S „šokujícím odhalením“ přišel na konci října neznámý francouzský web Le Correspondant a masově ho rozšířil krajně pravicový kanadský web Reduxx.com, jehož zakladatelka Anna Slatzová (též autorka textu) má za sebou vyhazov ze studentského časopisu za souznění s neonacistickými názory.
Le Correspondant své tvrzení dokládá na krátkých výstřižcích z lékařské zprávy, která měla vzniknout během loňského roku po vyšetření Chalífové v pařížské nemocnici Bicetre a Nemocnici Mohameda Lamina Debaghineho v Alžíru.
Kdo o boxerkách řekl, že jsou muži? Chalífová podává trestní oznámení |
Chalífová má mít kromě chromozomů XY typických pro muže také deficit 5-alfa reduktázy, což postihuje muže, u nichž se vyvinou varlata, ale taky dojde k narušení vývoje zevních pohlavních orgánů. Proto ten mikropenis.
Le Correspondant se odkazuje na dva lékaře, kteří měli zprávu podepsat: Soumayu Fedalaovou a Jacquesa Younga. Ti prý Chalífové doporučili, aby podstoupila chirurgickou korekci a hormonální terapii, aby sjednotila tělo s tím, jak se cítí.
Jenže německý web Deutsche Welle tahle tvrzení ve středu zásadně rozporoval.
Doktora Younga oslovil s dotazem, zda si myslí, že někdo jeho jméno zneužil k šíření falešných zpráv a navíc podpořil agendu odpůrců transgenderu. Young měl pro DW odpovědět: „Realitu jste zhodnotili perfektně.“
Nemocnice se k případu vyjádřit odmítly ze zásady zachování lékařského tajemství.
A právě tady nastává zásadní problém. Pokud by Chalífová skutečně byla biologickým mužem, má Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i sport obecně velké potíže.
Jenže nikdo zatím nepředložil důvěryhodné a nezpochybnitelné důkazy, přesto se ono odhalení Le Correspondant začalo předkládat jako fakt.
Šéf Mezinárodní boxerské asociace (IBA) Rus Umar Kremljov už vyzval šéfa MOV Thomase Bacha k veřejné omluvě. „Porušili všechna sportovní pravidla, když nechali muže boxovat se ženami. Bach by měl padnout na kolena,“ vyhlásil.
Právě z IBA byly Chalífová společně s boxerkou z Tchaj-wanu Lin Jü-tching loni vyloučeny, protože neprošly jakýmisi testy genderové způsobilosti. IBA ale dosud nepředložila žádné důkazy ani nepřiblížila, o jaké testy šlo.
Obě boxerky na olympiádě startovat mohly, protože IBA kvůli napojení na Rusko nemohla turnaj v Paříži organizovat a MOV žádné zkoušky na zjištění pohlaví nedělá.
Chalífová se novým nařčením hodlá právně bránit.