Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Velká dřina, ale chebští stolní tenisté ukázali mentální sílu

  13:45
Stolní tenisté SKST Cheb postoupili do semifinále extraligy. Hradec Králové ve čtvrtfinále udolali až ve třech zápasech. K největšímu překvapení čtvrtfinálových soubojů se schylovalo hned první den. Druhý tým po základní části SKST Cheb totiž doma podlehl sedmému Hradci Králové 2:3.

Petr Gavlas | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hlavní zásluhu na výhře Východočechů měl Jakub Crha. Hned v úvodním zápase totiž porazil Antonína Gavlase 3:1 a vzal Chebu hlavní triumf z ruky. David Štěpánek sice vykřesal naději, když porazil Marka Kláska, jenže pak mělo utkání předpokládaný průběh. Vlastimil Buben přehrál Ondřeje Květoně. Antonín Gavlas bez ztráty setu vybojoval bod v duelu s Kláskem. A skvěle hrající Jakub Crha zpečetil vítězství hostujícího týmu v souboji se Štěpánkem.

Na východ Čech k odvetě tak Cheb odjížděl s nutností vyhrát a vynutit si třetí rozhodující zápas doma. Druhou možností byl konec sezony. Vybral si, výhrou 1:3, první možnost.

Sice v úvodní dvouhře prohrál David Štěpánek s Vlastimilem Bubnem, jenomže chebská opora Antonín Gavlas zvládl pětisetovou bitvu s Jakubem Crhou a nastartoval obrat. Ještě blíž vyrovnání série posunul Cheb Jakub Slapnička. Porazil Marka Kláska a nahrál na mečbol Gavlasovi. Ten nezaváhal a s přehledem bez ztrátu setu zajistil Chebu vítězství.

A tak se o postupu do semifinále rozhodovalo v Chebu. Výsledkově nejjednoznačnější duel ovládli 3:0 chebští. Byl to ovšem zároveň nejdramatičtější souboj.

Všechny zápasy pětisetové a doslova pět minut po dvanácté zmrtvýchvstání Davida Štěpánka, jenž prohrával s Crhou 0:2 na sety a 5:9. „Jsem moc rád, že se nám podařilo zvítězit, protože to mohlo být i opačně. Jsem opravdu šťastný, že se to klukům podařilo a ukázali spíš mentální sílu týmu,“ přiznal trenér a manažer SKST Cheb Petr Gavlas.

V prvním zápase hned Antonín Gavlas málem narazil. Nakonec udolal Bubna až v pěti setech. A na vstupu do duelu hodně záleželo.

„Byl to rozhodující zápas, chtěl jsem na něj vlétnout, od začátku nastoupit zodpovědně. Bohužel začátek mi vůbec nevyšel, první set byl ode mě úplně vlažný, ač jsem se snažil běhat, tak jsem byl nějaký zatuhlý, necítil se dobře a bylo tomu tak celý zápas. Jsem rád, že jsem to nakonec nějak zvládl,“ přiznal Antonín Gavlas, který stále pociťuje následky podzimního zranění, po svém vystoupení. „Málo jsem toho natrénoval. Pořád hledám a zkouším vymyslet něco na soupeře, protože moji hru, co jsem zvyklý, nemohu aplikovat.“

Rozhodující bod celé série vybojoval Radek Štěpánek v souboji s Crhou. A byl neskutečně těžce získaný, chebský hráč totiž prohrával už 0:2 na sety a 5:9 ve třetím.

„Rád bych vyhrál lehčeji, protože mě to stojí velmi mnoho sil. Je to klika, když se to povede,“ přiznal Radek Štěpánek a dodal. „Dokud není jedenáct, tak není konec, člověk musí zkoušet do posledních chvíli, pingpong je takový, že jeden míček může otočit celý zápas.“

Štěpánek tak šel příkladem kolektivnímu přání, které si chebský celek naordinoval. „Před zápasem jsme si řekli, že do toho půjdeme na plné pecky, že chceme postoupit a dělali jsme pro to maximum.“

