Doktor a Mrůzková, naděje pro Račice

3 2006
Račice - Celkem 27 medailových sad bude uděleno na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice, které od 6. do 9. července hostí umělý kanál v Račicích. Na šampionátu se představí zhruba 750 závodníků ze 34 zemí. Češi kromě kilometrové trati ženských deblkajaků obsadí se svými loděmi všechny kategorie.

Posledního mistrovství Evropy, které se konalo loni v Poznani, se zúčastnilo 690 závodníků z 37 zemí. Čeští reprezentanti se z něj vrátili se třemi medailemi.

Roli favoritů na dvousetmetrové trati splnila zlatá čtyřkanoe Petr Procházka, Petr Fuksa, Petr Netušil, Jan Břečka a neméně úspěšně si v neolympijském sprintu vedla i čtyřčlenná posádka kajaku Filip Šváb, Pavel Holubář, Svatopluk Baťka, Jan Štěrba, která dojela druhá.

Medailovou sadu zkompletovala bronzem z kilometru kajakářka Michala Strnadová-Mrůzková. Letošní dvojnásobná mistryně světa ve sjezdu získala v Poznani první velkou medaili ze závodů na "rovné vodě", na které se více zaměřila teprve před aténskou olympiádou.

Poprvé naopak na evropském šampionátu vyšel medailově naprázdno kanoista Martin Doktor. I když zůstal bez cenného kovu také na mistrovství světa v Záhřebu, patří dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty 1996 stále k největším domácím nadějím.

Račické mistrovství Evropy je teprve osmé po svém obnovení v roce 1997. Předtím se o kontinentální medaile rychlostní kanoisté střetli naposledy v roce 1969 v Moskvě, poté následovala dlouhá, osmadvacetiletá přestávka.

Nové kapitoly historie mistrovství Evropy se začaly psát před devíti lety v bulharském Plovdivu.

Vedle Doktora, jenž nasbíral už 11 medailí (2-4-5), byla na evropských šampionátech českou jistotou uplynulých let především čtyřkanoe. Vyjma závodu v Szegedu před čtyřmi lety zajela od roku 1999 na dvousetmetrové trati vždy nejrychleji.

Všech pět triumfů slavili Fuksa s Břečkou, dále v posádce alternovali veterán Procházka, Netušil a Karel Kožíšek.

Z kajakářů na sebe po opětovném vzkříšení mistrovství Evropy nejvíce upozornila dvojice Radek Záruba a Pavel Holubář. Jejich stříbro ze závodu deblkajaků na 500 metrů na šampionátu v Poznani v roce 2000 je největším úspěchem v kajakářské disciplíně od rozpadu Československa.

Sportovní počátky rychlostní kanoistiky spadají do poloviny 19. století. Jejich průkopníkem byl John MacGregor, který stál v roce 1866 u zrodu londýnského klubu Royal Canoe Club a rok nato zorganizoval v britské metropoli první vodáckou regatu.

První významnou akcí mezinárodního rozsahu bylo premiérové mistrovství Evropy. Uskutečnilo se roku 1933 a úlohy pořadatele se zhostila Praha.

Na programu olympijských her se rychlostní kanoistika prvně objevila v roce 1936, dva roky po olympiádě v Berlíně se ve Vaxholmu ve Švédsku konalo první mistrovství světa.

Autoři: ,

Sport v roce 2019

Rok 2019 přináší celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Giro d’Italia, Roland Garros, Davis CupLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS v ragby, SP biatlonistů 2019/2020souhrn Sport 2019

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Německo jenom jako předkrm. Češi musí zůstat hladoví

OSLAVA. Čelem k fotografovi je útočník Česka Milan Gulaš. Slaví se spoluhráči...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Byla to šichta, ne že ne. Byl to z české strany téměř 50 minut hodně nervózní zápas, ale vezmete-li...

Česko - Kanada 1:5. Postup do finále byl daleko, zbývá bitva o bronz s Rusy

Skrumáž před bránou Kanaďana Matta Murrayho, na kterého padá po souboji s...

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Jako by ty semifinálové bitvy byly zakleté... Čeští hokejisté v ní na mistrovství světa opět...

Případ Vrána: dostane šanci proti Kanadě? Čekám, reaguje střelec

Jakub Vrána na tréninku české hokejové reprezentace.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Pro mnohé bylo překvapením, že na čtvrtfinálový duel zůstal na tribuně. Jestli bude hokejista Jakub...

I přes vítězství jde Příbram do baráže, Bohemians se zachránili

Opavský brankář Vilém Fendrich zasahuje během zápasu proti Bohemians.

Sobota se ve Fortuna lize nesla ve znamení boje o udržení se v nejvyšší soutěži. Fotbalisté...

Rusko - Finsko 0:1. Seveřané jsou ve finále, sborná poprvé na MS padla

Finové se radují z postupu do finále mistrovství světa, v semifinále porazili...

VIDEO Prvním finalistou hokejového mistrovství světa se stali Finové, kteří v semifinále přehráli dosud...

Další z rubriky

Fuksa je na Světovém poháru v Poznani ve dvou finále, Dostál na kilometru

ZABER! Rychlostní kanoista Martin Fuksa v závodu Světového poháru v Bělehradě

Kajakář Josef Dostál i kanoista Martin Fuksa postoupili v Poznani na úvodní regatě Světového...

Hosszúová a spol. si prosadili svou. Nová liga pro elitní plavce bude

Katinka Hosszúová při Velké ceně Brna v plavání

Nová profesionální liga pro elitní světové plavce začne 4. října v Indianapolis. Seriál...

Velkou cenu Ústí ovládli kubánští boxeři, výhrou se blýskla i Kučerová

Andy Cruz Gómez z Kuby (vlevo) zasahuje ve finále váhové kategorie do 63 kg na...

Boxeři Kuby opanovali jubilejní 50. ročník Velké ceny Ústí nad Labem. V sobotních zápasech...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz