Mistrovstvím světa v maďarském Szegedu se koná od čtvrtka do neděle 20. srpna.
Sprinterská dvoustovka čtyřkje přímo specialitou české čtyřkanoe. Na stupně vítězů se na MS prosadila už podeváté za sebou (1-6-2), přičemž popáté v řadě skončila hned za mistry světa. Sedmkrát se v její posádce objevili veterán Procházka s Fuksou, na pěti medailích se podíleli Břečka a Karel Kožíšek.
Společně s kanoistou Martinem Doktorem vybojovaly lodě kategorie C4 drtivou většinu z 28 ryze českých medailí (3-18-7). Doktor, držitel čtrnácti světových cenných kovů (2-9-3), nicméně v Chorvatsku vyšel tentokrát naprázdno.
Celková bilance domácí rychlostní kanoistiky dosud čítá 73 medailí. Čeští a dříve českoslovenští reprezentanti zatím přivezli ze světových šampionátů 12 zlatých, 33 stříbrných a 28 bronzových kovů.
Z hlediska umístění bylo nejúspěšnější akcí MS roku 1950 v Kodani. Dvě medaile tehdy získal Josef Holeček (zlato C1-1000 m, stříbro C1-10.000 m), dva mistrovské tituly přidala deblkanoe Jan Brzák, Bohumil Kudrna (1000 a 10.000 m) a na stejných tratích si pro bronz dojely dvojice Václav Havel,
Jiří Pecka a Bohuslav Karlík s Oldřichem Lomeckým.
Vedle "Felixe" Brzáka nebo Holečka patřili k největším tuzemským kanoistickým postavám v dalších letech mistři světa Jiří Vokněr či Jiří Vrdlovec. Posledním závodníkem světové špičky před Doktorovým nástupem byl slovenský kajakář Attila Szabó. Mezi ženami se o jediné zlato zasloužily na MS 1938 deblkajakářky Marta Pavlisová s Martou Zvolánkovou (500 m).
Sportovní počátky rychlostní kanoistiky spadají do poloviny 19. století. Jejich průkopníkem byl John MacGregor, který stál u zrodu nejstaršího kanoistického klubu světa Royal Canoe Club v Londýně (1866) a tři roky nato v Anglii zorganizoval první vodáckou regatu.
V tuzemsku se o první rozmach kanoistiky nezasloužil nikdo jiný než Josef Rössler-Ořovský. Po vzniku řady oddílů byl roku 1913 založen Svaz kanoistů království českého, dnešní Český svaz kanoistů. Ten je považován za jednoho z pěti zakládajících členů Mezinárodní kanoistické federace ICF (v letech
1924-45 IRK).
První významnou akcí mezinárodního rozsahu bylo premiérové mistrovství Evropy. Uskutečnilo se roku 1933 a úlohy pořadatele se zhostila Praha. Na olympijských hrách se rychlostní kanoistika poprvé objevila roku 1936 v Berlíně, dva roky poté se ve švédském Vaxholmu uskutečnilo první MS. V roce 1958 se pak v Praze sešla rovněž světová elita, a to zejména díky iniciativě tehdejšího předsedy ICF Karla Popela z Československa.