Pořád ještě ale zbývalo udělat jeden bod, aby se mohlo postoupit. A vybojoval jej nejmladší člen sestavy Šimon Jadrný. Kláska porazil, jak jinak, v pěti setech. „Pocity jsou neskutečné, když jsem pomohl bodem k výhře týmu. V koncovce jsem měl obrovské štěstí a jsem rád, že to takto dopadlo. Taky jsem byl nervózní, ale nedávám to moc najevo a ani si nějak moc nefandím,“ říkal Šimon Jadrný. Duel rozhodl velmi těsným prasátkem. „Jsem radši, že tam padlo prasátko a šťastný, že to byl poslední míček série.“

Tak ve druhém utkání v Hradci Jakub Slapnička i v rozhodujícím duelu Šimon Jadrný zachránili mladíci Chebu sezonu. „Moc klukům gratuluji a jsem opravdu rád, že jim takto vyšel aspoň konec sezony, když v sezoně to nebylo úplně ideální v některých zápasech,“ uvedl chebský kouč Petr Gavlas.

Semifinále play off extraligy stolních tenistů začíná 20. dubna utkáním HB Ostrov – TTC Enfireex Ostrava. O den později se rozběhne i druhá série mezi SKST Cheb a KT Praha. Opět se bude hrát na dvě vítězná utkání.

„Bude to opět jiný soupeř než Hradec, ne co se týče výkonnosti hráčů, ale co se týče složení týmu. Budeme se hráče, hlavně mladé, snažit připravit takticky na jednotlivé borce soupeře a uvidíme, jak se nám to podaří,“ dodává chebský trenér.

Zestárl jsem o tři čtyři roky, říká Gavlas

Ve středu rozehrají stolní tenisté SKST Cheb domácím duelem s KT Praha semifinále play off extraligy. Postoupili do něj až možná překvapivě těžkopádně. Sedmý celek základní části Hradec Králové zdolal druhý Cheb až ve třech zápasech. Výsledky 2:3 (v Chebu), 1:3 (HK) a 3:0 (CH) sice vypadají nevinně, ale bylo to neuvěřitelné drama, poslední duel se hrál na pět setů každý zápas.

„Zestárl jsem o tři čtyři roky (smích). Ale po vítězství člověk rychle zapomene na nervy, co byly předtím,“ přiznal trenér a manažer chebských stolních tenistů Petr Gavlas. Neméně náročná bitva se čeká od středy v semifinále proti KT Praha.

Čtvrtfinálová série se hrála obden. Po první prohře doma jste hned jeli do Hradce.
Bylo to rychle za sebou a to nakonec hrálo nám do karet. Po prvním utkání to bylo méně veselé. Já to ale očekával. Jakmile Hradec naskočí v plné sestavě, tak je to úplně jiný tým, v tomto složení před dvěma lety skončili třetí. Proto jsem věděl, že to nebude jednoduché.

Nejprve jste tedy doma prohráli 2:3.
Trochu nás zaskočili otočením sestavy. Svého nejlepšího hráče Jakuba Crhu nasadili hned v prvním utkání na našeho nejlepšího Antonína Gavlase a podařilo se mu jej porazit. Bylo to nečekané a tím trochu Gavlas ztratil jistotu. I když Crhovi se podařilo vyhrát se štěstím, už bylo zaděláno.

Rychle jste se museli vzpamatovat a jeli jste do Hradce.
Když jsme tam jeli, řekli si, že se musíme soustředit na každé utkání, každý set, každý míček, každou maličkost. Hrát tak jak celou soutěž, s respektem k soupeři, uvědomit si, že má také nějakou sílu a nepodcenit ani míček. Dát do toho všechno. Ale utekli jsme hrobníkovi z lopaty.

No právě, Radek Štěpánek prohrál s Bubnem hned první utkání.
Neměl vcelku šanci, Buben nechyboval, hrál přesně, razantně a bezchybně.

Potom se znovu postavil Crha Antonínu Gavlasovi.
Riskli to. Ale naštěstí bratr, i přestože nehrál to, na co jsme zvyklí, nebyl ve své kůži, to svými zkušenostmi vydřel a vyhrál 3:2. Crha hrál opravdu skvěle, překvapil mě, jak se připravil na play off i po zranění, které měl od ledna.

A přišla jasná výhra Jakuba Slapničky nad Kláskem.
Šokoval mě. Takticky jsme jej připravovali už od minulého zápasu u videa, tušil jsem, že nasadí Kláska. Slapnička se skvěle připravil po technické stránce, namotivovaný byl ohromně a zahrál skvěle. To nás velice nakoplo.

