Cena Masise: Formu si veze Zock

Momentka z dostihového mítinku v Kolesech | foto: Martin Veselý, MAFRA

12 2016
Stal se hrdinou červnové Simsonovy ceny, tři starty přetavil letos ve dvě výhry a jedno třetí místo. Potvrdí Zock svou formu pod žokejem Milanem Zatloukalem i v nedělní Ceně Masise nebo si v Karlových Varech zopakuje červencové vítězství Duke Of Darhorse vedený žokejem Janem Vernerem? O pozornost se hlásí také řada dalších koní, detektivní zápletku má největší tahák předposledního mítinku sezony na Hipodromu Holoubek.

Předposlední dostihové odpoledne letošní sezony na karlovarském závodišti proběhne ve znamení plnokrevného dorostu. Hlavním bodem programu bude Cena Masise - Pohár Grandhotelu

Pupp za podpory společnosti Charvát Group (I. kategorie, dotace 135 tisíc korun), důležitý srovnávací test dvouletých koní.

Počátky Ceny Masise spadají do osmdesátých let minulého století, na západ Čech se z centrálního závodiště ve Velké Chuchli přestěhovala v roce 1994.

Dostih, ve kterém nezřídka své kvality poodhalí budoucí šampioni klasického, tedy tříletého ročníku, je pojmenován po jednom z nejlepších koní v celé české historii. Napajedelský rodák a držitel titulu Kůň 20. století si tuto poctu vysloužil jak svými výkony na dráze, tak působením v chovu.

V roce 1955 vyhrál v časovém rekordu Československé derby. Zisk modré stuhy byl pouze jedním ze třinácti triumfů hnědáka, který později plných dvacet let působil jako plemeník.

Nejzkušenější v poli je Zock, ve formě je Duke Of Darhorse

Na trať Ceny Masise dlouhou 1200 metrů seovíkendu vydá devět aktérů. Hrdina červnové Simsonovy ceny Zock (žokej Milan Zatloukal) má ze všech startujících nejen největší zkušenosti, ale také vynikající výsledky. V nohách má tři sezonní starty, dvakrát vyhrál a jednou doběhl jako třetí.

Po suverénním triumfu v červencovém termínu na zdejší dráze si o pozornost říká Duke Of Darhorse (žokej Jan Verner), o přední místa by měla usilovat Saša (žokej Bauyrzhan Murzabayev), v jejíž prospěch mluví druhé místo z Simsonovy ceny.

Proti převaze importů se postaví trio českých odchovanců. Nepatrnou hmotnostní výhodu bude mít klisna Argami (žokej Jaromír Šafář), červnová chuchelská vítězka dostihu III. kategorie. Vyrovnané výkony podal v dosavadních dvou životních startech Landaron. Navíc ho bude podporovat jeho stálý žokej Martin Laube.

Dodatečně dohlášený Christok (žokejka Ingrid Janáčková Koplíková) karlovarskému publiku připomene geny svého výjimečného otce Sharpoura, čtyřnásobného vítěze Lázeňské míle z let 2008 až 2011.

Prozatímní vládkyně trenérského rovinového šampionátu Helena Vocásková posílá málo zkušenou Arkanii (žokej Jan Rája), která ovšem při prvním životním startu doběhla na druhém místě. Do nejvyšší společnosti poprvé zavítá Felix (žokej Petr Foret) a cestu mezi nejlepší možná nebude mít lehkou v červnové Simsonově ceně neumístěná Global Girl (žokejka Martina Havelková).

Charros i Fernando letos nejhůře pátí

Ani ve druhém nejvýše hodnoceném dostihu nemají sázející výběr svého favorita ulehčený. Cena společnosti Charvát Group (II. kategorie na 2400 metrů s dotací 100 tisíc korun) nabízí velice zajímavé devítihlavé pole. Loňský vítěz Karlovarské dvojnásobné míle Charros (Kateřina Hlubučková) vyběhl v aktuální sezoně čtyřikrát a čtyřikrát se umístil nejhůře pátý. Také Fernando (žokej Jiří Chaloupka) se v každém z letošních startů v nejvyšší kategorii umístil do pátého místa.

Nepodařený výkon z Oaks by měla napravit nejméně zatížená Latigera (žokej Martin Laube). Zkušenosti z velkých klání by mohl využít letošní účastník Českého derby Johnny Whistle (žokej Petr Foret) nebo jeho polobratr, stájový i tréninkový kolega Lodgian Whistle (žokejka Vendula Korečková). Totéž platí pro excelentního vytrvalce Omnibuse (žokej Jan Rája), kterému se letos nedaří.

Přesně opačně je na tom trojnásobně umístěná a v červnové Karlovarské dvojnásobné míli vítězná Lužnice (žokej Jan Verner). Do pořadí by měla díky dvěma solidním 3. místům z Chuchle a Bratislavy promluvit také loňská vítězka slovenského Oaks Ines (žokej Bauyrzhan Murzabayev).

První vystoupení po šestém místě v letošním derby čeká svěřence Josefa Váni Urban Joye (žokej Milan Zatloukal).

Autor:

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát...

O Ligu mistrů v barvách čínského partnera. Slavia nastoupí v zeleném

Trénink fotbalistů Slavie na hřišti rumunské Kluže.

Kluž (Od našeho zpravodaje) Slávističtí fotbalisté nastoupí do úvodního utkání play off Ligy mistrů na hřišti rumunské Kluži v...

Sparťanská akce Mandjeck. Chceš se soudit, nebo hrát?

Georges Mandjeck ze Sparty (vlevo) se snaží odpoutat od Tomáše Smoly z Baníku...

VIDEO Ještě v červnu chtěl zmizet. Tvrdil, že jeho smlouva je neplatná. Třicetiletý záložník Georges...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

VIDEO Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v...

Další z rubriky

Wales první na světě. To je vtip? Ragbyový šampionát startuje za měsíc

Velšský útočník George North (vlevo) atakuje anglického protivníka  Anthony...

I pro zasvěcené to může být překvapení, pro jiné šok a na Novém Zélandu tomu jistě pořád nevěří....

Lezec Ondra hry ještě jisté nemá, v kombinaci na MS do finále neprošel

Sportovní lezec Adam Ondra se pere s nástrahami tratě na MS v Hačiodži.

Sportovní lezec Adam Ondra se zatím na olympijské hry nekvalifikoval. Na mistrovství světa v...

Kajakář Štěrba postoupil na MS do semifinále pětistovky

Český kajakář Jan Štěrba na mistrovství světa v Szegedu

Kajakář Jan Štěrba, který se letos nevešel do elitního českého čtyřkajaku, postoupil na mistrovství...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ ELEKTROTECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz