Sezonu odstartuje na karlovarském dostihovém závodišti evropská šlechta

Dostihové závodiště v Karlových Varech | foto: Martin Stolař, MAFRA

3 2014
V sezoně 2014 oslaví karlovarské závodiště významné jubileum. Před secesními tribunami ve Dvorech se bude konat sedm mítinků, první z nich dostihový Den evropské šlechty už za tři týdny.

Bude tomu přesně 115 let, co domácímu obyvatelstvu, lázeňským hostům a váženým návštěvníkům z celého světa nabídl jedinečný areál zábavu i společenské setkávání na nejvyšší úrovni. Vydáme-li se po stopách jeho bohaté historie, zavedou nás až do roku 1893. To se v Karlových Varech sice dostihoví koně ještě neproháněli, ale fungovala jezdecká škola. Společenský život města byl na konci 19. století zcela přizpůsobený nejrůznějším rozmarům vážených lázeňských hostů ze všech koutů světa.

Nápad jistého karlovarského občana Kohla, a to vybudovat na zelené louce kousek od léčivých pramenů závodní dráhu, vyvolal velký ohlas. Počátkem července 1899 se nedočkavým návštěvníkům poprvé otevřely brány nového závodiště. Slavnostní den si nenechalo ujít na deset tisíc diváků. Dostavili se navzdory neustávajícímu lijáku.

Takový počet návštěvníků můžeme dnes jen tiše závidět. Na rozdíl od dnešní uspěchané doby se do Varů sjížděli trenéři, majitelé i samotní jezdci dlouho před samotnou premiérou. Takový arcivévoda Otto, jehož Allewell Fidel ježděná žokejem Kapouskem se stala vůbec prvním vítězným koněm na karlovarském závodišti, nebo kníže Auersperg, ti to měli do lázeňského města poněkud z ruky. Takže sportovní akci spojili s příjemným několikadenním pobytem v lázních.

Dostihové pády

Délka trvání dostihových dní se mnohokrát změnila. Na samém počátku bývaly vypisované až čtyřdenní akce. Dnes z nich zbyl pouze dvoudenní mítink v rámci červencového Mezinárodního filmového festivalu. Jak už to v životě chodí, také v případě karlovarského závodiště by bylo pošetilé předpokládat, že byl k němu osud vždycky milosrdný. Léta rozkvětu a slávy se střídala s problémy. Několikrát nechybělo mnoho a tento nedoceněný skvost západočeské lázeňské metropole byl vymazán z mapy i ze všech historických kronik.

První krize se dostavila rok po velkolepém zahájení provozu. Dostihy se díky prázdné městské pokladně stávaly prodělečnou záležitostí a tak musela být dráha převedena do správy rakouského Jockey Clubu. V roce 1905 karlovarským dostihům dokonce vyzváněl umíráček. Další "smrtelný" zásah dostalo závodiště v roce 1939, kdy se změnilo na vojenské cvičiště. Dílo zkázy dokonal ničivý nálet v posledních dnech 2. světové války. Bomba, která měla zasáhnout hlavní městské nádraží, se bohužel cestou zatoulala na závodiště.

Co se nepovedlo zničit vojákům, to se ve druhé polovině 60. let minulého století málem podařilo tehdejším radním. Jejich plány na vybudování sídliště či přeměnu na zahrádkářskou kolonii naštěstí zůstaly pouze na papíře.

Léta rozkvětu

Jako jedno z nejšťastnějších období uvádějí historické prameny dvacátá léta minulého století. Památečním byl zcela jistě rok 1925. Během dvouměsíčního letního období se uskutečnilo neuvěřitelných 16 dostihových dní. Tehdy se v areálu pohybovalo najednou na 300 koní.

Podobná situace se opakovala až o sedmdesát let později. V roce 1995 se závodiště díky společnosti Systém 93 spojené s Václavem Chaloupkou přiblížilo k dobám své největší slávy. Sezona čítající deset dostihových dní začala v květnu a pokračovala až do půlky září. Z každého mítinku byl pořízený televizní šot, z významných zkoušek (OAKS, Cena Jezdectví, Velká karlovarská steeplechase, Karlovarská dvojnásobná míle) dokonce přímý přenos. Tím nejhodnotnějším dostihem ovšem bylo České derby, poprvé konané mimo pražskou Chuchli.

Jedinečné Vary

Od roku 1996 je závodiště výhradně v rukou karlovarských podnikatelů. Do každé sezony se snažili vstoupit s nějakým vylepšením, o kvalitách organizace samotné nemluvě. Připomeňme experiment v podobě vypsání dostihového dne uprostřed pracovního týdne, který v Čechách neměl a stále nemá obdoby.

Při atraktivním dubnovém Dni evropské šlechty se závodiště v záplavě klobouků, cylindrů a fraků plně ztotožní s tradičním královským Ascotem. Zdá se vám srovnání s Meydanem v Dubaji jako nejmodernějším a nejluxusnějším závodištěm světa nemožné? Ne tak docela. Obě dvě závodiště mají postavený bezpečnostní podchod pro koně přicházející na start.

Dostihový program

Karlovarskému závodišti na oslavu významného jubilea vyjde letošní sezona vstříc sedmero dostihovými mítinky, první z nich bude za tři týdny.

26. dubna: Den evropské šlechty
15. června: Dostihový den 115 let závodiště Karlovy Vary
6. července: Dostihový den Filmového festivalu Karlovy Vary
3. srpna: Cena města Karlovy Vary
10. srpna: Mezinárodní dostihový den svazu chovatelů
18. srpna: Cena Masise
28. září: Svatováclavská zimní královna 

Celý dvoukilometrový ovál s dlouhou cílovou rovinkou je díky golfovému hřišti, situovanému uprostřed, bezvadně udržovaný a pečlivě zavlažovaný. Pokud si v letním období ostatní dělají starosti s tím, jak zajistit optimální podmínky pro běhání, karlovarští se mohou spokojeně usmívat. V posledních letech jsou Karlovy Vary posuzovány jako jedno z našich nejregulérnějších závodišť.

Důležitou předností zdejší dráhy je její rychlost. Proto se na ni dobře hodí steeplechase skoky po vzoru francouzských a italských závodišť. V plné permanenci jsou od roku 2005. Jedná se o první ucelenou překážkovou dráhu s otočnými skoky v Evropě.

Secesní tribuna druhého nejstaršího tuzemského závodiště patří k nejvzácnějším skvostům města. Evokuje tak příjemný pocit časů dávno minulých. Pohled z ní na areál topící se v okolní zeleni je jedinečný. V našich končinách je jedinou původní, zachovalou a naštěstí neustále udržovanou.

Na stejném místě, kde dnes sedávají diváci, bývali k vidění slavné osobnosti jako Jeho císařská výsost arcivévoda Otto, baron Černín, perský šách Musaffer-Edin nebo prezident Masaryk. Taková myšlenka musí zahřát u srdce.

"Vážím si toho, že závodiště jako jedno z mála u nás neupustilo od předávání čestných cen vítězům na dráze před cílovou podkovou. Stát před tleskající tribunou je nezapomenutelný zážitek a žádné jiné místo pro dekorování jej nemůže nahradit. Zkrátka - tradice a historie, to jsou pro mě Vary. Má srdeční záležitost," říká amatérská jezdkyně Lucie Dítková.

Autor:

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Sparta na úvod selhala, Plzeň začala přesvědčivě, Slavia šťastně

Joel Kayamba z Plzně se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti Olomouci.

VIDEO Fotbalisté Slovácka hned v prvním kole nejvyšší soutěže obstarali velké překvapení - vyloupili...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

VIDEO Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Vítr trhal peloton. Favorité v desáté etapě ztráceli, triumfoval Van Aert

ŠAMPION. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert ovládl desátou...

Před šesti lety na stejném místě kraloval ve spurtu menší skupiny Peter Sagan. „I letos očekávám...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

VIDEO Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na...

Další z rubriky

Americký fotbal v Česku ovládne nový tým. Utká se Praha s Ostravou

Momentka ze zápasu Prague Lions a Ostrava Steelers

Jedno je jisté – po dlouhé době zvedne nad hlavu trofej pro vítěze Paddock ligy amerického fotbalu...

Kopfstein o Balatonu: Zvolili jsme konzervativnější linii

Akrobatický pilot Petr Kopfstein.

Letecký šampionát Red Bull Air Race se o víkendu rozloučil s Evropou závodem na Balatonu. Petr...

Kajakář Zavřel se stal na pětistovce evropským šampionem do 23 let

Kajakář Jakub Zavřel slaví na mistrovství Evropy v Račicích v kategorii do 23...

Kajakář Jakub Zavřel získal na mistrovství Evropy v Račicích titul v závodě na 500 metrů v...

Najdete na iDNES.cz