V prvním duelu hrál jako trojka Ondřej Květoň, ve druhém Jakub Slapnička a ve třetím Šimon Jadrný.
Nebyl to záměr. Mladí hostující hráči mohou v sérii nastoupit pouze do padesáti procent utkání. Proto jsem byl nyní nucen vystřídat všechny tři. Začali jsme od výkonnostně nejlepšího (Květoň), který bohužel nešťastně prohrál s Bubnem, pokračoval jsem Slapničkou v Hradci a nakonec hrál Šimon Jadrný.

Rozhodující zápas jste doma výsledkově vyhráli jasně, ale bylo to největší drama ze všech zápasů. O kolik jste zestárl?
O tři čtyři roky (smích). Ale po vítězství člověk rychle zapomene na nervy co byly předtím.

Všechny zápasy se hrály na pět setů a všechny se překlopily na vaši stranu. Co bylo rozhodující?
U Antonína Gavlase (s Bubnem) to bylo, že se zklidnil, v rozhodujících chvílích zahrál kvalitně, od začátku soustředěně. Liché sety, co prohrál, byly vyrovnané a ty, co vyhrál, byly poměrně jednoznačné. Štěpánek (s Crhou) je jiný příběh. To byla bojovnost, vůle po vítězství. Otočil z 0:2 a 5:9, zahrál skvěle v nádherném utkání, které se muselo líbit. Šimon Jadrný (s Kláskem) využil toho, že se soupeři moc nedařilo celou sezonu a hrál pod velkým tlakem. Jadrný byl opět skvěle připraven takticky, ale také mě překvapil, s jak ledovým klidem zahrál a podařilo se mu vyhrát.

Mezi sériemi je desetidenní pauza. Jak ji vyplňujete?
Antonín Gavlas na začátku minulého týdne odehrál velmi silně obsazený turnaj v Praze. Aby se dostal do zápasové praxe. Od čtvrtka probíhá společná příprava s důrazem na technické a taktické věci spíš než na fyzickou připravenost.

Co tedy bude platit na KT Praha?
Jsem moc rád, že se ke Gavlasovi přidali i ostatní a nenechali jen na něm sbírání bodů. Byl bych rád, kdyby to tak bylo i nyní a týmovým výkonem dotáhli sérii zpátky do Chebu. V základní části jsme vyhráli u nich 1:3, doma prohráli těsně 2:3. Bude nutné, aby se znovu všichni zapojili do bodových zisků, protože sám Gavlas to nezvládne. Bude to hodně vyrovnané a papírově jsou mírnějšími favority hráči KT Praha.

Autor:

Sport v roce 2021

21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Krvavá hra, Procházka vítězí. Reyese knokautoval loktem z otočky

Český MMA zápasník Jiří Procházka v neděli nad ránem v Las Vegas famózním způsobem porazil Američana Dominicka Reyese....

Jágr: Ještě nekončím! Nenechám Kladno zaniknout, soudit mě bude až Bůh

Ve čtvrtek Jaromír Jágr (49) oslavil postup do extraligy. Znovu po dvou letech. V sedmém zápase finále první ligy...

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jágr slaví s Kladnem návrat do extraligy, rozhodla skvělá první třetina

Hokejové Kladno se po jedné sezoně vrací zpátky do extraligy. Největší favorit první ligy zvládl klíčové sedmé finále...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Eagles v šlágru baseballové extraligy dvakrát porazili brněnské Hrochy

Dosud vedoucí Hroši Brno v baseballové extralize prohráli o čtvrtém hracím víkendu dva ze tří zápasů s pražskými...

Koronavirus zrušil přenosy z mistrovství světa v curlingu žen

Mistrovství světa v curlingu žen po krátkém přerušení kvůli výskytu koronaviru pokračuje, ale bez televizních přenosů....

Plavkyně a olympionička Horská se bojí hloubky. Asi bazénový syndrom, říká

Limit pro olympijské hry zaplavala plavkyně Kristýna Horská už podruhé v životě. Přesto pojede 23letá prsařka do Tokia...

Vogel cílí na olympijské hry v Los Angeles. Pokud vzpírání nevyškrtnou

Místo úředničení zvedá těžké váhy. Arnošt Vogel je českým vicemistrem ve vzpírání, o politiku se jako výjimka v rodině...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...