Poprvé od návratu z Paříže nyní promluvila i na veřejnosti, když poskytla rozhovor pro Today Show televize NBC.
„Poslední tři měsíce jako bych se snažila přesvědčovat sebe samu, že jsem v pořádku,“ líčila. „Nakonec jsem si řekla: Dobře, nemohu plně ovládat nic z toho, co se děje navenek, ale mohu ovládat to, co se odehrává v mém nitru. Vím, jaká je pravda. Vím, že jsme měli pravdu ve všem, co jsme dělali.“
Rozplakala se, když moderátorce vyprávěla, jak jí dodává sílu vzpomínka na zemřelého dědečka.
„Můj děda vždycky tvrdil: Všechno se děje z nějakého důvodu. Existují důvody, proč jste tím, kým jste. Existují důvody, proč k vám lidé vzhlíží.“
Gymnastka Chilesová se s odebráním bronzu nesmířila, bude dál bojovat |
Rozpovídala se, jak i dědeček musel během života překonávat „těžké situace“. A ona to také dokáže. „Jednou se budu moci ohlédnout zpět a říct: Vše, co se stalo v Paříži, byla jen část mého příběhu. A ten byl celkově úžasný.“
Ve finále prostných tam získala Chilesová 13,666 bodu, což ji vyneslo na páté místo. Krátce po oznámení jejího skóre však tým USA podal protest, že jeden z prvků byl rozhodčími špatně vyhodnocen a obodován.
Protest byl uznán a skóre navýšeno na 13,766, čímž se posunula na třetí místo za vítěznou Brazilkou Andradeovou a stříbrnou krajankou Bilesovou. Z medailových postů naopak sesadila Rumunku Anu Barbosuovou.
Došlo k ceremoniálu, historicky prvnímu, při němž stály po olympijském závodě gymnastek na pódiu tři ženy černé barvy pleti.
Chilesová usínala v olympijské vesnici s medailí na nočním stolku.
Rumunská výprava však změnu pořadí napadla – a následně jí dala za pravdu i Mezinárodní sportovní arbitráž CAS.
Podle rumunské verze podala americká trenérka Cecile Landiová protest o čtyři sekundy později, než byl povolený minutový limit po skončení cvičení. Chilesová nicméně oponuje: „Máme jasný důkaz, že vše bylo v pořádku. Vynaložím veškeré úsilí, aby bylo spravedlnosti učiněno za dost. A věřím, že lidé, kteří o mně rozhodují, udělají správnou věc.“
S Anou Barbosuovou od skončení pařížských her nehovořila, ale ujistila, že k ní necítí žádnou zášť. Naopak.
„Snažím se být k Aně empatická. Vím, že na svých sociálních sítích zveřejnila svůj pohled na věc a že také pro ni je vše, čím prochází, nesmírně obtížné. Je mi jí velmi líto. Prožívá něco podobného jako já,“ řekla.
CAS zamítl odvolání americké gymnastky Chilesové kvůli odebrání bronzu |
Narážela tím na mezinárodní kritiku, pod kterou se Barbosuová a její tým ocitli, když bylo Rumunům nesčetnými fanoušky i experty vyčítáno, že chtěli Chilesové medaili „ukrást“.
Gymnastická asociace USA oznámila, že je odhodlána i nadále bojovat všemi prostředky proti rozhodnutí CAS. Právníci Chilesové podali odvolání ke švýcarskému federálnímu soudu s odůvodněním, že „postupy vedoucí k rozhodnutí panelu CAS byly zásadně nespravedlivé“.
Argumentují krátkým časem na přípravu k procesu i tvrzením, že samotné Chilesové soudci CAS odepřeli její právo být slyšet. Navíc upozorňují, že předseda rozhodčího senátu CAS byl ve střetu zájmů, jelikož v minulosti působil jako právní zástupce Rumunska ve finančních sporech.
Jak ale teď přesvědčit soudce federálního soudu?
Klíčem má být dokumentární seriál Netflixu „Simone Biles Rising“. Právníci Chilesové zaslali k soudu záběry z dosud neodvysílaného dokumentu, který se natáčel i v průběhu olympijské soutěže na prostných. Zvukové a obrazové důkazy shromážděné z tohoto dokumentu podle nich jednoznačně dokazují, že trenérka Cecile Landiová požádala o přehodnocení bodového ohodnocení za jeden prvek Chilesové 47 sekund po vyhlášení výsledku – tedy v požadovaném minutovém časovém limitu.
„Budou teď všichni ve světě stát stranou, zatímco olympioničku, která udělala jen správnou věc, oberou o medaili kvůli zásadní nespravedlnosti v arbitrážním procesu?“ říká Maurice Suh, zastupující Chilesovou.
Je na švýcarském federálním tribunálu, aby buď potvrdil původní rozhodnutí CAS, nebo vrátil případ arbitráži zpět.
„Těch 13,766 bodu jsem dostala právem, bronz si zasloužím,“ říká Chilesová.
Rozsáhlou podporu jí vyjadřují i kolegyně z týmu. Například Suni Leeová na Instagram napsala: „Co ti provedli, je naprosto nepřijatelné. Pro mě budeš navždy olympijská medailistka.“
Megastar Simone Bilesová sdílela fotku, na níž se s Chilesovou objímají po závodě a připsala: „Hlavu vzhůru, všichni tě milujeme.“
Chilesové je 23 let. Startovala už na hrách v Tokiu 2021, odkud však odjížděla po sérii nepřesvědčivých výkonů zklamaná. V roce 2022 získala na prostných stříbro z mistrovství světa. „A pařížská olympiáda, to bylo naprosté wow. Nejdřív zlato z družstev a navrch medaile z prostných,“ vzpomíná.
Stále si i tuto medaili ponechává, Mezinárodnímu olympijskému výboru ji nevrátila. Věří, že tak nebude muset učinit nikdy, že soud jí dá za pravdu. Barbosuová mezitím obdržela na ceremoniálu v Bukurešti od MOV „náhradní“ bronz.
Za čtyři roky přivítá olympijské boje americké Los Angeles. Chilesové bude tou dobou 27 let. Uvažuje, že tak dlouho v gymnastických soutěžích vydrží?
„Zatím jsem neučinila žádné rozhodnutí,“ reaguje. „Los Angeles je v mé mysli a zároveň mimo ni. Právě teď se jen snažím pochopit vše, co se stalo v Paříži. Budu to brát den za dnem.“