Zápasník Petr Novák (vpravo) po vítězném utkání

Zápasník Petr Novák (vpravo) po vítězném utkání | foto: Pavel Ryčl

Když zápasníci shazují, je to síla. Úpí na tréninku i u stolu

  • 11
Mámo, já bych jed! Kdepak, ani nápad. V týmu pro blížící se mistrovství Evropy jsou dva muži s příjmením Novák, Petr a Michal. Před velkým podnikem shazují dohromady 14 kilo, nejvíc ze všech reprezentantů. "Je to síla," říkají zápasničtí bratři, novodobí Otesánkové. Hubnou, shazují, trápí se. A pak se konečně najedí.

Jejich váhový standard? 82, resp. 66 kilo. Jenže ve finském městě Vantaa, kde se příští týden budou rvát, jsou přihlášeni do kategorií 75 a 59. Každému bliká výstražné světýlko - sedm kilo musí dolů.

"Shazování je na našem sportu vůbec nejhorší, to si sáhnete na dno," říká těžší z bratrů, šestadvacetiletý Petr Novák o drsné dietě.

Váhu začne upravovat tři týdny až měsíc před velkou akcí. Z jídelníčku zmizí tučná jídla, přílohy, pečivo, do toho třífázový trénink. Váha se redukuje ztrátou tuků, poslední tři kila už jsou jenom voda.

ME v zápase

1. - 6. dubna ve Vantaa (Finsko)

Nominace
Řecko-římský styl:
Michal Novák (do 59 kg), Filip Dubský (66), Tomáš Sobecký (71), Petr Novák (75), Pavel Powada (80), Artur Omarov (85), Vojtěch Kukla (96).
Volný styl:
Vratislav Chotaš (do 86 kg), Lenka Martínková (53), Adéla Hanzlíčková (63).

Přesně tohle období prožívá nyní. "V posledním týdnu nevypiju po tréninku dva litry vody, ale jen litr. Ale úplně nejhorší jsou poslední dva dny. To nepiju skoro vůbec," říká zápasník, který by kvůli shazování do vyšší kategorie nešel. "Nabízí se osmdesátka, ale ta není olympijská. A já chci do Ria."

Ještě hůř je na tom o rok mladší Michal Novák - sedm kilo je v jeho případě větší část hmotnosti.

"Tvrdý trénink, sauna, dříve i igelitové pytle. Dnes jsou to neprodyšné obleky, co v nich běháme jako mimozemšťani," předkládá recept. "Někdy je to trápení," přiznává.

Hubnutí může přinášet i zdravotní rizika. "Mívám potíže s ledvinami, cítím v kloubech, že voda se drží v těle. Doktoři mi nic kloudného neřekli - jen že  prý mám náchylnější ledviny," krčí rameny.

Trenér Švec: Nejhorší je udržet chuť

Bohaté zkušenosti se shazováním má Marek Švec, ještě před dvěma lety nejlepší český zápasník a sběratel medailí, nyní reprezentační kouč. "Většinu kariéry jsem zápasil v devadesátšestce a do ní jsem shazoval deset kilo, ale ve vyšších vahách to jde," má jasno.

Nakonec přestoupil do kategorie 120. "Protože tělo už se po závodech nedostávalo do původní váhy tak rychle jako dřív, když byl člověk mladší."

Něco podobného prý bratrům Novákovým nehrozí. "Jsou to ještě zápasnická miminka," usměje se a prozradí, co pro něho bylo před šampionáty nehorší. "Dietní strava je strašně monotónní, takže když vidíte, jak si někdo dává lahůdky... Nejhorší je udržet chuť."

Konec trápení nepřichází s prvním zápasem, ale o den dříve. To když váha pod dozorem arbitrů pípne: splněno, prošel. "A my se konečně můžeme napít a najíst, to je hned pět kilo zpátky. Ale platí změřená váha z předchozího dne," přibližuje Petr Novák.

"Já hned přiberu čtyři kila, to jsem na vrcholu blaha. Ale nemůžu se nacpat jako prase, to bych druhý den nemohl závodit," usmívá se mladší z bratrů Michal.