Filip Neusser

Filip Neusser | foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia Profimedia.cz

Kdo je Neusser, Hniličkův nástupce? Pozemní hokejista a velký kritik Kejvala

  • 21
Je mu 39 let a není tomu tak dávno, co ho moc lidí neznalo. Maximálně tak fanoušci pozemního hokeje. Byl špičkovým gólmanem, jedním z nejlepších na světě, poté i úspěšným funkcionářem v tomhle menším sportu. V posledních měsících ale Filip Neusser čeří vody českého sportu. Loni na podzim oznámil svou kandidaturu na post předsedy Českého olympijského výboru, nyní převezme uvolněnou funkci předsedy Národní sportovní agentury, na kterou v pondělí dopoledne Milan Hnilička rezignoval.

Když loni oznámil kandidaturu na post předsedy Českého olympijského výboru, mnohé šokoval.

Filip Neusser?

Kdo to je? ptali se sportovní fanoušci i široká veřejnost.

Sám vám na to odpoví. „Jmenuji se Filip Neusser. Jsem bývalý reprezentant ČR v pozemním hokeji a v současnosti trenér národního týmu žen. Kandiduji na předsedu Českého olympijského výboru,“ píše na svém profilu.

Hnilička končí. Odchod jsem oddaloval, aby nám neumřely malé kluby, řekl

Dlouhá léta Neusser patří mezi výrazné osobnosti českého pozemního hokeje.

Když ještě hrával, patřil podle odborníků mezi nejlepší brankáře světa, zejména v hale. Začínal v pražském klubu HC Praga 1946, deset let si ale pozemním hokejem vydělával v zahraničí.

Hrával v Británii, Německu, Španělsku nebo Itálii. V Anglii získal dva mistrovské tituly a Česko reprezentoval na mistrovství Evropy i světa (kde byl několikrát vyhlášen i nejlepším brankářem), zapojil se i do bojů o olympijské hry, byť neúspěšných.

„Sport ale není vždy pouze o výkonu a závodění. Je také o spolupráci, strategii a vizi. Už dlouho vnímám, že nám chybí srozumitelná víceletá koncepce,“ říká.

I proto se to snaží změnit.

Je ženatý, má dvě děti a vystudovanou Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze. Tam také žije, podniká a už pár let také nakukuje do politiky, ve které není žádným nováčkem.

Jako nezávislý pracoval na zastupitelstvu Prahy 3, dva roky působil i jako externí poradce pro sport u ministra obrany. Jako šéf představenstva zase šest let vedl energetickou společnost a dva roky působil jako místopředseda představenstva Technické správy komunikací hlavního města Prahy (TSK a.s.), kde měl na starosti zejména ekonomiku společnosti.

Momentky z Hniličkovy rezignace

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička rezignoval (17. května 2021)

Politické i ekonomické znalosti tak má. O těch sportovních rovněž není sporu. V plénu ČOV je od roku 2012 a prakticky celou dobu platí za jednoho z hlavních kritiků současného vedení.

„V roce 2014 jsem jako jeden z mála hlasoval proti dnešnímu znění stanov ČOV. O dva roky později jsem na plénu ČOV jako jediný vystoupil veřejně, a to s kritikou skutečnosti, že ve vedení olympijského výboru působí pánové jako Miroslav Pelta či Zdeněk Haník,“ řekl pro Seznam Zprávy.

Janda: Hniličkova rezignace? Škoda že nepřišla dřív. Poškodil sportovní prostředí

Letos šéfa ČOV Jiřího Kejvala kritizoval za to, že nereagoval na výzvy ke změně stanov. Ty současné údajně omezují volební právo některých členů včetně České unie sportu, která ke změně vyzvala už loni. Také mu vadilo, že volby mají proběhnout bez zasedání pléna.

Všechna ta nespokojenost v něm vyvolala pocit, že chce něco změnit. Proto oznámil kandidaturu na šéfa ČOV, a stal se tak prvním protikandidátem Jiřího Kejvala od roku 2012.

Volby měly původně proběhnout už loni na podzim, dvakrát ale byly kvůli pandemie koronaviru odloženy, potřetí pak v únoru tohoto roku. Šéf ČOV by se snad definitivně měl volit 24. května.

Jestli u toho v jedné z hlavních rolí bude i Neusser?

Těžko říct, ale když se stal předsedou Národní sportovní agentury, tak to příliš pravděpodobné není.

Šéf České unie sportu Miroslav Jansta

Myslím si, že Filip Neusser je zástupcem mladé a zdravé ambiciózní generace sportovních funkcionářů (manažerů) a nyní dostane příležitost realizovat své záměry v rozvoji podmínek pro sport. Je to člověk se zkušenostmi se sportovní strukturou ze zahraniční, není spojen s žádnými skandály, například se ztrátou Sazky, což se nedá říci o současném předsedovi Českého olympijského výboru.

Viděl jsem ho i jako důstojného kandidáta pro vedení Českého olympijského výboru, zná i spolkové prostředí, potřeby svazů a klubů. Ale tento odvážný krok mě překvapil. Jde do prostředí státní byrokracie, které svým způsobem semlelo Milana Hniličku. Přeju mu hodně štěstí, aby uspěl.

Doufám, že se obklopí lidmi, kteří rozumí státní legislativě, specifikám a přínosu sportu pro společnost. Nepochybuju, že bude za sport v celé jeho šíři bojovat. Nemám o něj obavu, Filip Neusser je dostatečně razantní a nebojí se říci svůj názor. Je velmi kritický ke všem, také k mé osobě. Pro český sport to může být dobrá volba.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž