Hnědák Black Canyon bude hlavním favoritem nedělního derby ve Velké Chuchli....

Hnědák Black Canyon bude hlavním favoritem nedělního derby ve Velké Chuchli. Během kariéry ještě neprohrál. | foto: archiv TMM

Favoritem dostihového derby je impozantní hnědák Black Canyon

  • 0
V neděli se na závodišti ve Velké Chuchli poběží klasický vrchol sezony, již 97. české derby ČPP. Test na 2 400 metrů pro elitní tříleté koně je opět dotován částkou 2,5 milionu korun a je nejbohatším rovinovým dostihem střední Evropy. Utká se v něm patnáct hřebců a jedna klisna, favoritem s kurzem 2,5:1 je impozantní tmavý hnědák Black Canyon.

Jeho největšími konkurenty by měli být vítěz Velké jarní ceny Sir Sun a zatím pouze ve Francii startující Stellar Speed, kteří se s ním utkají poprvé.

„Startovní listina je velice zajímavá. Objevuje se v ní jeden silný favorit, přesto je pole vyrovnané a dostih bude zajímavý,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Petr Drahoš, ředitel chuchelského závodiště. „Může vyhrát v podstatě každý. Derby je derby a rozhodne hlavně štěstí,“ míní Václav Luka, spolumajitel koně Nagano Gold.

Kůň stáje DS Pegas majitele Jiřího Trávníčka Black Canyon startoval v kariéře čtyřikrát a dosud nenašel přemožitele. „Potřebuje jít v dobrém tempu a zatím nám to tak vychází. Jestli taková taktika přichází v úvahu i pro derby, zůstává zatím otevřené,“ uvedl trenér Dalibor Török po Velké červnové ceně, kterou Black Canyon jako první kůň v historii ovládl zadrženě.

V jeho sedle bude žokej Petr Foret. Také rámcové dostihy nabídnou výbornou podívanou, představí se v nich například držitelka titulu Kůň roku 2016 Dally hit, trojnásobný Sprinter roku Mikesh či předloňský vítěz Derby Touch of Genius, jehož majitelem je šéf boleslavského fotbalového klubu Josef Dufek.

Bohatý doprovodný program začne již hodinu po poledni a obsahuje módní přehlídku, výstavu obrazů či křest knihy o skvělém americkém koni Seabiscuitovi, kterým provede česká dostihová legenda Josef Váňa.

Start prvního z osmi nedělních dostihů je ve 14 hodin, nicméně pořadatelé doporučují dorazit na závodiště s dostatečným, alespoň půlhodinovým předstihem. Čeká se i vedro. „Máme domluvený režim kropení, ale bude záležet na počasí,“ řekl Drahoš.

MF DNES tipuje: I. Drakyáda, II. Mikesh, III. Dally Hit, IV. Touch of Genius, V. Black Canyon, VI. Coffola, VII. Kissi Boy, VIII. Fulmine Luna.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)