Jakub Sládek, pálkař týmu Kotlářka Praha, během tréninku

Jakub Sládek, pálkař týmu Kotlářka Praha, během tréninku | foto: Vojtěch Herout

Začíná baseballové finále: Kotlářka chce Drakům překazit oslavy

  • 0
Dolétnou si Draci Brno pro jubilejní dvacátý titul, nebo Kotlářka Praha vybojuje svůj historicky první triumf? Začíná vrchol domácí baseballové extraligy. O víkendu se rozehrají finálová utkání mezi pražským a brněnským celkem, série se hraje na tři vítězné zápasy. V akci bude plno českých reprezentantů.

Jedním z důležitých momentů bude souboj mezi pražským pálkařem Jakubem Sládkem a brněnským nadhazovačem Petrem Minaříkem. Po základní části extraligy obhájil Sládek korunu krále českých homerunářů, v letošní sezoně už dal patnáct homerunů.

„Víme, že stojíme proti soupeři, který doma vládne. My ale uděláme všechno, abychom letos dotáhli titul do Prahy,“ je odhodlaný pětadvacetiletý Sládek.

V předchozích třech sezonách se radovali Draci Brno, nyní pomýšlejí na oslavy dvacátého titulu. Dovést je k tomu hodlá i nadhazovač Minařík, který v semifinále s Technikou Brno předvedl úžasnou formu.

Předchozí ročníky extraligy

2014 1. Draci Brno 2. Kotlářka Praha 3. Eagles Praha

2013 1. Draci Brno 2. Kotlářka Praha 3. Arrows Ostrava

2012 1. Draci Brno 2. Eagles Praha 3. Technika Brno

2011 1. Technika Brno 2. Draci Brno 3. Kotlářka Praha

2010 1. Draci Brno 2. Technika Brno 3. VSK Express Brno

Jestlipak zná nějaké slabiny pálkaře Sládka? „To se dozvíte v sobotu,“ říká tajemně. „Dvacátý titul je hodně zajímavá meta, bylo by prima na ni dosáhnout.“

Draci jsou zkušeným týmem, v českých podmínkách dominují. To tým Kotlářky Praha se dostal do extraligy před pěti lety.

„Začínali jako strašně mladé družstvo, nyní se z nich stala banda talentovaných a dobře fyzicky připravených borců. Myslím, že šance jsou padesát na padesát, bude to zajímavá série,“ očekává Minařík.

Na favorita bez videa

Sládek se s Minaříkem zná i z reprezentace - mohou se vůbec něčím překvapit? Budou se vzájemně studovat třeba na videu?

„V USA je běžnou praxí, že se práce nadhazovačů analyzuje právě pomocí videa, dá se na něm studovat trajektorie nadhozu a další prvky,“ říká Sládek. „V Česku taková videa zatím chybí, jenže při zápase už je to stejně na pálkaři. Na tom, jak dokáže eliminovat nadhazovačovy silné stránky,“ dodává.

Petr Minařík, nadhazovač Draků Brno

Petr Minařík, nadhazovač Draků Brno

Minařík prý se na Sládka speciálně připravovat nebude. „Nemám na to ani moc času, abych vyhledával někde na YouTube tři švihy Jakuba Sládka. Hodně se známe, není moc co extra vymýšlet. Rozhodovat se budu podle aktuálního stavu a situace,“ má jasno brněnský nadhazovač.

První finálový duel začne v sobotu ve 13.00 na hřišti v Brně. Ve stejném čase a na stejném místě bude série pokračovat také v neděli, v příštím týdnu se finále přesune do Prahy.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)