Eiglová slaví loučení stříbrem

Hradec Králové - Zlatou evropskou medaili v této kategorii sice Alena Eiglová už nezíská, přesto bude na tři roky strávené mezi soupeřkami do 23 let vzpomínat jen v dobrém. Judistka hradeckého klubu PSK totiž tuto kategorii opouští jako vicemistryně Evropy. Po předloňském pátém místě a loňském bronzu se tak v Moskvě rozloučila stříbrnou medailí.

"Před odjezdem jsem si říkala, že bych se zase mohla oproti předcházejímu šampionátu zlepšit, což předpokládalo dojít až do finále. Povedlo se to, proto jsem spokojená," říká dvaadvacetiletá česká reprezentantka, jedna z nadějí českého juda pro účast na olympijských hrách 2008 v Pekingu.

V Moskvě jste stále vyhrávala, až ve finále vás porazila soupeřka z Nizozemska. Proč?
Byla lepší, rychlejší, perfektně připravená právě na tento závod. Pere se podobným stylem jako já, ale ve finále byla lepší. Já už jsem přece jen cítila únavu. Závod začal v jedenáct dopoledne, finále bylo v sedm večer, tam se už asi projevil náročný program z minulých týdnů.

Myslíte dvě soustředění v Brazílii a v Japonsku?
Právě to. Ale s tím jsem počítala a jsem moc ráda, že jsem oba tréninkové kempy mohla absolvovat, protože by se měly projevit v příštích sezonách, vše směřujeme k olympiádě v Pekingu.

Právě kvůli soustředěním v Brazílii a v Japonsku bylo těžké předpovídat, jak na mistrovství Evropy skončíte. Stříbro vás nepřekvapilo?
Určitě ano, protože jsem už do závodu šla dost unavená. Ale řekla jsem si, že půjdu zápas od zápasu, s rozvahou a s rozumem a dařilo se mi to.

Ale už v prvním utkání jste narazila na domácí judistku a zápas to byl hodně vyrovnaný.
To ano. Já mám totiž vždy horší vstup do turnajů, navíc pro Rusku hrálo domácí prostředí. Prali jsme se celých pět minut.

Další soupeřky jste porazila před limitem, byly lehčí než Ruska?
To se takhle říct nedá, ale je fakt, že jsem vyhrála s větším přehledem. Podařilo se mi chvaty správně načasovat i provést. Přitom to nebylo ani tady jednoduché. Už třeba proto, že jsem všechny soupeřky na šampionátu sice znala, ale prala jsem se s nimi poprvé.

Stříbrná medaile asi bude velkým povzbuzením.
To určitě. Hlavně teď, kdy nás čeká kvalifikace na olympiádu. přestože jsou olympijské hry až v roce 2008, už je vidět i na těchto závodech, jak silná je to motivace.

Co by vás mělo na olympiádu dovést?
Dobrá příprava, k čemuž jsme dali letos snad dobrý základ a výsledky na turnajích, které účast zajistí. Jejich přesný program ještě neznám, ale s přípravou na příští rok začínáme už příští týden.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)