Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Český iceman umrtvuje hlavu. Samková mi na rekord pod ledem věří, říká

  13:00
Otužoval se s olympijskou vítězkou Evou Samkovou, radil hercům filmu Poslední závod, aby neumrzli, hlavu strkal do vody, která měla teplotu pod bodem mrazu, na rybníku vyráběl led. Teď už je teplický freediver David Vencl připravený na svůj rekordní zápis v plavání pod ledem. Změnil ovšem místo i čas - ne Rakousko koncem příštího týdne, ale už úterý 23. února Lahošť.

David Vencl si libuje v extrémních výkonech, v jeho rekordu ho podpořila i snowboardistka Eva Samková. | foto:  David Vencl, www.czechiceman.czShutterstock

„Datum jsme původně chtěli kvůli covidu tajit, aby nepřišli lidi. Ale nakonec to můžu říct: Lahošť u Teplic, vápenka, úterý. Stejně nikdo není zvědavý na nějakého Vencla, který beztak nebude během svého výkonu vidět,“ směje se český ledový muž, který stanoví světový rekord a možná překoná i ten Guinnessův. Poplave pod ledem na jeden nádech bez neoprenu a v těch nejtěžších podmínkách - tedy bez čepice a závaží, na které jsou freediveři zvyklí.

Devadesát metrů pod ledem jen v plavkách. Český freediver chce do Guinnessovky

Zamrzlé jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem využili nejen k potápění, ale i...

Proč padlo rakouské ledovcové jezero Weissensee?
Je velmi komplikované se dostat do Rakouska. A velmi drahé kvůli restrikcím. Když jsme to plánovali a potřebovali jsme mít jistotu, co a jak, museli bychom strávit pět dní v karanténě. Nic dobrého pro výkon. K tomu dva testy. To všechno zaplatit pro 15 lidí plus pět dní ubytování navíc, takže by to šlo o 200 tisíc korun nahoru. Zůstáváme doma.

Budou v Lahošti podmínky pro Guinnessův rekord? V pravidlech je led tlustý 30 centimetrů.
Úplně skvěle mrzlo, takže jsem po večerech vyráběl led s kamarády. Chodíte, děláte díry a zalíváte rybník. Až to ztvrdne, tak znova. Ale přišla obleva, mrazy už nebudou. Čekáme, jaká jsou přesně pravidla pro měření těch 30 centimetrů. Uvidíme, jestli se jim podaří naměřit třicet dřív, než to odplavu, nebo to spadne pod tuhle hranici. Každopádně plavat pod ledem půjde, za těch pár dní určitě nezmizí.

Mrzelo by vás, kdyby nakonec o rekord nešlo?
Ono o něj nakonec půjde v každém případě. Když led bude pod třicet, nebude to Guinness, ale světový rekord. Pojistili jsme si to u freediverské asociace Pure Apnea. Kdybych plaval jen pro ni, dovoluje mi závaží a čepici. S tím bych zaplaval víc, jenže i tak do vody půjdu bez toho. Chci, aby můj výkon měl tak jako tak hodnotu Guinnessova.

Zakládající Guinnessův rekord utvořil legendární Holanďan Wim Hof the Iceman, teď ho drží Dán Severinsen, který uplaval 76,2 dálkového metru. Jaké je maximum v Pure Apnea?
Tam ho budu vytvářet. Díry budou ovšem dané. Poslední je na osmdesáti metrech a je jich pět. První po 40 metrech, další tak po čtrnácti. Když se teoreticky vynořím na 65, udělá se z toho světový rekord, ale tím bych se zase moc nechlubil, nebude mít pro mě hodnotu.

Zamrzlé jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem využili nejen k potápění, ale i bruslení, freediveři Petr Kapoun a David Vencl.

Když se budete cítit víc než na 80 metrů, nebude vás štvát, že už nemáte díru?
Nebude. Naopak je lepší, aby se na světě „přiživilo“ na tomto rekordu víc freediverů. Když za rok někdo zaplave 82 a nebude vůl a nedá hned 110, on si na tom udělá jméno, pak někdo další zaplave 85, jiný 87. Populární budou všichni a zpopularizuje se i náš sport.

Tréninkově jste už potřebných 80 metrů zvládl?
Ne, ještě nikdy, asi v pátek to poprvé zkusím. Nejvíc jsem zaplaval 75 metrů, ale bez stresu. Říct mi někdo, že musím zaplavat ještě dalších 25, zvládl bych to.

Máte strach?
Co já mám? Nějaké obavy. Ne, to není správné slovo. Nervozita je lepší. A to z důvodu, že to nikdo nikdy přede mnou v těchhle podmínkách nezaplaval. Už pár freediverů zaplavalo stovku pod ledem, ale třeba s čepicí. Nejvíc mi právě vadí, že ji nemůžu mít. To je nejhorší.

Plán freedivera Davida Vencla na rekordní zápis.

Proč?
Celý organismus až po krk se může adaptovat na chlad a pak mu už nevadí. Jediné, co se nedá otužovat, je hlava. Pouze si může zvyknout na tu bolest. Jak když boxer buší do pytle, tak má pak umrtvené klouby a bolest už necítí. Tohle já trénuji. Nořím se do sudu s ledem na balkoně a umrtvuju hlavu. To je moje specialita. Sud jsem měl zasolený, takže voda mrznula až při minus pěti stupních Celsia. Při minus čtyřech jsem dělal zádrže dechu, celý potopený, dvě až tři minuty. To je mnohem výraznější, než co mě čeká. Rozdíl mezi 19 a 20 stupni Celsia není tak velký jako mezi nulou a minus jedním.

Jak dlouho budete pod vodou?
Vychází to na minutu a 45 vteřin. Teď v rámci tréninku jsem plaval 75 metrů za 1:40 minuty. Poplavu v hloubce přibližně 250 centimetrů pod hladinou.

V přípravě jste se nořil do ledové vody i se snowboardistkou Evou Samkovou.
Ano, i s Evou jsem se otužoval u ní v Českém ráji. Moc příjemné. Ve Vrchlabí byli s Markem Adamczykem, hercem a jejím přítelem, na Vánoce, nejdřív jsme se procházeli, pak jsme vyrazili do vody. Všichni tři. Byl jsem i za akrobatickým pilotem Petrem Kopsteinem v Karlových Varech, naučil jsem ho otužovat. A pak ještě zápasníka v MMA…

Snad ne Vémolu?
Ne, ne. Nechtěl jsem, aby tam měl někdo větší prsa než já. Tedy Eva Samková je má (smích). Šlo o Leoše Brichtu. I pro něj to byla výzva, nakonec to taky zvládl.

David Vencl si libuje v extrémních výkonech, v jeho rekordu ho podpořila i snowboardistka Eva Samková.

Jak jste se dostal k Samkové?
Byl jsem u filmu Poslední závod, kde všichni umrznou. Je to o běžcích na lyžích Hančovi a Vrbatovi, kteří tragicky umřeli. Dělal jsem tam instruktora otužování, aby herci ten film dokončili, respektive aby se dožili těch scén, než umřou (smích). Hraje tam právě i Marek Adamczyk, takže se to nějak všechno pospojovalo. Přes Marka jsem se dostal k Evě a pro ni to bylo natolik sympatické, že se rozhodla, že moji akci ráda podpoří. Eva je známý otužilec. Když média chtějí reportáž s hercem, tak řeknou Pavlovi Novému, když se sportovcem, tak osloví Evu Samkovou.

Nevydržela ve vodě déle než vy?
(Smích) To zase ne. Ale je moc sympatická, normální. Přesně taková, jak jsem si ji představoval.

Co vám k pokusu o rekord řekla?
Že to je hustý. Ona je zvyklá o takových věcech nepochybovat, řekla, že mi věří, že to dám.

Vencl je špičkou freedivingu: Na gauči vydržím i osm minut bez dechu

Freediver David Vencl

Zmínil jste, že jste se dostal i k filmu. Dá se říct, že otužování vám otevřelo jiný svět?
S nadsázkou jsem říkal, že když už vás v televizi nebaví covid a někam to přepnete, většinou narazíte na Vencla. Byl jsem snad sedmkrát v televizi za poslední měsíc a půl. Jak se roztrhl pytel s otužováním, krásně se to rozjelo. Když je nějaká reportáž o otužování, chtějí tam Vencla jako odborníka. To já určitě jsem, ale nemyslím si, že bych byl největší odborník a ani nejotužilejší. Ale zase v té kombinaci, v tom možná nejlepší budu.

Jaký pro vás byl zážitek pracovat u filmu?
Super. Dokonce jsem se dostal do komparzu, hraju účastníka zájezdu ROH z roku 1956. Což možná nedává moc smysl, protože Hanč a Vrbata zemřeli při závodě v roce 1913, ale on je to retrospektivní film. Příběh vypráví Oldřich Kaiser, jeho hrdina Emerich Rath jako jediný z těch, co závod nevzdali, přežil.

Když mluvíme o tom přežití, je nějaká možnost, že by se váš pokus o rekord nějak zvrtnul?
Není. Nevím, co by se muselo stát. Já jsem přesvědčený o tom, že bych to byl schopný zaplavat i bez doprovodu, ale lidí se mnou bude pod ledem šest. Dva poplavou pod vodou se mnou, další na mě budou čekat po cestě, navíc je tam skvělá viditelnost. Takže když mi hrábne a rozhodnu se, že poplavu třeba někam doprava, do dvou vteřin mě někdo chytne za ruku nebo za nohu a řekne, že tudy ne. Od díry v ledu budu nejdál 20 metrů. Aby se něco stalo, muselo by mi doopravdy hrábnout. Něco jako když jedete po dálnici a strhnete volant. 

Sport v roce 2022

Sportovními hity roku budou ZOH 2022 v Pekingu, hokejové MS ve Finsku, MS v atletice v americkém Eugene a v netradičním předvánočním termínu MS ve fotbale v Kataru.

17. - 30. ledna: Tenisový Australian Open, Melbourne
4. - 20. února: Zimní olympijské hry, Peking
13. - 29. května: MS v hokeji, Tampere a Helsinky
29. května - 11. června: Tenisové Roland Garros, Paříž
27. června - 10. července: Tenisový Wimbledon
1. - 24. července: Cyklistické Tour de France 
15. - 24. července: MS v atletice, Eugene (USA)
29. srpna - 11. září: Tenisový US Open, New York
21. listopadu - 18. prosince: MS fotbalistů, Katar

  • Nejčtenější

Opičí gesto a tvrdý trest. Hrabík si nezahraje třicet zápasů

Český hokejový útočník Kryštof Hrabík byl potrestán za rasistickou urážku, které se měl dopustit v zápase farmářské AHL...

Intimní zpověď Davidové: Jsou dny, kdy už prostě nemůžu, kdy nemám kam jít

Ne vždycky je všechno zalité sluncem, byť se to tak na první pohled může zdát. I zdánlivě věčně usměvavá a dobře...

Jsem omezený, kaje se Hrabík za rasismus. Třicetizápasový trest přijal

Český hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, za které dostal v nižší zámořské soutěži AHL zákaz...

Krejčíkovou ve čtvrtfinále skolilo vedro, Nadal v Melbourne ustál bitvu

Úvodní tenisový grandslam sezony Australian Open postupně směřuje k závěru, v úterý pozná první semifinalisty mužské i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krejčíková zkrátila zpoždění programu. Prožívá radost i žal: Puká mi srdce

Druhá partie, druhé přesvědčivé představení na modrých kurtech v Melbourne Parku. Tenistka Barbora Krejčíková po Němce...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Po nákaze covidem zemřel olympijský vítěz v gymnastice Csollány

V 51 letech zemřel olympijský vítěz a bývalý mistr světa v gymnastice Maďar Szilveszter Csollány. Podlehl covidu-19, s...

Krok od průlomu. Červenka byl blízko startu za New York Mets

Jen málo chybělo, aby se Martin Červenka stal prvním českým hráčem v zámořské Major League Baseball. Reprezentační...

Český čtyřbob s nováčky uzavřel sezonu SP dvacátým místem ve Svatém Mořici

Český čtyřbob ve velmi pozměněné sestavě obsadil v závěrečném závodě sezony Světového poháru ve Svatém Mořici dvacáté...

Konečný jde zase do ringu. Někomu přepočítám žebra, hlásí boxerský veterán

Lukáš Konečný opět přeruší boxerskou penzi. Bývalý profesionální mistr světa po roce vkročí do ringu. Zda půjde o ostrý...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...