Šampion Charme Look se leskl už v paddocku, formu potvrdil v dostihu

Charme Look s žokejem Janem Faltejskem v sedle triumfálně dobíhá do cíle Velké pardubické. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2017
Už druhým rokem má opět základnu v Anglii, konkrétně v Newcastlu. Žokej Jan Faltejsek ovšem dál závodí také ve Francii a Itálii. A pravidelně, především na větší mítinky, si odskočí rovněž do Česka.

„Jezdím pro lidi, kteří mě chtějí,“ komentoval to čtyřnásobný vítěz Velké lakonicky poté, co při sobotním kvalifikačním odpoledni v Pardubicích vybojoval tři první příčky včetně hlavního dostihu, a navrch jednu třetí.

Poptávka po vašich službách bezpochyby je.
Je a jsem za to rád.

A když se vám mítink povede jako teď, jsou to hodně příjemné návraty domů, že?
Určitě. Člověk si nemůže stěžovat, zvlášť když sedí na dobrých koních. Třeba v těch prvních proutkách jsem věděl, že takového mám (Arkalona). Je ještě mladý, potřebuje vyzrát, něco pochopit - ale má obrovskou budoucnost. Jestli to dopadne, nebo ne, to se uvidí. Tzigane du Berlais (další vítěz pod Faltejskem) tu naposledy vyhrál s Pavlem Složilem, ale tohle byl mnohem těžší dostih. Ukázal, že roste a že toho je spousta před ním. Já rád jezdím pro lidi, kteří koním dávají čas. I když se někdy něco nepovede, příště jedeme zase. Tady je strašně důležité zdraví koní a neskutečná práce trenérů. Se mnou se dělá rozhovor, protože to odjezdím. Jenže pak zase zmizím do kšá. Oni dělají tu dennodenní práci. Já takovou znám z Anglie a nedaří se mi tak, jak bych si představoval. I když tam je to zase jiná liga. Ale dřina s koňmi je stejná. Pátek, svátek, sobota, neděle... Jestli jsou Vánoce nebo Velikonoce... Prostě pořád.

Šablona, že se něco nepovede, ale může to vyjít příště, dokonale sedí na váš nynější kvalifikační dostih s loňským šampionem Velké Charme Lookem. Od začátku jste byli tu o půl délky, tu o hlavu vpředu. Diktoval si valach tempo od startu sám, nebo jste ho musel nějak popohánět?
Trenérka (Martina Růžičková) stanovila taktiku, že máme jít víc zepředu, a nikdo se tam nehrnul. Kdyby chtěl jet někdo rychleji... Na půdu, co byla, jsme absolvovali v podstatě příjemný dostih. Tempo nebylo přepálené, akorát. Charme Look ukázal, že je stále o kousek lepší než ostatní. Jak to bude příště, to nikdo neví.

V noci z pátku na sobotu byla pořádná bouřka. Jak se to na dráze podepsalo?
Oranice byly hluboké, místy tam stála voda. Ale nebyla to zase žádná katastrofa. Zaplať pánbůh. Když zaprší, pro koně je to lepší, bezpečnější. A nám v sedle se lépe dýchá. Kdybychom měli jezdit v pátek odpoledne, tak křísíme koně i žokeje, protože se musíme vydat i v horku. Jsme odpovědní majitelům, z koně i ze sebe bych měl vymáčknout co nejvíc. Takhle to bylo fajn.

Bylo znát, že je Charme Look oproti nepovedené květnové kvalifikaci silnější?
Jo. Už i v paddocku vypadal jinak, leskl se. To na jaře nebylo. Jsou to takové malé střípky, které se skládají dohromady. Těžko hodnotit podle prvního pohledu, jestli to bude špatné, nebo dobré. Tentokrát to však bylo někde úplně jinde už od startu. Byl víc psychicky v pohodě, jinak se hýbal.

Minule jste společně upadli na Velkém anglickém skoku. Šlo vám teď hlavně o to, abyste na překážce byli první a nedostali se do nějaké strkanice?
Kdyby někdo jel a nacpal se tam, nechal bych ho, jen bych si možná dal větší pozor, protože naposledy nás tam trochu Ter Mill poškodil. Já si ovšem myslím, že by kůň býval upadl i tak, ať by byl vpředu, nebo ne. Tehdy to nebylo to pravé ořechové. Ale nemůžu si dovolit v půlce dostihu zastavit a říct: Podívejte se, ten kůň není v pořádku. Zkoušíte to dál, třeba se chytne, půjde to. Že to pak skončilo pádem... Nikdo nemůže vidět do všech konců.

Na ostrovech máte před sebou nějaké závody?
Teď ne, je spíš přípravná část roku, tak jako je v zimě hluché období v Čechách. Překážkový sport v Anglii sice jede neustále, ale tradice je začít koncem září a pak to pokračuje až do května. Běhá se skoro pořád.

Plán je tedy takový, že se v Pardubicích objevíte znovu na závěrečnou čtvrtou kvalifikaci?
Myslím, že jo, nicméně to ještě nevím, je to až za tři týdny. Netuším, jestli dostanu nabídku. Ale strašně rád bych, dostihy mě hrozně baví. Je tu samozřejmě i finanční stránka věci, ale bez té vášně by to nešlo.

Řada žokejů se po posledním dostihu rychle osprchuje a ze závodiště chvátá pryč. Vy jste v šatně zůstal opravdu dlouho - proč?
Já nikam nespěchám. Mám tam spoustu věcí, nepořádek, do kterého se mi vůbec nechce. Raději jdu ještě k panu Trávníčkovi, aby mi trochu srovnal záda. Pak promluvím s jedním, druhým... Trenéři chtějí po dostizích nějaké dojmy, protože ne všechno stihneme probrat během odpoledne, a tak dále.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Tajfun Karolína. Přidá Plíšková desátou výhru v řadě? Serena je proti

PODPISY. Česká tenistka Karolína Plíšková se podepisuje fanouškům po postupu do...

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Nevypusť ani jeden míč. Udržuj si pozitivní mysl. Nepřestávej útočit... Přikázání trenérky Conchity...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad...

Hubnout, anebo nehubnout? To je, oč v tenise běží

VE VZDUCHU. Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová a jeden z jejích forhendových...

Melbourne (Od našeho zpravodaje) Tenistky v šatně se na sebe loni na jaře udiveně otáčely: „Vidělas ji? Není nemocná? Nebo se...

Ničemo! Ukřivděný Španěl mrštil taškou a nadával rozhodčímu

ZLOST. Španělský tenista Pablo Carreňo Busta se zlobí po osmifinále Australian...

Byl tak blízko, stačilo mu uhrát dva míče. Pablo Carreňo Busta se mohl poprvé na Australian Open...

Jízda Kvitové pokračuje. Bartyové nedala šanci a je v semifinále

PO SEDMI LETECH. Tenistka Petra Kvitová slaví postup do semifinále Australian...

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Tenisové Australian Open pokračuje duely ve čtvrtfinále. Po sedmi letech si semifinále zahraje...

Další z rubriky

MOV neuspěl u soudu s odvoláním proti osvobození Legkova a spol.

NA VRCHOLU. Rus Alexandr Legkov nejrychleji vyběhl sjezdovku Alpe Cermis a stal

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) neuspěl u švýcarského soudu s odvoláním proti verdiktu...

Dvořák dostal svůj bob v Innsbrucku na páté místo, kousek od pódia

Němci Johannes Lochner a Florian Bauer během závodu Světového poháru v...

Dominik Dvořák a Jakub Nosek obsadili páté místo v závodě dvojbobů na Světovém poháru v Innsbrucku....

UFC plní list pro Prahu, Češi ani Slováci ale nepřibývají

Lucie Pudilová se chystá na zápas MMA v organizaci UFC v Praze.

VIDEO Osm zápasů už UFC pro Prahu odtajnila. Dosud však na 23. únor nepřidala žádné další domácí ani...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz