Katie Ledecká po závodu na 400 metrů volným způsobem na MS v Budapešti

Katie Ledecká po závodu na 400 metrů volným způsobem na MS v Budapešti | foto: AP

Ledecká má na plaveckém MS dvě zlaté, Sjöströmová světový rekord

• 15
Favorizovaná americká plavkyně Katie Ledecká má na plaveckém mistrovství světa v Budapešti první dvě zlaté medaile. Nejprve potřetí za sebou vyhrála závod na 400 metrů volný způsob, tentokrát v rekordu šampionátu 3:58,34, a pak pomohla k triumfu americké kraulařské štafetě. Světový rekord na 100 metrů volný způsob překonala Švédka Sarah Sjöströmová, která na prvním úseku štafety zaplavala čas 51,71.

Mezi muži získal třetí světový titul za sebou na kraulařské čtyřstovce Číňan Sun Jang.

Dvacetiletá Ledecká, která před dvěma lety v Kazani získala pět zlatých medailí, vybojovala na kraulové čtyřstovce jubilejní desáté zlato z mistrovství světa. Vlastní rekord šampionátu z dopolední rozplavby vylepšila o 72 setin sekundy a vyhrála s více než třísekundovou převahou před krajankou Leah Smithovou. Navázala tak na loňské olympijské zlato v této disciplíně.

Ve štafetě na 4x100 metrů volný způsob plavala Ledecká třetí úsek. Američanky s jejím přispěním porazily o 29 setin sekundy australské kvarteto. Třetí skončily Nizozemky.

Švédka Sjöströmová se jako první žena v historii dostala na kraulařské stovce pod 52 sekund. Na prvním úseku štafety o 35 setin překonala dosavadní historické maximum Australanky Cate Campbellové. Švédky nakonec doplavaly páté.

Odveta za olympiádu v Riu de Janeiro, kde skončil druhý za Australanem Mackem Hortonem, se vydařila olympijskému šampionovi z roku 2012 Sun Jangovi. Od hlavního soupeře se odpoutal hned po startu, v polovině závodu už měl bezmála sekundový náskok.

Nakonec pětadvacetiletý Číňan vyhrál o dvě a půl vteřiny a navázal na zlaté medaile z MS v Barceloně a Kazani. Bronz stejně jako na OH 2016 získal Ital Gabriele Detti.

Mužskou štafetu na 4x100 metrů volný způsob stejně jako ženský závod vyhráli Američané. Stříbro se ztrátou 28 setin získali Brazilci, bronzové medaile vybojovali domácí Maďaři.

Mistrovství světa v plaveckých sportech v Budapešti

Bazénové plavání

Finále:
Muži:
400 m v. zp.:
1. Sun Jang (Čína) 3:41,38, 2. Horton (Austr.) 3:43,85, 3. Detti (It.) 3:43,93, 4. Pak Te-hwan (Korea) 3:44,38, 5. Aubock (Rak.) 3:45,21, 6. Guy (Brit.) 3:45,58, ...v rozplavbách 28. Micka (ČR) 3:53,06.
4x100 m v. zp.: 1. USA (Dressel, Haas, Pieroni, Adrian) 3:10,06, 2. Brazílie (Santos, Chierighini, Cielo Filho, Fratus) 3:10,34, 3. Maďarsko (Kozma, Németh, Holoda, Bohus) 3:11,99, 4. Rusko 3:12,58, 5. Japonsko 3:13,65, 6. Kanada 3:15,25.

Ženy:
1. Ledecká 3:58,34, 2. Smithová (obě USA) 4:01,54, 3. Li Ping-ťie (Čína) 4:03,25, 4. Titmusová (Austr.) 4:04,26, 5. Kapasová 4:04,77, 6. Keselyová (obě Maď.) 4:05,75, ...v rozplavbách 17. Závadová (ČR) 4:13,85.
4x100 m v. zp.: 1. USA (Comerfordová, Worrellová, Ledecká, Manuelová) 3:31,72, 2. Austrálie (Jacková, Campbellová, Elmslieová, McKeonová) 3:32,01, 3. Nizozemsko (Buschová, Heemskerková, Van der Meerová, Kromowidjojová) 3:32,64, 4. Kanada 3:33,88, 5. Švédsko 3:33,94, 6. Čína 3:36,49.