Jan Micka kontroluje čas po rozplavbě na 1500 metrů volný způsob. | foto: ČSPS - Martin Sidorják , iDNES.cz

Předolympijská dřina plavce Micky: motivace v horách i u státnic

  • 2
Patří mezi hrstku českých sportovců, kteří si už vybojovali účast na olympijských hrách v Tokiu 2020. Plavec Jan Micka si nominaci zajistil v dubnu. Ač se v poklidu může chystat na třetí účast pod pěti kruhy, s létem se v jeho plánech objeví řada starostí.

V současnosti do pražského Podolí vyráží Jan Micka na dvoufázové tréninky s klidnou hlavou. Podobné myšlenky mají i jeho reprezentační kolegyně Barbora Seemanová a Simona Kubová. 

Plavci totiž tradičně patří k prvním kvalifikantům na letní olympijské hry.

„U některých sportů se olympijské kvalifikace uzavírají měsíc nebo dva před olympiádou. Někteří to tak do poslední chvíle nevědí. V tomhle my máme obrovskou výhodu,“ říká Micka, jenž si atmosféru největší sportovní akce okusil poprvé v Londýně 2012. Tehdy v 17 letech platil za nejmladšího člena české výpravy. 

Výhoda se ale rázem může proměnit v závazek. Letenku na třetí olympiádu v řadě si 24letý plavec sice zajistil s 15měsíčním předstihem, jako vůbec druhý sportovec z Česka. Úmorné tréninky s jasným vyvrcholením v Tokiu tak může trvat příliš dlouho. 

Kdo už si zajistil start na olympiádě v Tokiu 2020

Zatím se kvalifikovali Simona Kubová, Jan Micka, Barbora Seemanová, ženská kraulová štafeta na 4x100 metrů, moderní pětibojař Martin Vlach a sportovní lezec Adam Ondra. Čtyři místa pro Česko získali střelci a tři místa vybojovali na MS rychlostní kanoisté.

Kvalifikační požadavky IAAF splnili také atleti Zuzana Hejnová, Jakub Vadlejch, Nikola Ogrodníková a Tomáš Staněk, ale jejich nominaci musí potvrdit český svaz, který ještě svá kritéria nezveřejnil.

Kde tedy hledat pro předolympijskou dřinu motivaci?

„Připravujeme se na pár vrcholů v zimě i létě,“ líčí Micka. „Často se ale stává, že některá kola například Světového poháru absolvuji z plného tréninku. Odpočinku je teď méně. Naopak více chodím do posilovny. Prostě do toho bušíme, co to jde.“

Jedním ze zmíněných vrcholů je i v příštím týdnu startující mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Česká výprava do Glasgow míří s 16 reprezentanty. Největšími nadějemi na postup do finále jsou právě Micka (disciplíny: 400, 1 500 m volný způsob), Seemanová (100, 200, 400 m volný způsob) a Kubová (50, 100, 200 m znak).

Fotogalerie

Tím dalším bude květnové ME v dlouhém bazénu v Budapešti. „A pak za dva měsíce hned olympiáda,“ plánuje Micka. „To bude hektické.“

Před odletem do Japonska by totiž rád stihl získat titul na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze. „Snažím se, aby mi myšlenky na olympiádu nelezly úplně na mozek. Škola je i určité rozptýlení,“ přidává.

Kromě času stráveném na horském kole, skialpech nebo běžkách tak Micka píše diplomovou práci, ve které se zaměřuje na motivací sportovců. 

„Teď rozesílám dotazníky a začal jsem s teoretickou částí. Doufám, že v červnu půjdu ke státnicím. Hrozně rád bych měl na olympiádě čistou hlavu a nemusel přemýšlet, že se třeba i tam musím učit.“

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)