Rostislav Vítek

Rostislav Vítek | foto: Jiří Seidl, MF DNES

Dálkového plavce Vítka láká rekord na kanálu La Manche

  • 1
Osmé místo, to je nejlepší výsledek českého plavání na nedávném mistrovství světa v Římě. Jeho autorem je Rostislav Vítek z brněnské Komety. I když na 25kilometrové trati si troufal i výš.

"Předtím jsem vyhrál Světový pohár Capri – Neapol na 36 kilometrů, takže jsem měl trošku větší ambice. Ale i tak jsem s umístěním spokojený," sdělil 33letý kliďas.

Nyní ho ale čeká ještě větší výzva, od 13. srpna se pokusí překonat kanál La Manche. A to v rekordním čase. "Světový rekord by byl super, ale byl bych rád i za český," podotkl Vítek k cíli výpravy s rozpočtem přibližně 300 tisíc korun.

Říkáte, že na MS jste měl vyšší ambice. Doufal jste v medaili?
Tipoval jsem se do pátého místa. Ale věděl jsem, že trať mi nesedne. Závodilo se na moři, a když se na něm udělá dvouapůlkilometrový okruh a fouká, tak se plave různými směry proti vlnám a hodně se to mění. Navíc se nedalo moc občerstvit, byly tam jen dvě ukotvené lodě, zatímco běžně plují se závodníkem.

Nyní vás čeká kanál La Manche. A váš průvodce Petr Mihola naznačil, že vám nepůjde jen o přeplavbu, ale i o rekordní čas. Je to tak?
Jenom to přeplavat by asi z mého pohledu byla blbost. Je to nějakých 32 kilometrů a já kolikrát plavu delší tratě. Spíš jde o to udělat co nejlepší čas. Ale vím, že kanál je specifický a strašně záleží na počasí. Když vyjde, tak je možné, že se přiblížím sedmi hodinám (světový rekord Bulhara Petara Stojčeva je 6:57, český Yvetty Hlaváčové má hodnotu 7:25 hodiny). Ale také je možné, že to poplavu osm hodin a nic s tím neudělám.

Co pro vás La Manche znamená? Pro spoustu plavců je to velký sen.
Je to sen pro mnoho lidí z mého okolí. Pro mě je to spíš výzva, kterou bych rád zkusil.

Sbíral jste k přeplavbě kanálu nějaké informace?
Já jsem se právě nikoho neptal. Lidi, co to plavali, většinou neměli takovou rychlost a šlo jim hlavně o přeplavání. Já to spíš beru jako závod a chci se připravovat jako na normální závody. Moc o tom nevím, až namístě se dozvím víc od lodivoda. Teplotu vody ale sleduju, teď už je 17 stupňů, což je pro mě dobré. Můžou mě překvapit leda vlny nebo nějaký silný vítr, ale v tomto ohledu věřím lodivodovi, že mě tam pošle v dobrém počasí.

Máte plán, jak rychle plavat?
Ozkoušel jsem si to právě na Capri, což je zhruba stejná vzdálenost. Tam se mi povedlo od startu plavat svoje tempo a jet až do konce sólozávod. Myslel jsem při tom i na La Manche, kde taky poplavu úplně sám a budu muset jít od začátku do konce naplno. To je asi jediná taktika.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)