Bývalý hokejista Jaroslav Pouzar převzal cenu Českého klubu fair play z rukou předsedkyně klubu Květy Peckové (vlevo) a předsedy ČOV Milana Jiráska (vpravo).

Bývalý hokejista Jaroslav Pouzar převzal cenu Českého klubu fair play z rukou předsedkyně klubu Květy Peckové (vlevo) a předsedy ČOV Milana Jiráska (vpravo). | foto: Stanislav Peška, ČTK

Hlavní cenu Českého klubu fair play za rok 2008 získal bývalý hokejista Pouzar

  • 14
K životu se vždy snažil přistupovat se ctí, stejnými pravidly se řídil ve sportu. I proto se stal bývalý hokejový reprezentant Jaroslav Pouzar na slavnostním vyhlášení v Praze držitelem hlavní ceny Českého klubu fair play pro rok 2008 za celoživotní postoj.

Trojnásobný vítěz Stanleyova poháru a dvojnásobný mistr světa Pouzar byl znám jako jeden z nejslušnějších hokejistů své doby. Po skončení aktivní kariéry se vrátil do Českých Budějovic a věnoval se trenérské a funkcionářské práci až do doby, kdy onemocněl leukémií. Také s těžkou nemocí ale bojuje tak, jak byl zvyklý na ledě, o čemž vypovídá třeba i podtitul jeho autobiografie Nikdy se nevzdat.

Loni v listopadu se i přes své úspěchy při oslavách sta letech českého hokeje nedostal mezi vyvolené do Síně slávy a ceny fair play si o to víc vážil. "Samozřejmě mě to trošku mrzelo, že mě tam nedali, ale mám radost z toho dnešního ocenění, takže už mě to nijak netrápí. Já mám doma svoji Síň slávy a ta mi stačí. Třeba si vzpomenou někdy za dvacet let, až tady nebudu," řekl novinářům po slavnostním vyhlášení sedmapadesátiletý Pouzar.

Hlavní cenu za čin obdrželi horozelci Zdeněk Hrubý a Radek Jaroš. Při výstupu na himálajskou osmitisícovku Dhaulágiri v kritických podmínkách zachránili dva polské horolezce, kteří se dostali do ohrožení života kvůli výškové nemoci. Při sestupu z vrcholu pak pomohli i dvěma vyčerpaným španělským horolezcům.

"Přitom tam bylo tolik dalších lidí, ale opravdu nikdo jiný jim nepomohl. Na ty Poláky akorát koukali ze stanů a u Španělů nám jen řekli, ať na ně dáme pozor," prohlásil Jaroš.

Hrubý si dnešního ocenění hodně cení. "A to jak za sebe, tak za všechny horolezce. Je to dobré připomenutí toho, že horolezectví vždycky bylo v očích laické veřejnosti vzorem statečnosti a fair play," uvedl Hrubý.

Za celoživotní činnost byli dále oceněni bývalý olympionik a pozdější dlouholetý trenér běhu na lyžích Ilja Matouš a Milan Palisa, který více než půl století působil jako atletický rozhodčí, trenér a organizátor soutěží.

Za pomoc zraněnému soupeři obdrželi čestný diplom čtrnáctiletý orientační běžec Vladimír Touš, motocyklista Petr Tvrdík a čtveřice účastníků extrémního závodu Adrenalin Cup. Za záchranu života byli oceněni kuželkář Ludvík Kuchař, fotbalista Jan Vlček, trenér juda Jiří Rozsypal, hokejový funkcionář Robin Šín a tři lovosičtí házenkáři.

Cenu klubu fair play dostal i žokej Josef Váňa, jenž při sledování dostihu poskytl pomoc jezdci, který po pádu z koně zůstal v bezvědomí. Fotbalový brankář Milan Švenger pak jako svědek autonehody pohotově zachránil život řidiči, který rovněž ztratil vědomí.

Za opravení výroku rozhodčího ve svůj neprospěch byli oceněni hokejisté Jan Snopek, Jiří Dopita a Jaroslav Kameš, fotbalový brankář Miroslav Filipko, stolní tenista Petr David a florbalisté Lukáš Hrubý a Michal Jansa. Ten hodil míček do vlastní branky, když předtím rozhodčí přehlédl soupeřův gól a nereagoval ani na protesty hráčů.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)