Triatlet Petr Vabroušek

Triatlet Petr Vabroušek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Ani šampion Vabroušek nemládne. Boj o titul Czechmana je tak otevřený

  • 0
V písníku Hrádek u Starých Ždánic a v jeho okolí se dnes od 12 hodin koná 9. ročník největšího triatlonového závodu v republice Czechman.

Před úvodním výstřelem to bude „maso“. Organizátoři letošního Czechmana registrují téměř sedm stovek triatlonistů, což je o nějakých sto šedesát víc než před rokem. Dalších zhruba 150 lidí se přitom představí ještě ve tří až pětičlenných štafetách.

„To číslo každoročně roste. Troufám si říct, že tolik závodníků na startu v Čechách v jeden moment nikdy nestálo,“ míní šéf Czechmana Tomáš Petr z pořádajícího oddílu SK OMT Pardubice.

Na sportovce čeká klasická porce polovičního ironmana: 1,9 kilometru plavání, 90 kilometrů na kole a 21 běžeckých. Stejně jako loni se mohou těšit na „tropy“ - předpověď počasí na sobotu hlásila 31°C a voda má 21°C.

Na Czechmanovi nebude chybět kompletní šestice triatlonistů, kteří loni vystoupili v hlavních kategoriích mužů a žen na pódium. Vrací se obhájce prvenství mezi muži, veterán Petr Vabroušek (Titan Trilife, je rovněž šampionem z let 2010 a 2011), loni druhý Ladislav Dvořák (Ekol Elite TT) i třetí Luboš Truhlář (BKP).

„Původně měl startovat také úřadující mistr Evropy na téhle trati Filip Ospalý, pak by to byl závod jenom o druhou příčku. Ale odhlásil se, má něco se zády. Takhle je první místo volné,“ avizuje Petr.

Dvaačtyřicetiletý Vabroušek byl na květnovém Krušnomanovi až dvanáctý, a nebude tak jednoznačným favoritem jako dříve .

„Ani on nemládne a různých závodů má relativně hodně. Navíc krátké závody jako ten náš pro něj nejsou úplně to pravé, specializuje se na dlouhé. Ale když bude vedro, svou sílu ukáže,“ říká Petr.

Z domácích borců se dá sázet na velmi slušné umístění u dvou: Jana Wainera a Pavla Petráska. Wainer vyhrál Krušnomana a Petrásek byl nedávno druhý v Duatlonu Břehy, který rovněž pořádá pardubický triatlonový oddíl.

„Honza by měl být rozhodně vpředu, i když tohle počasí mu úplně nesvědčí. Pavel je naše nová posila, uvidíme, jak se s tím popere. Na top 10 by mít měl,“ věří Petr.

Pardubickou sestavu v Czechmanovi doplní mj. i stálice Jan Vodehnal a Pavel Kašpárek (ročník 1961), který ve své věkové kategorii těžko bude hledat konkurenci.

V ženách se o titul pravděpodobně utkají loňská vítězka Eva Potůčková s Lenkou Královou, která před rokem doběhla třetí.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
5. - 8. 3. (Nové Město na Moravě)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)