Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Debut reprezentačního quarterbacka se blíží. Blades se těší na svého lídra

  16:43
Měl být jednou z hvězd minulé sezony Paddock ligy amerického fotbalu. Jan Bláha, reprezentační quarterback a lídr Ústí nad Labem Blades, měl našlápnuto po postupu do nejvyšší soutěže k velkému hernímu rozletu. Zastavilo ho však vážné zranění kolene, kvůli kterému premiérovou sezonu mezi elitou musel vynechat. O tu letošní málem přišel kvůli koronavirové krizi.

Jan Bláha | foto: archiv ČAAF

Teď se však talentovaný quarterback nemůže dočkat své srpnové premiéry v nejvyšší soutěži v dresu Blades.

Vracíte se po vážném zranění kolene, jak náročná byla rehabilitace?
Rehabilitace byla dlouhá, psychicky náročná, ale probíhala bez jakýchkoli komplikací s dobrým výsledkem. Důsledky úrazu, respektive operace, stále pociťuji - včetně standardních příznaků, jako je občasné „zatuhnutí“ nebo mírné omezení hybnosti kolene po zátěži. Jinak ale v podstatě nevnímám žádné komplikace ani omezení v rámci tréninkové zátěže nebo běžného života. Mám z toho dobrý pocit. Myslím, že se na koleno mohu plně spolehnout, i když stále cítím malý rozdíl v síle obou kolen.

Byl někdy moment, kdy jste zapochyboval, že byste se k fotbalu vrátil?
Přiznám se, že několikrát během rehabilitací a rekonvalescence jsem se věnoval jiným věcem než fotbalu. Měl jsem jiné priority a povinnosti. V roce 2019 jsem v důsledku operace vynechal sezonu, měl jsem čas na státnice a dělal přijímačky na navazující studium, takže jsem byl myšlenkami mimo fotbal. Nicméně po dokončení studia jsem měl jasno a věděl jsem, že v září se připojím ke společné přípravě týmu na další sezonu.

Kde osobně jste bral největší motivaci k návratu na hřiště?
Fotbal hraju už několik let. Vím, že motivaci je někdy třeba hledat i v průběhu přípravy na sezonu nebo třeba po zranění kolene, je vlastně jedno kdy. Když se nám nedaří na tréninku, je půlka týmu naštvaná, protože nám něco nejde tak, jak bychom si představovali. Člověk pak také hledá impuls přijít na další trénink. Nicméně hlavní motivací pokračovat je pro mě zopakovat si pocit výhry nebo dobře odehraného zápasu během sezony. Myslím, že to tak mají i ostatní hráči, kteří hrají fotbal už déle. Znají pocit vítězství a radosti z té zápasové atmosféry, to je hlavní motivací. Možná proto spousta nováčků nedokončí přípravu na sezonu. Offseason je dlouhá a relativně náročná a nováčci vlastně neznají výsledek té dlouhé přípravy, do které musejí investovat dost času a energie.

Jak vnímáte přítomnost Daniela Leška? Jak vám tento zkušený trenér může pomoci v návratu a dalším herním posunu?
Dan nastavil nový koncept hry, který musíme jako tým přijmout. To je pro mě jako quarterbacka celkem náročný proces. Vnímám to jako odlišnou filozofii hry než playbook, který jsme hráli v předešlých sezonách, a to s sebou přináší dost změn. Učím se lépe chápat systém obran, defenzivní schémata a identifikovat slabiny soupeře a těžko bychom v českých vodách hledali kompetentnějšího učitele, než je Dan Leško. Ze začátku je těžké si tento systém osvojit, ale začínám chápat, co se po mně chce, a dostáváme se s Danem na stejnou herní vlnu.

Jan Bláha hledá očima spoluhráče, kterému by poslal míč.

Na jakých herních atributech se jako lídr týmu snažíte nejvíce pracovat?
Je to zejména přizpůsobení ofenzivní hry vůči soupeřově obraně. Snažím se přizpůsobit herní projev útoku a „ušít“ jednotlivé akce do toho, co nám obrana ukazuje, abychom se posouvali po hřišti. Dále se ve spolupráci s Danem a dalšími trenéry snažíme pracovat zejména na pohybu mých nohou a dalších základních herních dovednostech. Mám v tréninku individuální periodu, kde se věnujeme základním drilům.

Co myslíte, že jsou vaše největší herní přednosti?
Myslím, že umím dobře hrát „option“ běhové hry. To jsou hry, kdy se rozhoduji, komu svěřím míč, nebo si ho nechám na základě pohybu klíčového hráče v obraně. Také si myslím, že umím s míčem sám trochu běhat a občas i zkompletuju nějaké zajímavé přihrávky, ale moje hlavní přednost to asi není.

Poslední sezona byla pro Ústí poměrně revoluční. Jak moc by vám mohla pomoci loňská zkušenost v následující sezoně, kdy už nebudete za nováčky?
Myslím, že zejména tím, že víme, do čeho jdeme a co můžeme od první ligy očekávat. Známe naše soupeře a věřím, že nám to pomůže z hlediska psychické stránky před jednotlivými zápasy. Způsob přípravy hráčů, organizace a management týmu se také přizpůsobily novým podmínkám.

Kvůli koronavirové krizi bude letošní sezona termínově hodně odlišná. Jaké jsou vaše cíle při absenci Prague Lions, obhájce titulu?
Domnívám se, že absence Lions nemá na naše cíle žádný vliv. Rádi bychom zahráli vyrovnanou sezonu a měli na jejím konci podobný počet výher a porážek. Nejdůležitějším cílem je zaznamenat výrazné zlepšení oproti loňské sezoně, tedy stabilně podávat kvalitní výkony a vyhrát víc utkání.

Loni jste měli v Ústí poprvé v historii klubu hráče ze zahraničí. Jakou s nimi máte zkušenost a jak velký podle vás mají přínos pro tým?
To asi nejsem schopen relevantně posoudit, loni jsem do fungování týmu žádným způsobem nezasahoval. Myslím, že tým si odnesl potřebnou zkušenost v tom, jak se zahraničními hráči pracovat. Charles Dieuseul byl kvalitní a ambiciózní fotbalista a jistě byl obohacením pro spoustu našich hráčů. Nicméně byl zvyklý na vyšší úroveň fotbalu a myslím, že se nebyl schopen adaptovat na naši úroveň hry, tak aby spolupráce byla pro obě strany přínosnější.

Jan Bláha

Když hodnotíte váš tým, jaké jsou vaše silné stránky a kde víte, že máte slabiny?
Za hlavní přednost klubu považuji management a zázemí týmu, které máme kvalitní. Máme dobrou základnu dobrých trenérů a lidí, kteří investují spoustu často do fungování celého klubu. Zároveň máme pevné jádro hráčů, kteří dokážou využít tohoto potenciálu a zužitkovat kvalitní přípravu, kterou máme k dispozici. Z herního hlediska bych vypíchl zejména fungování celé obrany, ta letos vypadá velmi dobře. Hlavní slabinou jsme jednoznačně my hráči, většina z nás by se měla víc věnovat individuální přípravě, víc se fotbalově vzdělávat a zlepšit docházku na tréninky. Z herního hlediska potřebujeme lépe chápat playbook a zapracovat na atletických dovednostech.

Zmínil byste nějakého spoluhráče, na kterého se zaměřit a který podle vás může mít v Paddock lize zajímavou kariéru?
Určitě bych ukázal na Miloše Nováka nebo Jakuba Imra. Jsou to hráči, kteří jsou na každém tréninku, jsou dříči a mají talent. Jsou atleticky dobře vybavení a hlavně chápou, co se po nich na hřišti chce, umí fotbalově velmi dobře přemýšlet. Oba už mají reprezentační zkušenosti a určitě se ještě někde na titulkách objeví.

Autor:

OH 2024 v Paříži: Program, české naděje i sportoviště

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Lukáš Krpálek, Jiří Prskavec, Jiří Lipták, Barbora Krejčíková, Lukáš Rohan, Alexander Choupenitch, Jakub Vadlejch, Jiří Přívratský, Petr Nymburský, Ondřej Perušič, David Schweiner, Marie Horáčková, Martin Fuksa

  • Nejčtenější

Program a výsledky Eura 2024: Španělé mistry Evropy, ve finále zdolali Anglii

Španělští fotbalisté porazili ve finále mistrovství Evropy hráče Anglie 2:1. Turnaj ovládli po dvanácti letech a ziskem rekordního čtvrtého triumfu se odpoutali v čele statistik od Německa. Naopak...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  14.7 23:33

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou má tříletou dceru, ale opět má problémy s alkoholem. V rozhovoru pro německý...

17. července 2024  13:17

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smráká se nad Pogačarem s Vingegaardem? Novinka zaujala i Armstrongova kata

Úsměvná historka na úvod. Nedělní ráno v Aspenu v Coloradu. Jistý Lance Armstrong sedí v křesle a nevěřícně sleduje dojezd královské pyrenejské etapy na Plateau de Beille. Kulí oči na letícího Tadeje...

19. července 2024  7:59

Španělsko - Anglie 2:1, čtvrtý titul v historii trefil v závěru Oyarzabal

Fotbalové mistrovství Evropy vyhrálo Španělsko. Na rekordní čtvrtý titul v historii dosáhlo na Olympijském stadionu v Berlíně, ve finále porazilo Anglii 2:1. Čtyři minuty před koncem rozhodl...

14. července 2024  19:54,  aktualizováno  22:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Veledílo obhájce. Alcaraz ve finále Wimbledonu jasně přehrál Djokoviče

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále Wimbledonu znovu porazil Novaka Djokoviče a podruhé v řadě ovládl travnatý grandslam. Zatímco vloni se...

14. července 2024  14:45,  aktualizováno  20:41

Přece nebudu brzdit. Dominátor Pogačar dárky nedává. A Vismě už vůbec ne

Premium

V závěru Tour de France dostal i otázku, zda není až příliš chamtivý, když chce vyhrát každou horskou etapu, stejně jako kdysi cyklistický „Kanibal“ Eddy Merckx. Zasmál se: „Kanibal? Ten jí lidské...

22. července 2024

Muchová titul v Palermu nezískala, finálovou bitvu ztratila ve třech setech

Na teprve třetím turnaji po několikaměsíční absenci, během níž léčila zraněné zápěstí, se tenistka Karolína Muchová probojovala do finále. Povedené vystoupení na antuce v Palermu však k titulu...

21. července 2024  14:16,  aktualizováno  23:39

Šestí v Evropě a Nečas králem střelců. Mladí basketbalisté vyrovnali maximum

Basketbalisté do 20 let obsadili na mistrovství Evropy v Gdyni šesté místo a vyrovnali nejlepší český výsledek na šampionátu této věkové kategorie z roku 2015. Jakub Nečas ovládl se 18,6 body na...

21. července 2024  15:41,  aktualizováno  22:46

Hradec - Teplice 1:0, gól hostů v závěru kuriózně neplatil, pak se trefil Spáčil

Devadesát minut nudy, v nastavení pak nevídané drama. Tepličtí fotbalisté v úvodním dějství nového ročníku v Hradci Králové v samém závěru skórovali, ale na doporučení videoasistenta gól kvůli...

21. července 2024  19:40,  aktualizováno  21:55

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...