Trenérka Martina Růžičková

Trenérka Martina Růžičková | foto: Michal Růžička, MAFRA

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

  • 24
Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s ní oslavovala triumf Charme Looka ve Velké pardubické. Loni zaznamenala trenérka se 14 výhrami koní ze své stáje v Pohoří svoji nejúspěšnější sezonu. Jenže letos v létě nechal Orling všechny koně od Růžičkové překvapivě odvézt. Podobně se zachovali i další menší majitelé.

Kauza vyplula na povrch těsně před Velkou pardubickou, která se běží v neděli.

„Některé koně jsme převezli domů na rekonvalescenci, některé jsme svěřili jiným trenérům,“ vysvětlila Kateřina Dušková, jednatelka a marketingová ředitelka firmy Orling.

Vzali mi koně. Úspěch se neodpouští, říká trenérka Růžičková

Majitelka dostihového střediska, trenérka Martina Růžičková.

„Nevím proč. Uvedené důvody, tedy ztráta důvěry, byly absurdní,“ řekla před týdnem MF DNES trenérka Růžičková.

Orling ve svém prohlášení uvedl: „Pokud jsme se tak rozhodli po 15 letech, jistě jsme k tomu měli důvod, jinak bychom takto nepostupovali. Důvody jsme sdělili paní Růžičkové. Nechceme je dále rozvádět, protože nechceme paní Růžičkové škodit.“

Dle vyjádření Růžičkové docházelo mezi ní a majiteli koní z Orlingu k neshodám v otázce utracení zraněných a nemocných zvířat. Některé koně nechala firma usmrtit i v případě potíží, které trenérka považovala za léčitelné.

Dušková je přesvědčena, že k uspání měla firma vždy pádný důvod. „Žádný majitel nemůže sám rozhodovat o tom, kterého koně dá nebo nedá uspat,“ tvrdí v prohlášení. „V tomto smyslu je naprosto přesná zákonná úprava. Respektujeme zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, kdy za týrání se považuje dle § 4 d) vydat slabé, nevyléčitelně nemocné, vyčerpané nebo staré zvíře, pro které je další přežívání spojeno s trvalou bolestí nebo utrpením, k jinému účelu než neodkladnému a bezbolestnému usmrcení. To je zákonné, soucitné a milosrdné. Zvíře může uspat jedině veterinární lékař na základě jím stanovené konkrétní diagnózy a prognózy zvířete.“

Růžičková zmínila dva případy, kdy došlo k rychlému uspání kobyl s oční vadou, resp. s otoky na karpálních kloubech, přestože to vzhledem k jejich zdravotnímu stavu podle ní nebylo nutné.

Dušková namítá: „Jednalo se o nevyléčitelná onemocnění znemožňující koním život. O ukončení jejich trápení bylo rozhodnuto po dlouhých konzultacích s veterináři z Veterinární kliniky Brno či s paní docentkou Mezerovou. Bylo to pro nás těžké rozhodnutí, ale pro koně nejlepší řešení. Koně máme rádi a poskytujeme jim nadstandardní péči.“

Trenérka rovněž poukázala, že firma jí v některých obdobích zůstávala i dlužna.

„Za péči o naše koně jsme jí platili,“ říká Dušková.

K tomu, že koně odvezli ze stájí v Pohoří také další majitelé, dodává: „Pokud se tak rozhodli, jedná se o jejich rozhodnutí.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž