Derby přepisovala divácké rekordy

13 2006
Praha - Kdyby o víkendu do Prahy přijel cizinec bez znalosti českého sportu, možná by si pomyslel: "Máte tady ale parádní fanoušky!" Vnejoblíbenějších odvětvích, fotbalu a hokeji, zde totiž padl divácký rekord letošní sezony. A vždy za to "mohl" zápas odvěkých rivalů - Sparty a Slavie.

Sobota patřila fotbalu. Derby sledovalo na Letné 20 318 diváků, v hledišti nechyběl ani prezident Václav Klaus.

Neděle posunula letošní diváckou laťku v hokeji: v Sazka Areně přišlo na první finálový zápas mezi Spartou a Slavií 13 844 lidí. To je skvělé i v mezinárodním měřítku, vždyť třeba na úterní zápas slavné kanadskoamerické NHL mezi Carolinou a New Jersey dorazilo jen o pár stovek fanoušků více.

Tento víkend však byl v Praze výjimkou. V hlavním městě sport kromě derby netáhne. Možností, jak využít volný čas, je tu spousta. Opravdové divácké bašty najdete jinde.

Hokej? Vládnou Pardubice

Pro souboj dvou českých nejpopulárnějších sportů je to poslední dobou typické: hokej v návštěvnosti poráží fotbal.
 
Ten trápí korupční aféry, nevábné stadiony nebo i špatné počasí. První liga začíná už v únoru, letos byla řada utkání opět odložena kvůli nezpůsobilému terénu.
 
Štafetu přebrali hokejoví příznivci. Číslem jedna jsou jednoznačně Pardubice, do tamní ČEZ Areny chodí na hokej průměrně 8449 diváků. V hokejové Evropě tak Pardubicím patří deváté místo.

Památné návštěvy na fotbalu a hokeji

Fotbal

50 000 - fotbalové derby Sparty se Slavií v sezoně 1965-66, největší návštěva v historii české a československé ligy.

44 120 - rekord české ligy v roce 1996 (zápas Brno - Slavia).

20 318 - rekord letošního ročníku (sobotní derby Sparta - Slavia).

Hokej

19 000 - absolutní rekord ze sezony 1962-63, tolik lidí přišlo na duel Sokolovo - Slovan Bratislava.

15 785 - památná návštěva v Sazka Areně před dvěma lety: domácí Slavia proti Kladnu, v jehož dresu tehdy hrál Jaromír Jágr.

13 844 - letošní rekord z úvodního finále extraligy. Na pražské derby se ale čekala ještě větší návštěva.

"Záhada" Sazka Areny: kdy padne ligový rekord?

P r a h a (nem) - Je vyprodáno, už nechoďte. Takový vzkaz dostávali hokejoví fandové před finálovými zápasy Slavie a Sparty, které se hrály v neděli a v pondělí v Sazka Areně. Vyprodáno, to by znamenalo 17 360 diváků. Tolik lidí zde bylo jen čtyřikrát, vždy na mistrovství světa v roce 2005.

Ale realita? Volná místa v hledišti a návštěvy 13 844 a 13 806 fanoušků. Lístky na pokladnách přesto byly - například ty, které vrátil sparťanský fanklub.

Takže finále zatím nepřineslo "ani" extraligový rekord. Ten stanovilo památné představení hokejového kouzelníka Jaromíra Jágra před dvěma lety: tehdy Sazka Arenu na duel Slavie a Kladna zaplnilo 15 785 fanoušků.

"Přesto věřím, že ve finále extraligový rekord ještě padne," říká mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. A přidává důvody, proč se tak zatím nestalo.

1. Fanklub Sparty. V místech, která měli rezervovaná věrní fanoušci Sparty, bylo od pohledu nejvíce volných míst. "Lístky, které vrátí, jdou zpět na pokladny. Ale sektory pro fankluby jsou specifické. Třeba rodina s dětmi tam asi nepůjde."

2. Rezervace pro klub. Slavia pochopitelně věnuje určitý počet lístků klubovým sponzorům, obchodním partnerům a hráčům mládežnických družstev. "Jestli ale pak přijdou, to my neovlivníme."

3. Začátek utkání. Kvůli televizním přenosům finále začíná už v 17 hodin, na Prahu zřejmě příliš brzo. "A počet diváků se vyhlašuje po 2. třetině. Na poslední část přijde další stovka, možná sto padesát lidí."

4. Skyboxy. Luxusní místa, která si pronajímají na celý rok firmy. "Záleží na nich, jak je zaplní." Včetně klubových sedadel jde dohromady zhruba o 2500 míst.

Pardubičtí fanoušci projevují svým hráčům nebývalou věrnost. Vždyť letošní sezona pro ně dopadla prachbídně: coby úřadující mistři se nedokázali probít ani do play-off. Ale i když se týmu nedařilo, tribuny se pokaždé zaplnily.

Suverenitu Pardubic může ohrozit jen pražská Sazka Arena, stánek s největší kapacitou v Česku. Jenže ta bývá v základní části spíše poloprázdná. Zato v play-off je vše náhle jinak. "Průměrná návštěva v letošních vyřazovacích bojích zatím přesahuje deset tisíc," vyzdvihl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Moravskoslezský kraj, podpora pro všechny

Plné hlediště, výborná atmosféra. To si reprezentanti chválí při svých zápasech v Moravskoslezském kraji. A je jedno, jestli jde o fotbalisty, volejbalisty, basketbalisty, tenisty, či atlety.

Právě severní Morava se dá označit za jedno z největších center sportovního fandění. I proto se zde hrává řada šampionátů a mezistátních zápasů. Jen namátkou: světová liga a mistrovství Evropy volejbalistů v Ostravě, Davis Cup v Ostravě či kvalifikace mistrovství Evropy basketbalistů v Opavě.
 
"Pokud jde o národní tým, tak jsme měli v Ostravě vždy ideální prostředí," řekl někdejší fotbalový reprezentant, slávista Pavel Kuka, když se před rokem loučil s aktivní kariérou. "Nejlepší fanoušci v republice byli tady. Od nich jsme měli největší podporu v nejtěžších chvílích, když se v roce 1994 rodil nový český nároďák. Až pak přišla reprezentační éra na stadionu Sparty."
 
Ostravští fotbaloví příznivci dali o sobě vědět zejména v sezoně 2003-04, kdy plný stadion hnal Baník k mistrovskému titulu.
 
Pravda, zůstal také stín z jejich divokých výjezdů po celé republice. Ale stejně se všichni shodnou: "Tehdejší atmosféra na stadionu byla fantastická." Tuzemský sportovní fanoušek je však náročný a ctí jasné pravidlo: když se vyhrává, chodí.

To se ukázalo i při zápasech házenkářů SKP Frýdek-Místek, kteří si v dobách největší slávy, v letech 1999 až 2003, na některé finálové souboje ligy pronajali víceúčelovou halu pro téměř šest tisíc diváků. A zaplnili ji. Házena přitom patří k méně navštěvovaným sportům.

Ale vrtkavost fandů platí i opačným směrem. Vyprávět by mohli třeba právě házenkáři Frýdku nebo fotbalisté Baníku. Ti na výše zmiňované úspěchy nenavázali a momentálně se propadli do podprůměru. Hlediště je při jejich zápasech rázem poloprázdné.

Šéf Sparty lákal fanoušky v kotli

P r a h a (bb) - V autech si s sebou vozí sparťanské šály. "Beru si ji, ať jdu kam jdu. Byl jsem v ní v divadle i na magistrátu," říká Viliam Sivek, ředitel hokejové Sparty,
I to je způsob, kterým se snažil přitáhnout diváky zpět do T-Mobile Areny, když Spartou zmítala krize.

Klub též zavedl slevy na parkovné, výhodný program permanentek, fanklubu dal dresy, natočil hymnu. Hráči začali skákat po triumfu rybičky. "Najednou zjistíte, že hala, která byla vždy mrtvá, začne skandovat, zpívat, dělá vlny," libuje si Sivek.

Sám chodil skandovat taky, mezi skalní příznivce. "Považoval jsem to za důležité, protože fanoušci nám nevěřili. Poskakoval jsem jako šestnáctiletý, i když je mi šedesát, a měl jsem vyvrknutou nohu. Mužstvo začalo hrát. Podařilo se to," líčí Sivek. Místo třítisícových návštěv teď na Spartu chodí i čtyřnásobek lidí.

Z toho, co říkáte, je patrné, že důležité je ukázat fanouškům, že...
Oni jsou ti důležití. Mužstvo potřebuje fandy, sponzoři také. Je to začarovaný kruh, který musí být absolutně uzavřený. Je to normální podnikatelský záměr.

Hodně jste taky vsadili na slevy.
Slev je hodně. Patří k tomu i dodržení cen permanentek. Pak je třeba pracovat s fanklubem. Dáváme mu autobusy na výjezdy. Ale teď máme velký problém se Slavií. Je hrozné, když mají fanoušci zaplatit 400 korun do kotle. Nemáme peníze, abychom jim to zaplatili.

Jak se na počtu diváků projeví ceny?
Třeba když jdete se čtyřčlennou rodinou a máte zaplatit 180 korun parkovného. Proto jsme jako první věc snížili jeho cenu.

Mluvíme o skalních fanoušcích, ale jak na hokej nalákat ty občasné?
Ti se chytnou.

Hodně využíváte billboardy a reklamu. Funguje?
Ano.

Může podle vás chodit na Spartu pořád třinácti tisíc lidí, nebo je to jen záležitost play-off?
Pořád ne. Jsou mužstva, která tolik nepřitáhnou. Ale deset tisíc lidí by chodit mohlo. Budeme na tom pracovat.

Na takových návštěvách klub už vydělá?
Ne. Provoz haly je strašně drahý. Jen za leden jsme za teplo zaplatili bezmála milion korun. A přitom tam to teplo jen fouknete, aby lidi neumrzli.

Pro diváky bývá důležitý i komfort. Chystáte se halu vylepšit?
Ano, dohodli jsme se s magistrátem o pronájmu a investicích, které bude dávat město. Spolupráce je velmi dobrá. Připravujeme plán akcí, které bychom chtěli dělat. Od světelného mostu až po sedadla, zázemí hráčů. Chceme Spartu udržet v Holešovicích.

Diváckou jistotou je atletická Zlatá tretra

O s t r a v a (jsl) - Fanoušci potřebují úspěch. Napětí. Hvězdy. Pak jsou ochotni zaplnit haly a stadiony do posledního místa.  To vše jim od roku 1961 nabízí atletický mítink Zlatá tretra v Ostravě. Jeden z nejnavštěvovanějších a nejtradičnějších sportovních podniků v republice.

Jeho předzvěstí byly dva světové rekordy, které v roce 1949 na stadionu v Ostravě-Vítkovicích vytvořil legendární Emil Zátopek v běhu na 10 000 metrů. Hnalo ho padesátitisícové publikum.

Zlatá tretra začínala na třech tisících diváků. Světový, ještě ručně měřený rekord 10,9 vteřiny Němky Stecherové na 100 metrů vidělo 11 350 fanoušků. Divácký rekord v roce 1976 byl 16 650. Tehdy lidi přitáhl Alberto Juantorena.

V minulých jedenácti letech Tretra hostila mimo jiné Maurice Greena, Tima Montgomeryho, Marlene Otteyovou, Wilsona Boita Kipketera, Mariu Mutolaovou, Colina Jacksona, Hichama El Guerrouje, Asafu Powella a samozřejmě kompletní českou špičku. A počet diváků se blížil dvaceti tisícům. V roce 2003 pořadatelé ohlásili 22tisícovou návštěvu.

"Ostravský start je pro mě vždy výjimečný, diváci jsou skvělí," řekla diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová.

Obrovský zájem je už také o letošní mítink, který bude 30. května. Vstupenky si objednávají atletičtí příznivci z Polska, Německa i Anglie. "Zájem o lístky se zvedl po halovém mistrovství světa, kdy jsme oznámili, že u nás bude startovat v běhu na 110 metrů překážek Američan Trammell," řekl ředitel spolupořádajícího SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek.

Přitom vstupné na hlavní tribunu stojí 500 korun, do nekrytých ochozů stovku. V devadesátých letech stály nejdražší lístky symbolických 50 korun. Je však vidět, že za špičkovou podívanou jsou lidé ochotni zaplatit.

Autoři:

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel....

Slavia i Sparta před derby vyhrály. Plzeň slaví, Boleslav dala šest gólů

Josef Hušbauer ze Slavie (uprostřed) střílí gól v utkání proti...

VIDEO Slávističtí fotbalisté vyhráli sedmé z devíti dosavadních utkání nejvyšší soutěže a vedou ji o tři...

Nestačili. Čeští volejbalisté dostali na ME direkt od silných Poláků

Polská hvězda León (vlevo) smečuje proti českému dvojbloku Donovan Džavoronok...

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali direkt od úřadujících mistrů...

Dejte Lukakovi deset banánů, jinak ho nezastavíte. A komentátor skončil

Romelu Lukaku z Interu Milán (vpravo) se snaží probít přes Walaceho z...

Chválil, chválil, chválil, ale nevhodně. Italský komentátor Luciano Passirani z televizní stanice...

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích...

Další z rubriky

Soud? Největší křivda v životě, říká krasobruslařka. V happyend nevěří

Úspěšná krasobruslařská dvojice Radka Kovaříková - René Novotný v muzikálu na...

Díky nim se může naše krasobruslení po rozdělení Československa pochlubit jedinou světovou zlatou...

Baseballisté na ME přemohli Belgii a drží šanci na kvalifikaci o Tokio

Český baseballista Martin Červenka v utkání proti Izraeli.

Čeští baseballisté si udrželi těsnou výhrou nad Belgií šanci na účast v olympijské kvalifikaci pro...

Skeetaři jsou opět mistry Evropy, Tomeček získal v Lonatu double

Jakub Tomeček

Družstvo českých skeetařů ve složení Jakub Tomeček, Tomáš Nýdrle a Jaroslav Lang obhájilo titul...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz