I Kaprové měli hrob v Duchcově

26 1999
-
I když v Duchcově vládli v patnáctém a šestnáctém století jen Sulevicové a Lobkovicové, v dnes již zaniklém kostele sv. Jiří byli pohřbeni i příslušníci dalších šlechtických rodů. Podle svědectví starého kronikáře byl tento chrám renesančními náhrobky doslova obložen. Kameny ale většinou vzaly za své a dodnes se jich zachovalo jen sedm. Z nich pouze náhrobek neznámé šlechtičny ze Sulevic je opatřen německým textem. Latinský nápis má honosný náhrobník Adama Havla z Lobkovic (1605) a při této příležitosti můžeme připomenout, že náhrobek jeho bratra Jiřího (1590), pána na Duchcově a Střekově, nejvyššího hofmistra a prezidenta apelačního soudu v Praze objevíme na čestném místě v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Je to důležité i z toho důvodu, že ostatní české šlechtické rodiny zřejmě přilákalo do Duchcova právě Lobkovicovo významné postavení. Dva nejzachovalejší náhrobky patří rodině pana Jiřího Zygela z Chocewicz, císařského rychtáře z Nového Města pražského. Nevelký dětský epitaf připomíná jeho tříletou dcerku Martu (1594), druhá deska manželku Kateřinu z Vysoké (1607) a její dva syny Adama (1607) a Tobiáše (1608). Podle pověsti se urozená paní Kateřina uchýlila do Duchcova z obavy před působením zlého kouzla, kterému - buď jak buď - stejně neunikla. Zbylé tři náhrobky byly znovu objeveny až roku 1924 při kopání základů pro stavbu budovy českého státního reformního reálného gymnázia v Duchcově. Epitaf Floriána Strnada z Kryní je z roku 1563, náhrobek Václava Staršího z Grotzina byl vytesán po roce 1600. Pokud by se snad jednalo o pana Krocína, i tento muž, jehož rod pocházel ze Žatce, byl pražským purkmistrem na Starém Městě a oblíbencem císaře Rudolfa II. Z roku 1582 pochází náhrobek Jana Kapra z Kaprštejna s chotí a synem Zikmundem. I v tomto případě se jedná o příslušníky významné pražské patricijské rodiny. K zajímavému erbu, v němž jsou tři stříbrní kapři, se vztahuje neméně zajímavá pověst o třech bratřích rybářích, kteří zachránili svému králi život před utonutím a za to byli povýšeni do šlechtického stavu. Zajímavé také je, že povýšení získali teprve v roce 1565 bratři Jakub, Pavel a Zikmund Kaprové. Z nich Pavel Kapr z Kaprštejna byl rovněž purkmistrem Starého Města pražského. Nevíme, ke kterému z nich patřil duchcovský Jan Kapr, ale také jeho bratr nebo bratranec Daniel Kapr byl staroměstským měšťanem. Další příslušník rodu Jan Daniel byl císařským soudním radou a předsedal soudnímu procesu s účastníky stavovského povstání v roce 1621. Sám skončil velice neblaze - v roce 1626 jej zastřelil milenec jeho manželky Adam Zapský ze Zap, který byl za tento čin popraven. Stopa jeho syna Jana Daniela a tím i celého rodu končí po polovině sedmnáctého století na velkostatku ve Chvalech.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

První slovenská světová šampionka. Vlhová slaví triumf v obřím slalomu

SVĚTOVÁ ŠAMPIONKA. Petra Vlhová vyhrála obří slalom na mistrovství světa v Aare.

Slovensko oslavuje svojí první světovou šampionkou ve sjezdovém lyžování. Petra Vlhová vyhrála obří...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Krutý Krupp. Rozčílený kouč Sparty poslal hráče trénovat v noci po zápase

Trenér Sparty Uwe Krupp se rozčiluje v utkání s Plzní.

Velmi neobvyklý trest si museli odpykat hokejisté Sparty po středeční porážce v Pardubicích. Trenér...

Liberec slavil v Třinci, dál válí i Plzeň. Pardubice si vyšláply na Spartu

Třinecký Petr Vrána (v bílém vpravo) pod tlakem bránících hráčů Liberce.

Středeční program hokejové Tipsport extraligy nabídl kompletní 43. kolo. Vedoucí Liberec zvítězil v...

Další z rubriky

Po pauze nás čekají tři těžké duely, říká kouč chrudimských futsalistů

PORADA. Futsalisté Chrudimi probírají taktiku. Slovo má kouč Felipe Conde.

Po necelém měsíci, během kterého se chrudimský obránce Roman Mareš stihl rozloučit s reprezentačním...

Německý veslařský olympijský vítěz Reinelt zemřel při lyžování

Maximilian Reinelt

Třicetiletý německý veslař a olympijský vítěz Maximilian Reinelt zemřel při lyžování. O jeho úmrtí...

KOMENTÁŘ: Mládí vpřed! Pročpak to v Česku neplatí?

Carter Hart, nová jednička Philadelphia Flyers, zasahuje.

Nejen osmiletý Kanaďan Connor Parkilla, jenž trpí autismem a miluje hokej, si oblíbil brankáře...

Najdete na iDNES.cz