli plavání, což potvrzuje i výsledky dřívějšího výzkumu.

Na dalších místech skončila turistika, rekreační běh, cyklistika a sjezdové lyžování. A právě obliba běhu za poslední čtyři roky zaznamenala výrazný nárůst. „Tento sport je extrémně levný a je to sport s nulovou bariérou. Dá se dělat kdekoliv a kdykoliv, stačí se jen zvednout z gauče,“ popisuje Leixner. Naopak za čtyři roky ztratilo in-line bruslení.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž