Dana Brožková, orientační běh

Dana Brožková, orientační běh | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Další zlato pro orientační běžkyni. MS už vyhrála na klasické i krátké trati

  • 0
Orientační běžkyně Dana Brožková se po roce opět stala mistryní světa. Ke svému loňskému titulu na klasické trati ze šampionátu v Olomouci tentokrát přidala v maďarském Miskolci zlato ze závodu na krátké trati.

"Dostala jsem se v posledních dnech do optimální formy," vysvětlovala po doběhu zlatá medailistka, chtěla jsem být do šestého místa, ale hlavně jsem chtěla předvést bezchybný výkon." Druhá Norka Marianne Andersen za ní zaostala o deset vteřin.

Mezi muži byl nejrychlejší fenomén krátkých tratí Francouz Thierry Gueorgiou, obhájce stříbrné medaile z loňského roku Michal Smola skončil jedenáctý.

Pro Brožkovou je druhý titul světové šampionky o to cennější, že závod na krátké trati běžela na vrcholné světové akci poprvé v životě a hned ji vyhrála. Až dosud totiž běhala jen sprinty a závody na klasické trati.

V Bukových horách u Miskolce ji premiéra vyšla náramně. Na 5,3 km dlouhé trati s 22 kontrolami porazila všechny soupeřky. Nestačila na ni ani mnohonásobná mistryně světa Simone Niggliová, vracející se po mateřské dovolené, ani obhájkyně titulu Finka Minna KauppiováNiggliová, ta skončila se ztrátou 49 vteřin třetí, Kauppiová čtvrtá.

Brožková běžela od začátku závodu v pohodě. "Věděla jsem, že jdu dobře, ale na trati byla celá řada dalších výborných závodnic. Určitě mi pomohlo, že jsem doběhla dvě minuty přede mnou startující Švédku Janssonovou a čtyři minuty sestru Radku," vysvětlovala.

Výhodu z toho, že se jim přiblížila, však nepociťovala. "Běhám nejraději sama, proto těžko říci, zda mi spolupráce s nimi v závěru pomohla či nikoliv," podotkla osmadvacetiletá Brožková.

V cíli nijak netajila, že si středeční závod užila i proto, že nebyla pod takovým tlakem jako loni před závodem v Olomouci na klasické trati: "Olomoucký titul si cením hodně, protože ho okolí ode mě očekávalo. Tady podobný tlak očekávám při obhajobě loňského titulu, ale do dnešního závodu jsem šla dost klidně."

Obhájkyně bronzové medaile na krátké trati, její mladší sestra Radka, běžela na mezičasech vyrovnaně se svou sestrou. Vydržela to ale jen do 13. kontroly. Pak udělala čtyřminutovou chybu a sen o obhajobě cenného kovu se jí rozplynul.

Nakonec skončila dvanáctá se ztrátou více než čtyři minuty na svou sestru. Poslední z českých reprezentantek na startu Vendula Klechová obsadila 17. místo s odstupem přes pět minut na vítězku.