Nablýskané kulisy Global Champions Prague Playoffs v O2 areně. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Parkurová elita se utká znovu v Praze. Ve hře je 12 milionů eur

  • 4
Když vkročí do nablýskané O2 areny, okamžitě se jim vrátí myšlenky na loňský ročník. Zaplněné tribuny, elektrizující atmosféra i výjimečný servis pro jezdce a koně. To všechno loni nabídlo vyvrcholení prestižního parkurového podniku Global Championship. A do Prahy se ve čtvrtek vrací.

„Jde o akci roku,“ říká Anna Kellnerová, členka týmu Prague Lions. Domácímu publiku se ale česká jezdkyně nepředstaví. Ve výběru chybí vinou zlomeniny stehenní kosti, kterou si přivodila v květnu. Počínání týmových kolegů tak bude sledovat pouze z tribuny. „Je to pro mě těžké,“ smutní Kellnerová.

Během čtyřdenního klání světová parkurová elita zabojuje o prize money v hodnotě 12 milionů eur. Čtvrteční, páteční a nedělní program patří týmovým soutěžím, v sobotu v harmonogramu svítí individuální zápolení.

K hlavním tahounům domácího výběru bude v obou disciplínách patřit Niels Bruynseels. „Přivezl jsem své nejlepší koně,“ řekl Belgičan. Právě koním se před vyvrcholením celoročního soupeření, které mělo 18 zastávek po celém světě, dostává v Praze největšího možného servisu.

„Poprvé můžeme využít i přilehlou halu O2 universum, čímž jsme výrazně zlepšili servis pro koně,“ říká šéf organizátorů Jan Andrlík. Se stovkou elitních závodníků do haly v Libni přicestovalo přesně 216 koní, jejichž ceny se pohybují v řádech milionů korun.

Fotogalerie

Nové a výrazně větší pracoviště je tak příjemnou novinkou pro aktéry. Změny ale poznají i diváci na tribunách. „Nabídneme nové audiovizuální efekty i řadu doprovodných vystoupení českých i světových umělců,“ doplnil Andrlík.

Novinky si pochvaluje i Jan Tops, nizozemský zakladatel celého podniku. „Před 11 měsíci jsme tady prožili velmi úspěšné finále světové série. Jsem velmi rád, že jsem opět zpět v Praze,“ řekl Tops.

Jeho manželka a svěřenkyně Edwina před rokem v Česku slavila životní trofej, když ovládla individuální klání s názvem Super Grand Prix.

„Tehdy jsme nečekali, že to může být až tak dobré. Všichni teď chtějí v Praze závodit. A mně se tu po návratu vybaví jen ty nejkrásnější vzpomínky, které jsem jinde neprožila, “ řekla Topsová.

Další zcela jistě přibudou po nadcházejících čtyřech dnech elitního parkuru v Česku.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)