Neděle 15. prosince 2019, svátek má Radana, Radan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Chci naplnit čtyři roky smysluplnou prací

18 2005
Praha - Známý dříč a poctivák, dlouholetý reprezentant Jiří Seidl se stal v devětatřiceti letech koučem triatlonové reprezentace. Úkol? Oživit tým, zdecimovaný porážkou na aténské olympiádě a ozvěnou funkcionářské války. Napumpovat jej silou a sebevědomím, a navrátit ty nejlepší na místa na světovém výsluní.

S čím nastupujete do nové funkce? 
Současný stav jsem si označil jako "Triatlon v roce nula". Máme velmi silný tým mužů i žen. Ale po nevydařené olympiádě jakoby byly všechny předcházející vynikající výsledky zapomenuty a my začínali znovu od nuly. Vím, že v současnosti jsou všichni v poctivé přípravě na nadcházející sezonu a to hodnotím velmi kladně. Nikdo z opor ten boj nevzdal. Vím, že to nebude vůbec lehké období, ale osobně si myslím, že je lepší být přímo u toho a snažit se něco smysluplného vytvořit, než za klávesnicí počítače psát, jak je vše špatně. Tímto chci také pracovně dokončit jednu z kapitol sportovního života, kterou jsem začal u juniorů. 

Co jste se naučil jako kouč juniorské reprezentace?
Vnímat závodníky i z druhé strany.Ne jenom z té sportovní. Poznáte jaký mají charakter, zájmy, jak se dívají a hodnotí věci a lidi kolem sebe. Jsou to zajímavé postřehy, ze kterých můžete čerpat v osobním přístupu k nim. Myslím, že toto platí i u dospělých.

Co potřebují špičkoví čeští závodníci?
Teď hlavně klid v přípravě na sezónu. Rušivých momentů okolo sebe si užili už dost.

Jakých?
Několikrát se v krátkém časovém úseku měnil svazový předseda, proběhlo několik valných hromad. Sport šel maličko stranou. A oni jsou na očích a proto museli k dění zaujmout stanovisko. Myslím, že ke konci se v tom už těžko orientovali a to nebyli zdaleka sami, kdo tápal.

Cítíte nějakou skepsi po olympiádě?
Spíš mi bylo všech líto. Určitě nikdo z nich nepodstupoval  námahu v přípravě pro to, aby končil uprostřed či na konci startovního pole.

Kdo z mladých má brzy naděje prohnat Filipa Ospalého a spol? Některé hlasy juniorské výsledky dost kritizovali...
Myslím že ještě není ta správná doba na to vyslovit jedno jméno a říci že to je nástupce Filipa Ospalého. Výkonnostní rozdíly jsou zatím příliš veliké.

Jak funguje spolupráce s Jiřím Jelínkem - vaším předchůdcem a dnes šéfem resortního centra ministerstva vnitra, které financuje přípravu triatlonistů?
Normálně pracovně.

Co chcete změnit, vylepšit na rozdíl od něho?
Nejde o to něco měnit, systém funguje. Jde o to dát do té práce svůj osobní potenciál, svoji kreativitu. Každý to dělá trochu po svém.

Budete koučovat všechny disciplíny - olympijský triatlon, dlouhý, duatlon, kvadriatlon atd.?
Jsem zodpovědný za chod všech odvětví triatlonu. Problematika jednotlivých odnoží je však velmi specifická a bez pomoci lidí, kteří se v ní pohybují, se neobejdu. Jednou z cest je vytvoření sítě osob spolupodílejících se na chodu jednotlivých odvětví či možná lépe řečeno sekcí triatlonu. Dokážu si představit, že např. o problematice sekce dlouhého triatlonu budu diskutovat s Petrem Vabrouškem. U sekce zimního triatlonu v předstihu pochopili potřebu této osoby a celou zimní sezónu dle mého soudu velmi dobře "odkoučoval" Ivoš Grabmüller. 

Jaký je teď společný program soustředění?
Za současné finanční situace svazu centrální přípravu seniorských reprezentantů a reprezentantů do 23 let v olympijském triatlonu zajišťuje oddělení triatlonu při resortním sportovním centru ministerstvu vnitra. Zde jsou zařazeni všichni členové uvedených reprezentačních družstev v olympijském triatlonu. Výjimku tvoří Filip Ospalý a Honza Řehula, kteří jsou zařazeni  pod ministerstvem školství. Konkrétně to do současnosti znamená dva týdenní zimní kempy na Mísečkách a jeden třítýdenní jarní kemp na Kanárských ostrovech, na který právě odlétáme. Dlouhodobý pobyt v Jižní Africe zvolila dvojice Lucka Zelenková a Anička Šupinová. Na kratší dobu se do stejného místa místa vydal Přemysl Švarc (K23). V Thajsku se připravuje Radka Vodičková (K23)  a v Koreji Honza Řehula. Filip Ospalý trénuje v Itálii s Ukrajinci Polikarpenkem a Glušenkem.

V jakém stavu jsou finance na národní tým, bude se jezdit na Světové poháry a další nákladné závody v době, kdy body do olympijského žebříčku mají ještě nízkou hodnotu?
Začnu od konce otázky - na Světové poháry se jezdit bude. Ono se na ně jezdit musí, protože to je cesta, jak se kvalifikovat na olympiádu. Musíme však zpočátku volit závody finančně méně náročné, převážně v Evropě, abychom vyšli s rozpočtem. Zpracovali jsme návrh na dělení financí, který zohledňuje zařazení do reprezentačních družstev (A,B, 23) a dosažené výsledky , nezapomnělo se ani na ohodnocení trenérů. Velkou měrou se na něm podílel Radek Cingálek. Čeká se však ještě na schválení výkonným výborem svazu.  Líbilo by se mi zavedení prémiového řádu za celkové umístění ve Světovém poháru, kdy s blížící se olympiádou by byl vzestupný koeficient ohodnocení. Byl bych i pro vypsání prémií za umístění na ME a MS. Na toto v současnosti ale peníze nemáme. Přesný stav finací na reprezentaci bude znám začátkem dubna.  

Veřejnost spočítá úspěšnost vaší práce jen podle výsledků. Jaké máte cíle na ME a MS?
Podíval bych se ještě o něco dál do budoucnosti. Přál bych si, abych si po olympiádě v Pekingu 2008 mohl říct, že to byly čtyři roky naplněné smysluplnou prací pro triatlon.  

Přesto, zkuste prosím, ty výkonnostní mety...
Řeknu to tedy ještě jinak, letošní Evropa v olympijském triatlonu se koná ve švýcarském Lausanne. Trať, která čeká na závodníky, je cyklisticky velmi náročná. S juniory jsem tam byl loni na MEJ a troufám si tvrdit, že je náročnější než ta ve Varech. Musí tam odjet borci skutečně dobře připravení, schopni udržet vysoké tempo ve stoupání. Z toho důvodu jsou za nominační závody určeny ty, kde je nutné předvést sílu v kopcích (Madrid, Vary). To by mělo být zárukou, že je těžká trať nepřekvapí. Já osobně bych byl jak u mužů tak i u žen spokojen s umístěním dvou závodníků v první desítce. Spíše běžeckým závodem pak bude MS v japonském Gamagori, kde zpravidla vylézá klubko plavců pohromadě a společně objedou i rovinaté kolo. Zde budu spokojen s umístěním jednoho muže i ženy v první desítce. V letošní sezóně si ale dokáži představit variantu, že někdo z naší špičky vzhledem k profilu trati vynechá ME a bude se soustředit pouze na MS. 

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Televizní reportérka ze Slovenska dostala pukem. Bojuje o oko a mimiku

Podle svědků ten moment vypadal hrozivě a přiložená fotografie to jen potvrzuje. Slovenská televizní reportérka Barbora...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Trest potvrzen. Rusko bylo kvůli dopingu vyloučeno z olympijských her

Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. V pondělí o tom rozhodl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě setiny od pódia. Ledecká končí ve druhém sjezdu v Lake Louise čtvrtá

Tak blízko dalšímu skvělému úspěchu. Den po premiérovém vítězství ve Světovém poháru sahala Ester Ledecká ve druhém...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Krasobruslař Březina se po letech vrací na mistrovství republiky

Po čtyřech letech se Four Nationals Championships, mistrovství republiky v krasobruslení, které Češi pořádají společně...

Zdráhalová byla v Naganu patnáctá na pětistovce v divizi B

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová obsadila 15. místo v divizi B závodu na 500 metrů na třetím podniku Světového poháru...

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském...

Sáblíková: Druhé místo? Spokojenost. Blondinová teď jezdí brutálně

Jedno první, dvě druhá a jedno čtvrté místo. Taková je bilance Martiny Sáblíkové ve čtyřech závodech Světového poháru...

Najdete na iDNES.cz