Hlavní cenu Českého klubu fair play za rok 2008 získal bývalý hokejista Pouzar

Bývalý hokejista Jaroslav Pouzar převzal cenu Českého klubu fair play z rukou předsedkyně klubu Květy Peckové (vlevo) a předsedy ČOV Milana Jiráska (vpravo). | foto: Stanislav PeškaČTK

27 2009
K životu se vždy snažil přistupovat se ctí, stejnými pravidly se řídil ve sportu. I proto se stal bývalý hokejový reprezentant Jaroslav Pouzar na slavnostním vyhlášení v Praze držitelem hlavní ceny Českého klubu fair play pro rok 2008 za celoživotní postoj.

Trojnásobný vítěz Stanleyova poháru a dvojnásobný mistr světa Pouzar byl znám jako jeden z nejslušnějších hokejistů své doby. Po skončení aktivní kariéry se vrátil do Českých Budějovic a věnoval se trenérské a funkcionářské práci až do doby, kdy onemocněl leukémií. Také s těžkou nemocí ale bojuje tak, jak byl zvyklý na ledě, o čemž vypovídá třeba i podtitul jeho autobiografie Nikdy se nevzdat.

Loni v listopadu se i přes své úspěchy při oslavách sta letech českého hokeje nedostal mezi vyvolené do Síně slávy a ceny fair play si o to víc vážil. "Samozřejmě mě to trošku mrzelo, že mě tam nedali, ale mám radost z toho dnešního ocenění, takže už mě to nijak netrápí. Já mám doma svoji Síň slávy a ta mi stačí. Třeba si vzpomenou někdy za dvacet let, až tady nebudu," řekl novinářům po slavnostním vyhlášení sedmapadesátiletý Pouzar.

Hlavní cenu za čin obdrželi horozelci Zdeněk Hrubý a Radek Jaroš. Při výstupu na himálajskou osmitisícovku Dhaulágiri v kritických podmínkách zachránili dva polské horolezce, kteří se dostali do ohrožení života kvůli výškové nemoci. Při sestupu z vrcholu pak pomohli i dvěma vyčerpaným španělským horolezcům.

"Přitom tam bylo tolik dalších lidí, ale opravdu nikdo jiný jim nepomohl. Na ty Poláky akorát koukali ze stanů a u Španělů nám jen řekli, ať na ně dáme pozor," prohlásil Jaroš.

Hrubý si dnešního ocenění hodně cení. "A to jak za sebe, tak za všechny horolezce. Je to dobré připomenutí toho, že horolezectví vždycky bylo v očích laické veřejnosti vzorem statečnosti a fair play," uvedl Hrubý.

Za celoživotní činnost byli dále oceněni bývalý olympionik a pozdější dlouholetý trenér běhu na lyžích Ilja Matouš a Milan Palisa, který více než půl století působil jako atletický rozhodčí, trenér a organizátor soutěží.

Za pomoc zraněnému soupeři obdrželi čestný diplom čtrnáctiletý orientační běžec Vladimír Touš, motocyklista Petr Tvrdík a čtveřice účastníků extrémního závodu Adrenalin Cup. Za záchranu života byli oceněni kuželkář Ludvík Kuchař, fotbalista Jan Vlček, trenér juda Jiří Rozsypal, hokejový funkcionář Robin Šín a tři lovosičtí házenkáři.

Cenu klubu fair play dostal i žokej Josef Váňa, jenž při sledování dostihu poskytl pomoc jezdci, který po pádu z koně zůstal v bezvědomí. Fotbalový brankář Milan Švenger pak jako svědek autonehody pohotově zachránil život řidiči, který rovněž ztratil vědomí.

Za opravení výroku rozhodčího ve svůj neprospěch byli oceněni hokejisté Jan Snopek, Jiří Dopita a Jaroslav Kameš, fotbalový brankář Miroslav Filipko, stolní tenista Petr David a florbalisté Lukáš Hrubý a Michal Jansa. Ten hodil míček do vlastní branky, když předtím rozhodčí přehlédl soupeřův gól a nereagoval ani na protesty hráčů.

Autoři: ,

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel....

Trpišovského v Miláně zaskočil překlad: Jak vás ovlivnil Miloš Zeman?

Hlavní trenér Jindřich Trpišovský (vpravo) se zapojil do tréninku Slavie...

Milán (Od našeho zpravodaje) Na hlavu nasadil sluchátka a když poslouchal, jak mu překladatelka tlumočí otázku italského...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

VIDEO Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce...

Nestačili. Čeští volejbalisté dostali na ME direkt od silných Poláků

Polská hvězda León (vlevo) smečuje proti českému dvojbloku Donovan Džavoronok...

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali direkt od úřadujících mistrů...

ZVOLNĚNÍ: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

Liberecký hokejista Petr Kolmann (vpravo) dojíždí pro puk okolo padajícího...

Hokejová extraliga má za sebou první dvě kola. Dva divoké zápasy Sparty, trápení Kladna i Pardubic,...

Další z rubriky

Milníky, exkluzivní fotky a lekce z draftu. I v Praze se slavilo 100 let NFL

New Era si v Sacre Coeur na pražském Smíchově připomněla stou sezonu ligy...

Podzimní sportovní scéna se v Severní Americe tradičně odehrává v rytmu tamní nejpopulárnější...

Nejtěžším zápasníkům na MS znovu kraloval Turek Kayaalp

Turecký zápasník Riza Kayaalp vládne stylu řecko-římskému v nejtěžší váze do...

Turecký zápasník Riza Kayaalp ovládl počtvrté mistrovství světa. Devětadvacetiletý držitel dvou...

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Český baseballista Petr Zýma během prvního zápasu mistrovství Evropy proti týmu...

Čeští baseballisté skončili na mistrovství Evropy pátí a čeká je kvalifikační boj o olympijské hry...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz