V roce 1993 excelovaly v pražské Sportovní hale ledové legendy Kurt Browning a Oksana Bajulová nebo taneční pár Usovová, Žulin. Od té doby se v Česku dvakrát konalo evropské mistrovství, v roce 1999 v Praze a 2017 v Ostravě, ale světový šampionát by se mohl vrátit až nyní.
„Pomáhá nám při kandidatuře zkušenost s Ostravou, protože mistrovství Evropy se tam podařilo a přesvědčili jsme tím i vedení Mezinárodní bruslařské unie, že jsme v Česku dobří organizátoři,“ podotkl Stanislav Žídek, předseda krasobruslařského svazu.
„V Praze máme v podobě O2 areny nejen velmi kvalitní stadion, ale zároveň i nový hotel přímo v areálu. Teď se usilovně snažíme jednat s těmi, kteří volbu mohou ovlivnit,“ dodal.
Které země budou soupeřem Čechů, není dosud známé, Mezinárodní bruslařská unie ISU ještě nezveřejnila seznam kandidátů. Ti měli možnost podat přihlášku až do 15. dubna.
„Ale nepochybujeme o tom, že kandidátů bude celá řada,“ řekl Žídek.
O nákladech na celou akci zatím hovořil jen orientačně.
„Může jít o částku okolo 150 až 200 milionů korun. Svět je o stupeň výš než Evropa a O2 arena je něco jiného než Ostravar Arena. Ale světový šampionát nabízí i daleko víc možností, co se týká sponzorů.“
Pokud by Češi uspěli, mohli by se v O2 areně představit současné hvězdy Nathan Chen, Šoma Uno, Kaori Sakamotová nebo i taneční pár Papadakisiová, Cizeron, pokud se rozhodnou prodloužit kariéru.
Praha pomýšlela už na hostitelství mistrovství světa 2024, jenže původní plány narušilo covidové období, během nějž došlo ke zrušení světového šampionátu 2020 v Montrealu.
Kanadě byl poté náhradou přidělen právě šampionát na rok 2024. V sezoně 2023 přivítá krasobruslaře japonská Saitama.
Zvažovala se také kandidatura Ostravy na mistrovství Evropy 2024.
„Ale to padlo, protože jsou plány na velkou rekonstrukci ostravské haly. Nemohli jsme tedy dostat garanci, že bude k dispozici,“ vysvětloval Žídek. „Možnost pořádat toto mistrovství v Brně také padla, protože nemá odpovídající halu. Proto jsme se plně zaměřili na svět v Praze.“